Nemocnice chcú z rezervy 50 miliónov, inak skolabujú

Nemocnice, kde prevažujú pacienti poistení v súkromných zdravotných poisťovniach, nevedia, kde zobrať na vyššie platy lekárov. Tie im totiž na rozdiel od štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne peniaze nepridali.

27.02.2012 12:00
debata (3)

Napríklad nemocnica v Revúcej má len 35 percent pacientov poistených vo Všeobecnej. „Navýšenie platieb nám tak pokryje len 23,65 percenta nákladov súvisiacich so zvýšením platov lekárov,“ hovorí riaditeľka tamojšej nemocnice Daniela Pršebicová.

Neštátne poisťovne sa platby nemocniciam zvýšiť ani nechystajú. „V tomto roku očakávame stagnáciu zdrojov, tomu je potrebné prispôsobiť aj výdavky,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová. „Pri rokovaniach musíme vychádzať z reálnych možností a z nášho rozpočtu. Na to, že nemožno predpokladať v roku 2012 nárast zdrojov, upozorňovali Združenie zdravotných poisťovní aj zdravotná poisťovňa Dôvera už dávnejšie úrad pre dohľad. Na tomto fakte sa zatiaľ nič nezmenilo,“ dodala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková.

Navyše, aj nemocnice s prevahou klientov štátnej poisťovne varujú, že na ďalšiu etapu zvyšovania platov už nebudú mať ani ony. „Budeme žiadať ďalšie finančné zdroje na navýšenie platov sestier, ktoré zo zákona musíme urobiť od 1. apríla, a ďalšie navýšenie platov lekárov od 1. júla,“ hovorí šéf nemocnice v Starej Ľubovni Peter Bizovský.

Platy lekárov sa zvýšili od januára, sestry budú mať viac od apríla. Zároveň odborári žiadajú desaťpercentné zvýšenie miezd aj pre ostatných pracovníkov nemocníc, čo je ďalších 24-tisíc ľudí. Podľa šéfa Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka hrozí, že všetky peniaze od poisťovní pôjdu len na platy. „Ak nedôjde k razantnému zásahu štátu a navýšeniu zdrojov, nemocnice od mája nebudú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť a v júni skolabujú,“ tvrdí Petko.

Podľa odhadov asociácie je na zvýšenie platov všetkých lekárov a sestier v roku 2012 potrebných 100 miliónov eur. „Ministerstvá financií a zdravotníctva sme opakovanie požiadali o uvoľnenie 50 miliónov eur z rezervy, ktorá je definovaná v štátnom rozpočte. Určite budeme žiadať otvorenie štátneho rozpočtu a dofinancovanie,“ povedal Petko. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej to však potrebné nie je. Odôvodnila to tým, že štátna poisťovňa zvýšenie platov lekárov už pokryla a o ďalších peniazoch bude s nemocnicami rokovať. Podľa Zollerovej ak nastane potreba uvoľniť rezervu, ministerstvo o to vládu hneď požiada.

Na hrozbu kolapsu krajských nemocníc upozornil Žilinský samosprávny kraj, ktorý vyčíslil, že zvýšenie platov v štyroch nemocniciach, ktoré patria pod župu, si ročne vyžiada 7,5 milióna eur. „V apríli budú mať nemocnice už len na hrubé mzdy a odvody pracovníkov, to ostatné už bude vytvárať ďalšie a ďalšie záväzky,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Anna Majbíková. Už teraz sa v problémoch ocitla Liptovskomikulášska nemocnica, ktorej pre dlhy hrozí odpojenie od plynu. Plynárňam dlhuje 240-tisíc eur. Žilinskí krajskí poslanci nemocnici odklepli 42-tisíc eur na prvú splátku plynárom, zvyšok by nemocnica chcela splatiť do konca roka.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba