Mihálov kompromis sa partnerom nepáči

S novelou Zákonníka práce je opäť všetko inak. Minister práce Jozef Mihál na rokovaní tripartity, ktoré trvalo od pondelkového rána a skončilo sa až v utorok hodinu po polnoci, ustúpil sociálnym partnerom aj v tých bodoch, na ktorých predtým jednoznačne trval.

20.04.2011 06:00 , aktualizované: 12:42
debata (1)

V návrhu novely sa tak po tlaku odborárov znovu ocitol paragraf o minimálnych platových nárokoch. Lobing zamestnávateľov z neho zase odstránil povinnú jednomesačnú skúšobnú lehotu pre tých, čo zarábajú najslabšie. Takisto stravu zamestnávatelia nebudú môcť zamestnancom platiť aj v hotovosti, keďže, podľa ministra, „nechceli to ani jedni, ani druhí“.

„Ja som určite spokojný. Takmer stopercentne,“ zhodnotil v utorok Mihál návrh, ktorý by sa už v tejto vyrokovanej podobe mal dostať na budúcotýždňové rokovanie vlády. „Cítil som spokojnosť na všetkých troch stranách,“ dodal. Podľa neho návrh zvýši flexibilitu pracovných vzťahov a pomôže pri tvorbe nových pracovných miest.

Zvyšok tripartity to však vidí úplne inak. „Aj keď vo viacerých bodoch nám dal minister za pravdu, stále ich zostáva aspoň desať, kde zostala nezhoda. Naším cieľom zostáva buď zachovať súčasný zákonník alebo ochranu zamestnancov ešte vylepšiť,“ reagoval hovorca KOZ Otto Ewiak. Výhrady majú k zrušeniu súbehu odstupného a výpovednej lehoty, opatreniam v oblasti nadčasovej práce či obmedzovania právomocí odborárskych funkcionárov. Zdôraznil, že odborári nezrušia protestné zhromaždenia plánované na budúcu stredu 27. apríla v Bratislave a o dva dni v Košiciach.

Nespokojní sú aj zamestnávatelia. „Za týchto podmienok vôbec nemá zmysel zákonník novelizovať,“ reagoval tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. „Novela nenapĺňa naše očakávania,“ tvrdí aj viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Nesúhlasia s vypustením paragrafu 120 ani s päťstupňovou výpovednou lehotou.

Nie je však zďaleka vylúčené, že pracovný kódex do schválenia v parlamente neprejde ďalšími, aj veľmi zásadnými, zmenami. Jeho konečné znenie môže už pri prerokovávaní vo vláde zmeniť každý z jej ministrov. Za zrušenie „stodvadsiatky“ sa napríklad už v medzirezortnom pripomienkovom konaní zasadzoval šéf rezortu financií Ivan Mikloš, nie je preto vylúčené, že sa zo zákonníka znovu vypustí. Za peniaze „na ruku“ popri gastrolístkoch zase bojoval rezort hospodárstva Juraja Miškova. Ďalšie úpravy možno čakať v parlamente. „No tak paragraf 120 sa určite pokúsime vyhodiť,“ pripúšťa Ľudovít Kaník (SDKÚ).

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba