Mikolaja netrápia mŕtve duše na vysokých školách

Na niektorých vysokých školách sú "mŕtve duše". Ide o profesorov, ktorí na škole oficiálne pracujú, ale nikdy ich tam neuvidíte. Protizákonné praktiky škôl priznal po rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave Františkovi Gahérovi aj rektor Žilinskej univerzity Ján Bujňák. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) vraj o ničom nevie.

07.08.2009 09:33
Mikolaj Foto:
Rezort ministra školstva Jána Mikolaja tvrdí, že nemá informácie o tom, že na vysokých školách sú zamestnaní profesori, ktorí tam v skutočnosti nikdy neboli.
debata

„Virtuálni profesori fungujú. Mám silné podozrenie, že garanti zo zahraničia u nás reálne neexistujú,“ povedal Bujňák. Na našich univerzitách sú desiatky zahraničných docentov a profesorov, ktorí zodpovedajú za študijné odbory. Bez nich by školy nesmeli dávať diplomy.

Gahér tvrdí, že na to upozorňoval aj Mikolaja. „Ministerstvo školstva takýmito informáciami nedisponuje,“ oponuje hovorkyňa rezortu Dana Španková. Ak verejnosť alebo hociktorý rektor majú informácie o pochybných garantoch, majú ich podľa nej poskytnúť ministerstvu.

Gahér s Bujňákom ukazujú prstom na súkromné školy. „Majú peniaze, v zahraničí si môžu kúpiť garantov na obľúbené odbory, napríklad právo, manažment a ekonomické smery, z ktorých profitujú,“ podotkol Bujňák. Konkrétne školy odmietol prezradiť z obavy, že by ho zažalovali.,

„Zahraniční garanti u nás odprednášajú to, čo je v rozvrhoch,“ bráni sa rektor súkromnej Bratislavskej vysokej školy práva Ján Svák. Kritiku odbíja protiútokom. „Nevylučujem, že na verejných vysokých školách dostatočne nemotivujú profesorov, aby vykonávali prednášky,“ dodal Svák.

Či profesori robia, čo majú, kontroluje Akreditačná komisia. Ak zistí pochybenia, ministerstvu školstva môže navrhnúť, aby škole zobralo právo pôsobiť. Zatiaľ sa tak nestalo ani v jednom prípade.

Podľa Bujňáka riešením by mohla byť akademická polícia, ktorá by v rámci komisie kontrolovala iba garantov. „Je jasné, že zahraniční garanti na Slovensku nie sú 8,5 hodiny denne, päť dní v týždni,“ upozorňuje Bujňák.

Svák tvrdí, že napríklad prorektorka školy Bea Verschraegenová stíha byť na Slovensku aj na Viedenskej univerzite. Nežiada, aby bola iba na pracovisku. „Vedeckej práci sa môže venovať aj v knižnici v cudzine, tomu budem len rád,“ dodáva Svák. Na škole pôsobí približne tretina vyučujúcich zo zahraničia. Mnohí z nich zodpovedajú za odbory.

debata chyba