Na slávnej fotografii z Osvienčimu sú slovenské deti

Deti z fotografie, takto jednoducho nazvali izraelskí dokumentaristi film o legendárnej snímke, ktorá po oslobodení Osvienčimu obletela celý svet. Slovenská televízia odvysiela dokument v pondelok, v predvečer Pamätného dňa obetí holokaustu.

07.09.2009 12:24
osvienčim, koncentrák, koncentračný tábor Foto:
Nič strašnejšie som nevidel za celú vojnu, povedal o koncentračnom tábore Osvienčim Alexander Voroncov, sovietsky frontový kameraman. Jeho snímka trinástich židovských detí obletela svet. Až neskôr sa zistilo, že väčšina z nich pochádzala zo Slovenska.
debata

Pri tejto príležitosti zavítali do Bratislavy na pozvanie tunajšieho Dokumentačného strediska holokaustu traja hlavní aktéri filmu – Marta Wise, Tomy Shacham a Gabi Neumann.

Všetci traja sú aj na pamätnej fotografii z oslobodeného Osvienčimu. Vtedy to boli deti a v známom Múzeu Yad Vashem v Jeruzaleme ich dlho evidovali ako „poľské deti“. Dnes už je jasné, že pochádzajú zo Slovenska.

„Prv než nás deportovali do Poľska, okúsili sme koncentrák v Seredi a brutálne praktiky jeho veliteľa SS-Hauptsturmführera Aloisa Brunnera,“ rozpráva 75-ročný Shacham, učiteľ na dôchodku.

Shachamovci žili pred vojnou v Preseľanoch neďaleko Topoľčian. Mali tam hospodárstvo a nevodilo sa im zle, kým neprišla arizácia a deportácie. „Viackrát sme sa pokúšali ujsť do Maďarska, kde sme mali rodinu, ale nikdy sa to nepodarilo,“ pokračuje Tomy Shacham.

Koncom októbra 1944 sa ocitli v seredskom tábore. Boli tam síce iba týždeň, ale aj to stačilo, aby si urobili obraz o tamojších pomeroch. „Veliteľ Brunner bol sadista, každé ráno sa bavil tým, že sledoval zápas dvoch vyzlečených mladých Rómov,“ spomína Shacham. „Museli sa biť na život a na smrť. Ak to odmietli, poštval na nich psov.“

Deti z fotografie po 60. rokoch. Na výročie... Foto: OR NEUMANN
deti v osvienčime Deti z fotografie po 60. rokoch. Na výročie oslobodenia Osvienčimu sa na mieste bývalého koncentračného tábora znovu postavili pred objektív fotoaparátu.

„Brunner bol známy svojou brutalitou voči väzňom nielen vo Francúzsku, kde predtým pôsobil, ale i na Slovensku,“ potvrdzuje Ján Hlavinka z Historického ústavu SAV, kde sa zaoberá skúmaním nedávno objavených dokumentov o seredskom tábore. Podľa niektorých svedectiev Brunner nešeril ani deti, o ktorých vyhlasoval, že sú to budúci teroristi.

Ešte väčšie peklo však čakalo Shachamovcov v Osvienčime. „Najťažšie bolo, keď nám deťom zobrali pri selekcii mamy, všetci sme vtedy na bloku plakali,“ dodáva Tomy. Ešte pred oslobodením tábora stratil otca i brata. Zahynuli počas pochodu smrti do iného koncentráku. Po vojne sa s matkou vysťahoval do Izraela.

Fotografiu trinástich osvienčimských detí prvýkrát uvidel v roku 1981. Uverejnil ju časopis Stern. „Keď som sa na nej spoznal, nemohol som sa ubrániť slzám,“ priznáva Shacham.

Po roku 1989 už viackrát navštívil Slovensko i rodné Preseľany. Oceňuje úsilie tamojšieho učiteľa Igora Pargáča, ktorý sprítomňuje Preseľancom zabudnutú históriu tamojších Židov, dokonca pripravil o tom filmový dokument.

Pred vojnou žilo v Preseľanoch vyše päťdesiat židovských rodín. Väčšinu vyviezli do vyhladzovacích táborov už v prvej vlne deportácií, mnohé sa už nikdy nevrátili. „Vďaka takýmto Pargáčovcom sme tu v širšom povedomí naďalej,“ uzatvára Shacham.

debata chyba