Nemecko vidí české predsedníctvo ako 'švejkiádu'

Hodnotenie prvých týždňov českého predsedníctva v Európskej únii nevyznieva v nemeckých komentároch pre Českú republiku práve najlepšie.

27.01.2009 11:53
Mirek Topolánek Foto:
Český premiér Mirek Topolánek počas prejavu v Európskom parlamente.
debata

Podľa parlamentného týždenníka Das Parlament nevyvoláva rozhorčenie len dielo Entropa od Davida Černého. V súvislosti so zahraničnou politikou dokonca hovorí o neschopnosti Čechov.

Nemenej ostro vidí české predsedníctvo aj šéfka nemeckých europoslancov za liberálnu FDP Silvana Koch-Mehrinová, ktorá naznačila okrem iného, že Praha by mala lepšie pripravovať svoje iniciatívy.

„Po troch týždňoch funkčného obdobia by sa už dala krachmi, nezdarmi a poruchami naplniť malá knižka anekdot,“ píše Das Parlament.

Zmieňujú sa aj o prejave Mirka Topolánka v Európskom parlamente, kde okrem iného pozanmenal, že keby sa v Česku konalo referendum o lisabonskej zmluve, podľa všetkého by podporu nezískala.
Takisto pripomínajú aj jeho ďalší výrok, kedy sa vyjadril, že lisabonská zmluva je horšia ako zmluva z Nice, ale lepšia ako budúca zmluva.

Pre výraznú formu „švejkiády“ sa rozhodl asi aj Černý, keď si vymyslel 26 umelcov údajne spolupracujúcich na jeho plastike v budove Rady EU.

Týždenník sa zmieňuje aj o zahraničnej politike, kde tiež všetko nebeží hladko. Poukazuje na televízne prehlásenie minstra zahraničia Schwarzenberga, ktorý označil postup Izraela v pásme Gazy za obranný akt.

„V tej chvíli síce ešte nehovoril za celú EÚ, ale od nového predsedníctva Rady EÚ sa očakáva, že sa v zahraničnopo­litických otázkach vyjadruje neutrálne. K zabráneniu alebo zmierneniu obávaných diplomatických prešľapov Čechov sa při dôležitých zahraničnopoli­tických podnetoch medzitým okolo stolu tiesní stále viac Európanov“ poznamenal Das Parlament.

Týždenník kritizuje aj to, že do misie EÚ na Blízky východ v čele so Schwarzenbergom sa okrem obvyklých členov zapojili aj ministri zahraničia Francúzska a Švédska.

„V diplomatických záležitostiach nerastie vplyv delegácie s počtom jej členov – práve naopak. Niektorí pozorovatelia z Bruselu z toho vyvodili, že na samotnú českú angažovanosť sa nechce nikto spoliehať.“

Kritizujú aj skutočnosť, že český prezident Václav Klaus začiatkom januára odmietol prosbu ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka o sprostredkovanie v plynovom spore s Ruskom – s tým, že ide o bilaterálny problém. A to napriek tomu, že Česko pokladá tému energetickej bezpečnosti za jednu zo svojich hlavných priorít pre svoje predsedníctvo.

Na otázku, či to komplikuje vzťahy vnútri EÚ, europoslankyňa odpovedala: „Áno, absolútne. Niektoré iniciatívy Čechov mali byť lepšie pripravené, aby si potom ušetrili  zbytočný hnev,“ poznamenala Koch-Mehrinová.

Otvorene sa pritom vyjadrila za dvojrýchlostnú Európu. "Keď 25 z 27 štátov (lisabonskú) zmluvu chce, tak by ju mali dostať. Pre dva ostatné štáty sa potom ale musí uvažovať o iných formách spolupráce. Ale EÚ je predsa dobrá v nachádzaní kompromisov,"vyh­lásila politička.

debata chyba