Na Luníku budú búrať ďalší panelák

Zdevastovaný panelák na košickom Luníku IX plánuje mesto zbúrať. Dôvodom je narušená statika domu, v ktorom je bývanie čoraz nebezpečnejšie. Ide o vchody na Hrebendovej 14 a 16. Mestské zastupiteľstvo už schválilo na búranie štvrť milióna eur.

30.05.2012 14:00
Lunik IX, rómovia Foto:
Dôvodom, prečo mesto plánuje zbúrať ďalší panelák na Luniku IX, je jeho narušená statika.
debata (15)

Presný termín ešte nie je jasný. Najprv musí samospráva vybrať v súťaži dodávateľa búracích prác a vybaviť formality. Isté je to, že panelák bude zrovnaný so zemou v lete. Mesto na Luníku už v minulosti zbúralo tri paneláky. Ich demolácia v rokoch 2008 až 2010 stála radnicu vyše 800-tisíc eur. Dôvodom bola tiež narušená statika.

Podľa koordinátorky Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ivety Duchoňovej by nebolo správne paneláky zbúrať a pritom neriešiť situáciu ľudí, ktorí ostanú bez bývania. „Tí ľudia nezmiznú, problém vlastne ostane. Samospráva je povinná postarať sa o vlastných obyvateľov,“ uviedla Duchoňová s tým, že samostatnou kapitolou sú ľudia, ktorí nie sú obyvateľmi Košíc a nemajú tam ani trvalý pobyt. Magistrát musí riešiť náhradné bývanie, inak hrozí vznik nelegálnych osád.

Podľa samosprávy búranie zmení život desiatkam rodín, ktoré nemajú kam ísť. „Budeme to riešiť od prípadu k prípadu. Chceme sa vyhnúť ďalším nelegálnym osadám a skládkam v meste, ako aj zvýšeniu počtu bezdomovcov,“ dodala hovorkyňa mesta Martina Viktorínová. V tridsiatich bytoch v paneláku údajne býva 225 ľudí. Náhradné bývanie všetkým mesto neposkytne. Podľa Lindy Šnajdárovej z košického magistrátu túto povinnosť nemá voči tým, ktorí porušujú zákon. „Nájomné byty budú dostávať iba tí, ktorí sú ochotní a schopní ich platiť. Nikto z neplatičov nie je bez prostriedkov, minimálne poberajú sociálne dávky, preto si majú v prvom rade hradiť náklady na bývanie tak, ako to ukladá zákon. V opačnom prípade nemajú nárok na žiadne bytové náhrady, maximálne sa im dočasne zabezpečí núdzové ubytovanie,“ tlmočila názor magistrátu Šnajdárová.

Obyvateľom spomínaného paneláka nie je veľmi do reči. Vinníka za zdevastované domy podľa nich niet. „Bývali tu nejakí, čo robili bordel, ale už odišli. Ja som nič nezničil, tak prečo ma chcú s rodinou vysťahovať?“ pýtal sa zvýšeným hlasom muž, ktorý nechcel prezradiť meno. Údajne má strach z toho, že by ho mohli vysťahovať ako prvého.

Na Luniku IX je momentálne 36 voľných bytov, do ktorých chce mesto presťahovať tých, ktorí si za bývanie poctivo platia. Šancu chce dať aj ľuďom, ktorí majú síce staré dlhy, ale účty si určitý čas platia a majú snahu dlh vyrovnať. Chronickým neplatičom mesto náhradné ubytovanie neposkytne. „Dlhé roky sa to neriešilo a ticho sa akceptovalo, že sa dlhy platili z rozpočtu mesta. Tí, ktorí neplatia a sú tam načierno, už dostali ultimátum,“ vysvetlila Viktorínová. Dodala, že obyvatelia domu, ktorí nemajú trvalý pobyt v Košiciach, sa musia vrátiť do miesta svojho bydliska.

Mestský poslanec a zároveň zamestnanec košického bytového podniku Miloš Ihnát, ktorý na Luniku IX pôsobí, tvrdí, že búraniu sa možnú nevyhnú ani ďalšie paneláky, ktorý stav je podľa neho katastrofálny. Ako dodal, mesto, ktoré je ich majiteľom, nemôže niesť riziko, že sa v takom dome niekomu niečo stane. Stav ďalších domov teraz hodnotia statici.

„Táto situácia je dôsledok zanedbávania problému. Ako je možné, že mohli dlhé roky bývať v bytoch načierno?“ pýta sa poslanec rómskej národnosti Peter Pollák z OĽaNO. Dodal, že je v tejto situácii dobré, ak sa Košice snažia pozitívne pristupovať k ľuďom, ktorí platia alebo sa aspoň snažia platiť svoje dlhy. Upozorňuje však na tých, ktorí nemajú trvalý pobyt v Košiciach a búraním stratia bývanie. „Ak by mala každá samospráva vysťahovať Rómov, ktorí tam nemajú trvalý pobyt, Slovensko by malo o niekoľko desiatok tisíc bezdomovcov viac. A na to nie je štát pripravený,“ dodal Pollák.

15 debata chyba