Miliardové lopaty ďalej strašia

Traja úradníci, ktorí mali prísť o miesta na ministerstve obrany pre predražené súťaže na upratovanie, sú stále na svojich miestach. Rezort sa legálne nevie zbaviť Richarda Tomíka, Alexandra Kamaráša ani Karola Valenta. Práve ich označilo ministerstvo ako zodpovedných a rezortná inšpekcia tvrdila, že porušili zákony. Pre tendre prišiel o miesto minister obrany František Kašický (Smer).

29.02.2008 06:00
Jaroslav Baška Foto:
Minister obrany Jaroslav Baška (Smer).
debata

„Z okruhu uvažovaných riadiacich pracovníkov v rámci Úradu správy nehnuteľného majetku a Správy majetku a výstavby Bratislava nebol zatiaľ nikto odvolaný,“ konštatoval hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Ako dodal, ministerstvo si uložilo termín, že to vyrieši do polovice marca.

Komentár: Bezstarostné obstarávanie

Keď ešte minister Kašický ohlasoval výsledky inšpekcie, spolu so šéfom kontroly Ľubomírom Ábelom hovorili, že boli porušené minimálne tri zákony a niekoľko interných smerníc. Na priamu otázku, ktorý konkrétny paragraf úradníci porušili, však ministerstvo neodpovedalo. „Z hľadiska platného právneho poriadku nepovažujeme za vhodné informovať o jednotlivých krokoch,“ odpovedal Gemela.

Vojenská obvodná prokuratúra potvrdila, že v súvislosti s tendrami prijala trestné oznámenie. Nie však na zodpovedných úradníkov, práve naopak. Jeden z nich žiada prešetriť, či sa šéf kontroly Ábel nedopustil trestného činu ohovárania, keď povedal, že porušili zákon, a pritom im nič konkrétne nedokázali. „Preverujeme oznámenie, ale musíme doplniť dôkazy. Až potom môžeme rozhodnúť, či ho zamietneme, alebo budeme vo vyšetrovaní pokračovať,“ povedal obvodný prokurátor Vladimír Zajáček.

Ani záverečný protokol o kontrole miliardových tendrov na upratovanie nehovorí jednoznačne, že niekto konkrétny porušil zákony. Kontrola zistila iba – chyby v podkladoch.

Podľa informácií Pravdy všetci traja úradníci odmietli odísť z funkcií dobrovoľne, hoci ich na to nadriadení vyzývali. Vojakov môžu prepustiť z miesta veľmi ťažko, lebo zákon o profesionálnych vojakoch je prísnejší ako Zákonník práce. Ani jeden z úradníkov teraz do práce nechodí. Buď sú na dovolenke, alebo práceneschopní.

Jedna z možných ciest, ako všetkých troch odvolať, je zrušiť ich funkcie a ponúknuť im menej zaujímavé miesto. Pred dvoma týždňami takéto riešenie naznačil minister obrany Jaroslav Baška (Smer), keď ohlásil, že troch úradníkov odvolá a troch pokarhá. „Na základe auditu zmeníme štruktúru, kvôli vyššej efektivite,“ povedal vtedy Baška.

Na jedno miesto majú podľa informácií Pravdy pripravený iný scenár. Z miesta pre vojaka urobia miesto pre civilistu. Týkalo by sa to Richarda Tomíka, ktorý vypracovával odborné podklady pre všetky tri predražené tendre.

Ide o presne opačný postup, ako keď vymenovali do funkcie Tomíkovho nadriadeného. Tam sa po voľbách nevedeli zbaviť človeka, ktorý pracoval ešte za Dzurindovej vlády, a tak jeho civilné miesto zmenili na vojenské. Tak mohli presunúť vojaka Vladimíra Vaska z Košíc do Bratislavy. Pre predražené tendre krátko ešte pred demisiou stihol Kašický Vaska odvolať.

Prípad sa týka troch vyhlásených súťaží na mnohonásobne predražené upratovanie v kasárňach spolu za štyri miliardy korún. Podmienky boli také prísne, že ich mohlo splniť iba málo firiem. Navyše do finále súťaže na upratovanie vnútorných priestorov sa dostalo iba jedno konzorcium firiem, ktoré tak nemalo konkurenciu. Exminister Kašický najprv tvrdil, že všetko je v poriadku, potom zodpovednosť za tendre odmietal s tým, že chybu urobili úradníci a jedného z nich odvolal. Po týždni od vypuknutia škandálu sa stretol s premiérom Robertom Ficom, na druhý deň už Kašický ohlásil svoju demisiu a tendre zrušil.

debata chyba