Na bezmocných zamestnancov sa štát len prizerá

Prípad šičiek z vranovskej textilky Slotex, ktorým taliansky zamestnávateľ tri mesiace neplatil mzdy a napokon ich poslal na dlažbu, znovu ukázal, ako slabo sú v skutočnosti na Slovensku chránení zamestnanci.

06.09.2012 12:00
vranov nad topľou, zamestnanci, závod Foto:
Zamestnanci spoločnosti Slotex Fashion vo Vranove nad Topľou vstúpili 16. augusta do štrajkovej pohotovosti, lebo im zamestnávateľ dlhoval výplaty. Po celozávodnej dovolenke dostali výpovede.
debata (193)

Firma si záväzky neplnila roky, no štátne inštitúcie aj trestnoprávne orgány to ignorovali. Dôsledky teraz znáša 180 poškodených pracovníčok, z ktorých väčšina robila len za minimálne mzdy. A tento prípad nie je v slovenských podmienkach zďaleka ojedinelý.

Hoci Slotexu sa postupne nakopili státisícové dlhy voči Sociálnej a Všeobecnej zdravotnej poisťovni, spoločnosť pokojne podnikala ďalej. Napriek tomu, že obe štátne inštitúcie mohli rovnako, ako každý iný veriteľ, zasiahnuť a podať návrh na začatie konkurzu voči zamestnávateľovi, ktorý sa ocitol v platobnej neschopnosti. Ten však doteraz nepodal nikto.

Keďže po návrate z celozávodnej dovolenky čakala na robotníčky hromadná výpoveď, paradoxne najskôr sa dostanú k peniazom tak, že sa zaevidujú na úrade práce a požiadajú o podporu v nezamestnanosti. Prvý raz, ak pôjde všetko hladko, dostanú jej skromnú mesačnú dávku najskôr o dva týždne.

„Tento prípad je typickou ukážkou, ako funguje náš štátny systém. Je predsa nemysliteľné, aby naše zákony komukoľvek umožňovali podnikať a zároveň neplatiť. Veď zamestnávateľ sa nezodpovedne správal už od roku 2008, keď na Slovensko prišiel. Mzdy meškali pravidelne, odvody a dane neplatil. Keby tie ženy konečne nezačali kričať – dokedy by sa štát ďalej iba prizeral?“ pýta sa Jozef Balica, predstaviteľ odborového zväzu KOVO, ktorý momentálne šičky zastupuje.

Zamestnávateľ nezaplatil pracovníčkam Slotexu mzdy za mesiace jún, júl a august a zároveň im namiesto výpovednej lehoty sľúbil dvojmesačné odstupné. „Celkovo im teda dlhuje okolo 400-tisíc eur,“ vypočítava Balica.

Peniaze za nevyplatené mzdy by poškodené pracovníčky mali predovšetkým získať z garančného poistenia, ktoré zamestnávateľ musí povinne odvádzať Sociálnej poisťovni. Ak tak nerobil, nárok na poistnú dávku šičky nestrácajú. Tá sa vypláca jednorazovo, v súčasnosti v maximálnej výške 2 169,10 eura. Väčšine prepustených, ktorých mzdy boli nízke, by však táto suma ich pohľadávky pokryla.

Podmienkou, aby vôbec mohli vyplniť príslušný formulár a požiadať o dávku, však je, aby ktosi konečne podal návrh na začatie konkurzu. A ten doteraz podaný nebol, hoci zamestnávateľ dlhuje 600-tisíc Sociálnej poisťovni a 200-tisíc štátnej zdravotnej poisťovni.

Návrh môže podať ktorýkoľvek veriteľ, teda aj poisťovne alebo zamestnanci. Tí to však nerobia preto, že sa do poslednej chvíle usilujú nestratiť pracovné miesto a tiež preto, že poplatok za návrh na konkurz je takmer 1 700 eur. „Keby sa aj zamestnankyne dohodli, že sa na poplatok poskladajú, návrh podajú a začnú si uplatňovať nárok na dávky z garančného poistenia, Sociálna poisťovňa má na ich vyplatenie 60-dňovú lehotu,“ pokračuje Balica. Šičky tak môžu zostať bez peňazí ešte ďalšie dva mesiace. Tento fakt núti k zamysleniu, či je využitie garančného fondu, hoci je každoročne prebytkový, naozaj efektívne a či skutočne pomáha vtedy, keď zamestnanci peniaze z neho akútne potrebujú.

Zamestnávateľa pritom už asi nikto nepostihne ani za to, že svoju činnosť na Slovensku ukončil svojvoľne, nenahlásil úradu práce vo Vranove nad Topľou hromadné prepúšťanie. Využil celozávodnú dovolenku na to, aby stiahol výrobu, vraj do Rumunska.

„O prepúšťaní v textilke sme od zamestnávateľa nemali nijaké informácie,“ potvrdil Pravde aj riaditeľ vranovského úradu práce Ľubomír Lukič. „Snažíme sa prepusteným pomôcť aspoň tým, že dnes im umožníme zaevidovať sa na úrade napriek tomu, že nie je stránkový deň. Po splnení podmienok poistenia by im Sociálna poisťovňa mala čo najskôr začať vyplácať podporu v nezamestnanosti. Má na to 30-dňovú lehotu, ale po konzultácii nám sľúbila, že žiadosti vybaví tak do dvoch týždňov,“ uviedol Lukič.

Sociálna poisťovňa tvrdí, že dlhy firme Slotex netolerovala. „Dlžníka sme opakovane kontaktovali, dlžnú sumu vymáhame prostredníctvom exekúcií, podali sme štyri trestné oznámenia,“ argumentovala hovorkyňa inštitúcie Jana Ďuriačová.

Podľa Ďuriačovej vranovská pobočka podala 23 návrhov na vykonanie exekúcie a proti firme sa vedie 20 exekučných konaní, pričom niektoré viedli aspoň k čiastočnému úspechu. „Celková vybraná suma pohľadávok v rámci exekučných konaní vedených v prospech poisťovne predstavuje sumu takmer 182-tisíc eur z majetku,“ uzavrela hovorkyňa.

PIANO

Prečítajte si aj komentár Petra Javůrka Obhajoba nečinnosti. Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Balica však zdôrazňuje, že jediný naozaj efektívny krok, teda spomínané podanie na začatie konkurzu, Sociálna poisťovňa neurobila. „Výsledkom exekúcií bolo, že poisťovňa cez svojho exekútora predala majetok Slotexu spoločnosti Mapier, ktorej konateľom je bývalý riaditeľ Slotexu Antonio Maggio. Zo 600-tisíc eur dlhu tak získala späť ani nie tretinu – a hoci Slotexu zostal nulový majetok, veselo podnikal ďalej. Teraz mu už niet čo zobrať a Sociálna poisťovňa dobre vie, že k ďalším peniazom sa už nedostane, nech by podala koľkokoľvek trestných oznámení,“ tvrdí.

© Autorské práva vyhradené

193 debata chyba