Nemocnice zvažujú zatváranie oddelení

Ako budú nemocnice ošetrovať pacientov, ak v decembri odíde viac ako 2 400 lekárov, ich riaditelia zatiaľ nevedia. Priznávajú, že to bude problém. Väčšina nemocníc predbežne uvažuje o možnosti spájania príbuzných oddelení. Nie je vylúčené, že niekde sa budú kritické oddelenia dokonca zatvárať.

02.10.2011 17:13
operácia, operačka, zákrok, chirurgia, chirurg,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Priznám sa, že si neviem predstaviť, ako vyriešime túto situáciu. Pokiaľ títo lekári, ktorí dali výpovede, odídu, tak určite nebudeme schopní zabezpečiť činnosť v súčasnom rozsahu,“ povedal pre Pravdu riaditeľ bojnickej nemocnice Ladislav Gerlich.

V Bojniciach podalo vo štvrtok výpoveď 50 lekárov, v piatok pribudli ďalšie tri. Podľa Gerlicha ide vo všetkých prípadoch o skúsených lekárov, ktorých absenciu nemocnica výrazne pocíti. „Počas výpovednej lehoty sa budeme zaoberať možnosťami riešenia, ale ako som povedal, ak nám odíde 40 percent lekárov, medzi ktorými sú takmer všetci kvalifikovaní, nahradiť ich len tak nie je možné,“ dodal Gerlich.

Výpovede lekárov by mohli spôsobiť problémy aj v považskobys­trickej nemocnici, odkiaľ plánuje odísť 31 lekárov, čo je skoro tretina zo všetkých miestnych doktorov. „Vzhľadom na počty lekárov zamestnaných na jednotlivých oddeleniach našej nemocnice každá výpoveď určitým spôsobom ohrozuje plynulý chod oddelenia,“ povedal zástupca riaditeľa Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica Igor Steiner.

Podľa Steinera je zatiaľ predčasné hovoriť, ako sa nemocnica so situáciou vyrovná, potvrdil však, že nejaké návrhy už padli. „Rozpracované sú viaceré varianty vrátane možného spájania oddelení. Nemôžeme vylúčiť ani určité obmedzenia činnosti tam, kde nepôjde o priame ohrozenie zdravia pacienta.“

Možnosť, že sa v zime budú musieť zatvoriť niektoré oddelenia, pripustilo aj vedenie popradskej nemocnice akciovky. Aj tu totiž podalo výpoveď 46 lekárov, väčšina z nich pracuje na oddelení traumatológie a ortopédie. „V prípade nedostatočného personálneho vybavenia nebude možné od 1. decembra prevádzkovať niektoré z oddelení Nemocnice Poprad,“ uviedol manažment zariadenia.

Výpovede lekárov (po kliknutí na obrázok sa zobrazí väčšia infografika)

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach chce krízový plán prevádzky dohodnúť s lekármi. „Počas nasledujúcich dní sa vedenie nemocnice plánuje stretnúť s lekármi z oddelení a kliník, aby sme sa dohodli na zabezpečení bezproblémovej prevádzky a aby vzniknutou situáciou nedošlo k ohrozeniu žiadneho nášho pacienta,“ povedal riaditeľ Peter Krcha.

Z košickej detskej nemocnice plánuje odísť 49 lekárov. Počty výpovedí sa na jednotlivých oddeleniach rôznia, ale ani na jednom nepodali výpovede všetci lekári. Chod hlavných oddelení by tak nemal byť výrazne narušený. Napríklad na zabezpečení plnej prevádzky III. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny sa dohodol riaditeľ s lekármi ešte vo štvrtok, teda deň pred podávaním hromadných výpovedí.

Ostatné nemocnice, ktoré Pravda oslovila, sa zatiaľ k možnostiam, ako zabezpečia svojim pacientom ošetrenie, nechceli vyjadriť. Väčšina z nich sa odvoláva na dvojmesačnú výpovednú lehotu výpovedí lekárov. „Každá situácia sa dá vyriešiť, ale nakoľko o ničom konkrétnom vedenie nemocnice nerokovalo a je priestor hľadať riešenie počas plynutia výpovednej doby, v tejto chvíli sa nebudeme k ničomu konkrétnemu vyjadrovať,“ povedala Jana Jurašeková, námestníčka pre ošetrovateľstvo prešovskej nemocnice, kde podalo výpoveď 161 lekárov.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik stále trvá na tom, že o pacientov bude aj po masovom odchode nemocničných lekárov postarané. „Zaručujeme poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre občanov od prvého decembra alebo prvého januára,“ povedal minister.

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara je možností, ako zabezpečiť starostlivosť o pacientov, viacero. „Jedným z riešení môže byť aj spájanie oddelení či rušenie duplicitných oddelení, čo by v niektorých prípadoch bolo užitočné, aj keby neboli na stole hromadné výpovede. V prípade krízovej situácie by tu mohla byť tiež možnosť pomoci z okolitého zahraničia, buďto dočasným, alebo aj stálym angažovaním zahraničných lekárov, alebo v nutných prípadoch poskytovaním zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov za hranicami Slovenska.“

Akúkoľvek alternatívu nakoniec ministerstvo či nemocnice zvolia na riešenie masového odchodu lekárov, je viac ako pravdepodobné, že pacienti sa nevyhnú predlžovaniu čakacích lehôt na plánované operácie. „Treba sa pripraviť, že minimálne v krátkodobom horizonte bude pri nedostatku lekárov nutné prekladať plánované operácie na neskôr či do iných nemocníc, budú sa predlžovať čakacie doby, lebo všetky kapacity bude treba sústrediť na záchranu životov pacientov, na akútnu starostlivosť. Čiže aj v prípade prijatia týchto "protikrízových“ opatrení môže nastať v prechodnom období zhoršenie prístupu ľudí k zdravotnej starostlivosti," myslí si Zachar.

Podľa viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Petra Ottingera by mohol mať výpadok viac ako 2 400 lekárov dokonca oveľa horšie, až fatálne následky. „Nemocniční lekári robia urgentnú život zachraňujúcu medicínu. Keby napríklad prestali naraz pracovať všetci anestéziológovia, okamžite by bol systém na lopatkách, pretože by nemal kto robiť záchranku a nemal by kto podávať anestéziu pri operáciách,“ povedal.

Takáto situácia hrozí napríklad v Detskej fakultnej nemocnici Bratislava, kde na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení z 32 lekárov podalo výpoveď 31.

debata chyba