Najdlhšiu pláž zväzujú pravidlá islamu

Počas prechádzky po najdlhšej pláži sveta by človek očakával, že uvidí stovky turistov opaľujúcich sa na trblietajúcom sa piesku a modrasté more plné dychtivých plavcov. Pláž sa však nachádza v Bangladéši, jednom z najväčších moslimských štátov sveta. Zo 140 miliónov obyvateľov až 87 percent sa hlási k islamu.

09.02.2007 08:15
More Foto:
More
debata

Tradičný štýl života, váhavé úrady a silné islamské skupiny maria šance tohto rozprávkového miesta stať sa turistickou zlatou baňou.

Pláž v Cox's Bazare obmývajú vody Bengálskeho zálivu. Väčšinou slúži iba pre niekoľko tisíc miestnych obyvateľov. Všetci postávajú neďaleko morskej hladiny. Niektoré ženy sú odeté v sárí, iné majú burku. Len zopár mužov sa brodí vo vode bez toho, aby si dali dolu sako. Väčšina však oddychuje na ležadlách pod slnečníkmi a zdráha sa o či len vyhrnúť si nohavice.

V jedinom päťhviezdičkovom bare v meste niet ani nohy, okrem čašníka počúvajúceho milostné piesne. „Videl som pláže v Brazílii, v Španielsku a v Thajsku, ale táto je najkrajšia,“ hovorí Saíd Ahmed Khair, dôstojník bangladéšskeho námorníctva z Dháky. Prišiel sem so svojou rodinou dovolenkovať. „Lenže Bangladéš je konzervatívna krajina. Ľudia sú tu nesmelí. Neuvidíte sa ich opaľovať… A z rovnakého dôvodu tu niet ani cudzincov,“ dodáva.

Krajinu vo svete zviditeľnila chudoba, tragické záplavy, lodné nešťastia a politicky motivované násilnosti. Boj s politickou nestabilitou, korupciou, militantným islamom a modernizácia hospodárstva sú zasa stredobodom pozornosti miestnych lídrov. O turistickom ruchu niet v plánoch ani stopy. Vplyvná konzervatívna islamská strana Džamáate islámí (Islamské spoločenstvo), ktorá sa v roku 2001 stala členom koaličnej vlády, to neplánuje zmeniť.

„Islam učí, že všetky zdroje poskytnuté Alahom by mali byť využívané na blaho ľudu,“ hovorí Muhammad Šáhdžahán, šéf strany v Cox's Bazare. „Máme však obavy, aby sme propagovaním turistiky nepodnietili nejaké nemorálne, nezákonné aktivity,“ dodáva a ako príklady nemorálneho správania, odporujúceho miestnej kultúre, uvádza opaľovanie v sporom oblečení, hazard či pitie alkoholu na verejnosti.

„Manželské páry si môžu robiť, čo chcú. Nemanželské páry by však mali mať zakázaný vstup na pláž,“ pokračuje v argumentácii Šáhdžahán. Džamáate islámí síce nestráži pláž a nevnucuje tam násilím svoje morálne princípy, ale miestni obyvatelia tvrdia, že aj obyčajný vplyv tejto strany stačí na dosiahnutie poslušnosti.

debata chyba