Nemci si za zdravie priplatia, poslanci schválili zdravotnícku reformu

Nemci si za svoje zdravie od budúceho roku priplatia. Na svedomí to má vládna zdravotnícka reforma, ktorú aj napriek silnému odporu opozície v piatok schválila dolná komora nemeckého parlamentu, Spolkový snem. Norma si nevyžaduje súhlas hornej komory zákonodarného zboru a tak môže od 1. januára vstúpiť do platnosti.

12.11.2010 15:46
Angela Merkelová Foto: ,
Pred vládou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej stojí ďalšia zaťažkávajúca skúška, zdravotnícka reforma.
debata (2)

Hlavným cieľom reformného balíčka ministra zdravotníctva Philipsa Röslera je zaceliť hroziacu jedenásťmiliardovú stratu verejného zdravotníckeho systému v krajine v roku 2011. Nové opatrenie preto počíta so zvýšením odvodov zdravotným poisťovniam, ktoré budú musieť rovnako ako nemocnice šetriť. Náplasťou pre pacientov má byť zlacnenie niektorých novozavádzaných liekov na trh, ktoré si minister sľubuje od novely zákona o liekoch. Tú Spolkový snem prijal už vo štvrtok.

Navyše nový systém pocíti vo svojej peňaženka asi 72 miliónov štátnych poistencov. Tým reforma rovnako ako zamestnávateľom zvyšuje percentuálnu čiastku, ktorá z ich platu ide na zdravotné poistenie. Na rozdiel od zamestnávateľov však pre nich nezavádza strop. Ak teda poisťovni v priebehu roka dôjdu peniaze, budú môcť svojim poistencom opäť zdvihnúť odvody. K navyšovaniu tohto paušálu nemecké zdravotné pokladne pristupovali v minulosti opakovane. Zdravotnému systému to má priniesť asi šesť miliárd eur ročne navyše.

Merkelovej koalícia sa na reforme nevedela dlho zhodnúť

Na výslednej podobe už ôsmej zdravotníckej reformy v Nemecku za posledných dvadsať rokov sa stredopravá koalícia kancelárky Angely Merkelovej nedokázala dlho zhodnúť. Zato opozícia bola v názore na ňu od začiatku jednotná. „Zažívame dnes prvý krok pre privatizáciu zákonného poistenia,“ napadla generálna tajomníčka SPD Andrea Nahlesová zákon, ktorý je podľa nej experimentom so 70 miliónmi štátnych poistencov a s ich zdravím. Šéf parlamentnej frakcie sociálnych demokratov Frank-Walter Steinmeier označil Röslera za ničiteľa jedného z najlepších zdravotníckych systémov na svete.

Minister však normu obhajoval. Prináša podľa neho väčšiu solidaritu do systému, na ktorého lepšom financovaní sa budú podieľať nielen pacienti, ale aj ostatné zložky. Obmedzia sa napríklad príplatky pre lekárov, zdravotné poisťovne zase nebudú môcť prekročiť výšku nákladov na svoju prevádzku z roku 2009. Podľa ministerstva sa tak ušetria ďalšie dve miliardy eur.

Jednou z mála pozitívnych správ pre nemeckých pacientov v budúcom roku má byť opatrenie proti zdražovaniu liekov, ktoré podľa Röslera prinesie schválená norma o liekoch. Tá výrobcom liekov prikazuje, aby sa pri uvádzaní nového prípravku na trh na jeho cene dohodli so zdravotnými poisťovňami. Ak sa nedokáže, že liek prichádza s niečím novým, bude sa musieť predávať za cenu obvyklú pre podobné medikamenty. Až doteraz pritom farmaceutické firmy neboli pri určovaní cien liekov ničím obmedzované a zdravotné poisťovne len za ich preplácanie v minulom roku vydali 32 miliárd eur.

Rösler si od tohto opatrenia sľubuje ušetrenie ďalších viac ako dvoch miliárd eur do konca roka 2013. Vyslúžil si však za neho kritiku nielen opozície, ale aj farmaceutických spoločností, lekární a niektorých odborníkov. Podľa nich to povedie k zhoršeniu starostlivosti o pacientov, ktorí sa kvli tomu nemusia dostať k najlepším liekom.

2 debata chyba