Nábor maturantov na univerzity zamestnanosť nevytrhne

Prijatie päťtisíc maturantov na vysoké školy nezoštíhli rady nezamestnaných. Odborníci predpokladajú, že do konca roka prídu o prácu ešte desaťtisíce ľudí.

03.08.2009 10:21
Maturita Foto:
Ilustračné foto
debata

Ministerstvo školstva vyzvalo vysoké školy, aby okrem už prijatých uchádzačov umožnili štúdium aj ďalším 5-tisíc záujemcom. Premiér Robert Fico (Smer) a minister školstva Ján Mikolaj (SNS) chcú týmto opatrením v čase finančnej krízy pomôcť hospodárstvu.

"Prijatie 5-tisíc absolventov na vysoké školy môže pomôcť len čiastočne zmierniť rastúci trend nezamestnanosti,“ myslí si analytik ING Banky Eduard Hagara.

Podľa Hagaru sa bude vývoj nezamestnanosti na Slovensku stále zhoršovať, čo mladým ľuďom pri hľadaní zamestnania vôbec nepomôže. "Kým sa premelú dosahy globálnej krízy cez našu ekonomiku, trh práce ešte očakáva nárast počtu nezamestnaných. Do konca roka príde na Slovensku o prácu ešte okolo 60-tisíc ľudí,“ uviedol.

PR manažérka pracovného portálu profesia.sk Lucia Burianová tvrdí, že prijatie päťtisíc uchádzačov na vysoké školy pomôže len v malej miere a dočasne. V tomto roku totiž vyšlo zo stredných škôl na Slovensku viac ako 61-tisíc absolventov, ktorí si len ťažko nájdu prácu. "Počet voľných pracovných miest sa oproti minulému roku znížil o 59 percent. Naopak, počet ľudí hľadajúcich si prácu sa medziročne zvýšil o 37 percent,“ konštatuje Burianová.

Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny nezamestnanosť na Slovensku vzrástla minulý mesiac o 0,42 percen­tuálneho bodu na 11,81 percenta. Ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti na Slovensku od januára 2006. Úrady práce tak v súčasnosti evidujú vyše 313-tisíc nezamestnaných.

Hagara napriek tomu situáciu nevidí tragicky: "V čase najvýraznejších rastov nezamestnanosti na Slovensku v rokoch 1998 – 1999 opúšťalo do jedného roka po zaregistrovaní sa evidenciu úradov práce 75 – 80 percent absolventov. Situácia na trhu práce je v súčasnosti podobná.“

Vláda dá vysokým školám navyše balík peňazí, aby vzali ďalších maturantov, ktorí skončili pod čiarou, ale splnili podmienky na prijatie. Nestanovila však limity, aký počet študentov môže ísť na jednotlivé odbory. Najviac sa pritom hlási tradične na humanitné smery, menej na technické. Pritom práve technici si skôr nájdu uplatnenie v praxi, absolventi humanitných odborov zase častejšie končia na úradoch práce.

debata chyba