NR SR rokovať nebude, opozícia búchala po stole a kričala hanba

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR, na ktorej chceli opozičné strany SDKÚ, KDH a Most-Híd odvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru), nebude.

20.11.2012 09:45 , aktualizované: 12:34
parlament, poslanci Foto:
V parlamente bolo opäť málo poslancov, Smer odložil mimoriadnu schôdzu.
debata (129)

Snemovňa totiž nebola ani na štvrtý pokus uznášaniaschopná, a tak sa návrh na odvolanie člena vlády presúva do programu riadnej decembrovej schôdze parlamentu.

Tentoraz sa v sále prezentovalo 70 poslancov, pričom minimum je 76. Opoziční poslanci na konanie Smeru reagovali pokrikmi hanba a búchaním po stole. Vládni socialisti už v pondelok (19.11.) opozícii odkázali, že má byť v plnom počte (67) a oni im dodajú desať poslancov, čím umožnia otvorenie schôdze. Smer svoje slovo dodržal a desať poslancov dodal, opozícii však chýbalo sedem členov.

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer) po štvrtom neúspešnom pokuse v zmysle rokovacieho poriadku schôdzu ukončil s tým, že návrh na odvolanie Boreca zaradí do programu riadnej decembrovej schôdze po prerokovaní štátneho rozpočtu.

Paška v pondelok rozhodol o odložení mimoriadnej schôdze na ďalší deň po dvoch neúspešných pokusoch o jej otvorenie. V sále bolo pri prezentácii len 69 poslancov, na uznášaniaschopnosť parlamentu je potrebných aspoň 76. Pri prvom pokuse chýbali opozícii desiati poslanci, z vládneho Smeru ich bolo neprítomných až 71. Podobne to bolo aj pri opakovanom pokuse o hodinu neskôr.Ráno sa prezentovalo 66 členov snemovne, z toho desať poslancov Smeru, opozícii chýbali jedenásti.

**KDH, Most-Híd a SDKÚ nepôjdu na rokovanie grémia **

Strany Ľudovej platformy – KDH, Most-Híd a SDKÚ- sa na protest proti počínaniu strany Smer v parlamente nezúčastnia na najbližšom rokovaní poslaneckého grémia. „Prejavila sa arogancia vládnej väčšiny, Smeru, ktorý síce podľa litery, ale nie ducha ústavy a zákonov, odmieta menšine napĺňať ústavné práva, ale aj zodpovednosť. Ako predkladatelia tejto iniciatívy odmietame takéto správanie, považujeme ho za škodlivé pre parlamentnú demokraciu, pre stav zákonnosti a spravodlivosti na Slovensku,“ vyhlásil Figeľ na tlačovej besede, na ktorú prišli všetci poslanci strán Ľudovej platformy, ktorí v utorok boli v NR SR.

Figeľ upozornil, že pravicová koalícia za vlády Ivety Radičovej v novembri 2010, po piatich mesiacoch vlády, umožnila v NR SR veľkú diskusiu o diaľniciach na návrh vtedajšej opozície, teda strany Smer. „Bola nami prijatá, rešpektovaná a prispela k lepšiemu porozumeniu. Teraz po vyše siedmich mesiacoch hrubým spôsobom je odmietnuté právo nielen menšiny, ale aj verejnosti,“ konštatoval predseda KDH.

Poslanci Smeru podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára kombinovali aroganciu s ignoranciou. „Nikdy v minulosti sme nezablokovali návrh na odvolanie daného člena vlády. Vždy sa o tom rokovalo. Poslanci Smeru ukázali, že dokázali byť aj ignoranti. Odignorovali schôdzu,“ povedal Bugár s tým, že Fico by sa mal opýtať vlastných poslancov, či nie je ich povinnosťou rokovať o veci, ktorá ťaží obyvateľov. „Stav v súdnictve sa nedá vyriešiť ignoranciou. Takéto spôsoby odmietame,“ dodal.

Parlamentná väčšina sa podľa predsedu SDKÚ Pavla Freša vymkla kontrole opozície. „Pre nás tento signál znamená, že žiadna vážna téma, či už európske témy, alebo prešľapy ministrov, nie sú hodné opozičnej kontroly. Dostali sme sa do stavu, keď nastane akýkoľvek problém, parlamentná väčšina odmietne kontrolu, a nebudeme o probléme rozprávať,“ povedal. Ktorýkoľvek minister si môže podľa neho byť istý, že žiadny jeho problém sa nebude prerokovávať na parlamentnej pôde. „Je to bezprecedentný signál, že funkcia opozície je paralyzovaná obrovskou väčšinou, ktorá ignoruje to, že opozícia by mala kontrolovať. Nie je to dobrá správa pre Slovensko, ani pre Smer samotný. Táto vláda stráca legitimitu tým, že odmieta opozičnú kontrolu,“ vyhlásil Frešo. Podľa neho to nemá obdobu a vracia nás to do čias mečiarizmu.

Smer nevylučuje, že podobnú obštrukciu opäť použije

Vládny Smer nevylučuje, že podobnú obštrukciu využije aj v budúcnosti. Pripustil to predseda parlamentu Paška. „Dúfam, že to nie je štandard, ale v situácii, ak by to malo byť zneužitie a politické divadlo, tak určite áno, ale dúfam, že sa tak nestane. Je to precedens, ktorý chcel poukázať na to, že existujú isté priority pre vládnu väčšinu,“ povedal Paška.

Predseda Smeru a premiér Robert Fico doplnil, že člen vlády je ústavný činiteľ a je ústavou stanovená procedúra, ako sa mu môže vysloviť nedôvera. „Je to teda vážny inštitút, ktorý nie je možné zneužívať takým hrubým spôsobom, ako to bolo teraz. Opozícia to nemyslela s odvolávaním ministra spravodlivosti Tomáša Boreca vážne,“ uviedol Fico.

Podľa Pašku dal vládny Smer vopred jasne a zdvorilo najavo, za akých podmienok je pripravený o tom hovoriť, napriek tomu opozícia nebola schopná zabezpečiť svojich poslancov. „Ak by opozícia bola schopná prísť a pracovať, schôdza by sa uskutočnila, lebo my sme tých desať potrebných hlasov mali. Čo si mám o tom myslieť, ak ani Lucia Žitňanská (SDKÚ) ako predkladateľka nebola prítomná? Ona mala odôvodňovať návrh,“ poukázal. Lucia Žitňanská na jeho tvrdenia reagovala na brífingu, keď povedala, že sa ráno o deviatej hodine v parlamente prezentovala, ale pri druhej prezentácii nebola, pretože v tom čase ju odvolali kvôli informovaniu o kauze predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.

Neúčasť časti opozície je podľa Pašku o to paradoxnejšia, že kým pondelok nie je zvyčajne rokovací deň, na utorok už boli dlhodobo naplánované výbory. „Takže sa pýtam, kde okrem pani Vášáryovej, ktorá sa jediná ospravedlnila, boli poslanci opozície?“ povedal Paška. Na internetovej stránke NR SR sú v zozname žiadostí o os­pravedlnenie k dátumu 19.11­. okrem Vášáryovej aj poslanci Jozef Mihál a Juraj Miškov (obaja SaS) a k 20.11. aj poslanec Rudolf Chmel (Most-Híd).

Fico na margo ambície SDKÚ, KDH a Mostu-Híd odvolať ministra Boreca zopakoval, že na to neexistuje žiaden dôvod. „Za šesť mesiacov práce sa veľa podarilo, justícia už nie je taká spolitizovaná a spolarizovaná ako v minulosti. Boli sme prekvapení, že vôbec takú schôdzu zvolali. Už včera niektorí opoziční poslanci vyhlásili, že nebudú hlasovať za jeho odvolanie, potom tomuto cirkusu už naozaj nerozumiem. Prečo treba zvolávať schôdzu?“ pýtal sa premiér.

Podľa neho sa tým potvrdzuje, že zvolanie schôdze bolo samoúčelné a keď sa chce niekto takto správať, musí za to niesť aj zodpovednosť. „Očakávali sme teda prítomnosť všetkých, okrem jednej poslankyne. Považujeme za neúctu k vláde aj k NR SR, ak ani predkladateľ nebol prítomný,“ vyhlásil Fico. Postup Smeru označil za správny, „lebo nie je možné, aby opozícia účelovo zneužívala inštitút odvolávania člena vlády na svoje úzke politické ciele“.

Fico tiež poukázal na to, že už na budúci týždeň v stredu (28.11.) sa bude vláda zaoberať materiálom o stave slovenského súdnictva, ktorý bude následne predložený do NR SR. Po schválení rozpočtu sa ním budú poslanci zaoberať.

129 debata chyba