Napriek dôkazom konšpiračné teórie o 11. septembri stále žijú

Len niekoľko hodín po tom, čo unesené lietadlá narazili 11. septembra 2001 do newyorských mrakodrapov Svetového obchodného centra (WTC), sa začali šíriť stovky konšpiračných teórií. Väčšina z nich bola až priveľmi prekombinovaná či pritiahnutá za vlasy, ale časť z nich zapustila korene natoľko, že prežívajú aj po desiatich rokoch.

07.09.2011 10:11
dvojičky, World Trade Center, USA, atentát ,... Foto:
Ilustračné foto
debata (83)

Nedávny prieskum zistil, že každý štvrtý Newyorčan verí, že „dvojičky“ poslala k zemi demolačná technika. Vlastný prieskum si pre dokumentárny program urobila britská televízna stanica BBC. Pri telefonickom prieskume tisícky ľudí vo Veľkej Británii a tisícky v USA zistila, že 14 percent Britov a 15 percent Američanov verí, že za útokmi, ktoré si vyžiadali takmer 3000 životov, stála skôr americká vláda ako teroristická sieť Al-Kájda.

Ďalším dôkazom obľuby a vytrvalosti, s akou sa konšpiračné teórie držia pri živote, je videofilm Loose Change 9/11: An American Coup režiséra Dylana Averyho z roku 2009, ktorý tiež tvrdí, že 11. september naplánovala americká vláda. Tento film patrí k najsťahovanejším v histórii internetu.

Medzi najčastejšie spomínané a najvytrvalejšie prežívajúce sprisahanecké teórie patrí tvrdenie, že budovy WTC profesionálne zdemolovali, že americká vzdušná obrana dostala príkaz „držať sa stranou“, že Pentagón zasiahla raketa a nie Boeing 757 a že slávny let 93, ktorého cestujúci začali s únoscami bojovať , bol zasiahnutý strelou vzduch-vzduch skôr, ako sa zrútil v okrsku Somerset.

Konšpiračné teórie a nevedomosť o tom, kto vykonal útoky na New York a Washington, kolujú aj v ďalších krajinách, ktorých sa udalosti po 11. septembri bezprostredne dotkli; predovšetkým v Afganistane a Pakistane. Ako napísal na svojich internetových stránkach denník GlobalPost, väčšina Pakistancov ani desať rokov po teroristických útokoch nevie, kto ich vykonal.

Mnohí jednoducho nemajú tušenie, iní podozrievajú USA či Izrael. Opakuje sa tak zhruba výsledok prieskumu z roku 2008, keď 72 percent opýtaných Pakistancov odpovedalo, že nevie, kto za útokmi stál, 19 percent bolo presvedčených, že boli dielom samotných USA a zhodne štyri percentá podozrievala sieť Al-Kájda a Izrael.

Medzi tými, ktorí majú radi sprisahanecké teórie, sa najčastejšie opakuje argument, že USA vykonali útoky sami, aby mali dôvod na inváziu do Afganistanu. Dôvod? Spojené štáty sa tak chceli dostať bližšie k ropným zdrojom v Strednej Ázii, bližšie k Číne a možnosti priškrtiť jej silnejúce hospodárstvo i moc, alebo jednoducho snaha „vykoreniť moslimské spoločenstvo“ – možno v spojenectve s pakistanským dávnym rivalom Indiou.

Podobné teórie opakujú jednoduchí, ale aj vzdelaní ľudia a pritom dodávajú, že existuje spojitosť medzi násilím v ich krajine, vrátane silnejúcej vlny samovražedných bombových útokov, a inváziou do Afganistanu vedenou Spojenými štátmi. V skratke im potom vychádza rovnica, že za radikalizáciou pakistanských islamistov a násilím spojeným s terorizmom, ktoré si od roku 2003 vyžiadalo životy 11 400 civilistov a takmer 4 000 príslušníkov bezpečnostných síl, môže 11. september.

Kým v oznamovacích prostriedkoch väčšiny krajín sú konšpiračné teórie len okrajovou záležitosťou  a sú spomínané v súvislosti s desiatym výročím teroristických útokov skôr ako perlička, pomerne jednoznačný postoj k nim zaujímajú médiá v Iráne, ktoré sa radia medzi dlhodobých nepriateľov USA.

83 debata chyba