Na východe vybuchla pri čistení lesa výbušnina, zranila dve ženy

Pri výbuchu munície v bývalom Vojenskom výcvikovom priestore Javorina v Levočských vrchoch sa zranili dve lesné robotníčky, 38-ročnú ženu s ťažkým poranením nohy previezli leteckí záchranári z Popradu do popradskej nemocnice.

08.11.2011 10:40
debata

Druhú, 35-ročnú ženu s ľahšími zraneniami previezla sanitka na ošetrenie do nemocnice v Starej Ľubovni, informovala SITA prešovská policajná hovorkyňa Jana Karnišová. Presnú príčinu a okolnosti výbuchu vyšetruje polícia.

Podľa doterajších zistení ráno medzi 7:30 a 7:45 päť mužov a päť žien pracujúcich pre obec Ihľany v okrese Kežmarok prišlo do lokality Majerka, kde čistili les po ťažbe. Po zapálení nahádzaných konárov nastala explózia. Pri nej sa zranili dve ženy. Podľa vyjadrení polície ťažko zranená žena mala „dieru v stehne.“ Stalo sa to v zložitom horskom teréne, policajti sa na miesto nehody dostali len pomocou ťažkej lesnej techniky. V prvých chvíľach bola zložitá aj presná lokalizácia miesta nehody.

Za výbuch môžu zrejme robotníci

Vinu za explóziu pripisuje minister obrany Ľubomír Galko (SaS) zlyhaniu ľudského faktora. Nepáči sa mu, že robotníci spaľovali drevo priamo v lese, ktorý je podľa neho posiaty nevybuchnutou muníciou. „Považujem za nezodpovedné, ak tam niekto založí oheň, to máte akoby ste si v bani zapálili cigaretu,“ povedal Galko na tlačovej besede. Zdôraznil, že územie, kde sa nešťastie udialo, už takmer 15 rokov nie je majetkom rezortu obrany a nový majiteľ bol na nebezpečenstvá dôsledne upozornený.

Minister zároveň prejavil ľútosť nad tým, že pri výbuchu sa zranili dve ženy. Ako povedal, telefonicky sa skontaktoval so starostom obce Ihľany a informoval sa o zdravotnom stave. „Našťastie nie sú v ohrození života,“ poznamenal. Starosta Ján Turek ministrovi tiež povedal, že podobný spôsobom, teda spaľovaním dreva priamo na mieste zberu sa doteraz postupovalo bežne a vyčistili ním 500 hektárov lesa. „Po dnešnej udalosti s tým prestanú,“ tlmočil Galko Turekovo stanovisko.

Galko vysvetlil, že územie Javoriny bolo v roku 2006 skontrolované do hĺbky 20 centimetrov, štát ale nemôže garantovať úplnú bezpečnosť lesov, pretože nejestvuje technická možnosť, ako odhaliť muníciu zakopanú hlboko v zemi. „Munícia, ktorá časom sa môže vyplavovať, je tým neblahým dedičstvom, ktoré máme,“ povedal s odkazom na druhú svetovú vojnu a okupáciu sovietskymi vojskami. Jediným riešením by bolo prekopanie celých rozsiahlych území, kde sa bojovalo alebo sa na nich nachádzali výcvikové priestory. „Stálo by to nepredstaviteľné peniaze. (…) Hovoríme možno o desiatich rozpočtoch ministerstva obrany,“ dodal Galko s tým, že len bývalý vojenský obvod Javorina má rozlohu 32-tisíc hektárov.

Sprístupňovanie vojenských lesov verejnosti je jedna z agend ministra Galka. Tvrdí, že ak návštevníci lesov budú dodržiavať bezpečnostné predpisy, môže garantovať ich bezpečnosť. O otvorení vojenských lesov bude v stredu 9. novembra rokovať aj vláda.

debata chyba