Nezákonné parkovné napádajú vodiči

Viaceré väčšie mestá ako Trnava či Košice nestihli zmeniť systém parkovania v centrách a vodiči to radniciam dávajú pocítiť. Sťažujú sa na prokuratúre a košická už rozhodla, že mesto vyberá parkovné v rozpore so zákonom. Trnavu prokurátor pravdepodobne tiež neminie.

18.04.2008 12:12
Parkovanie v Trnave Foto: ,
Trnavská radnica vyriešila problém s vyberaním parkovného v meste. Od nového roku pýtalo nájomné dvadsať korún. Od 5. marca budú všetci vodiči platiť tridsať korún ako daň za vjazd do historického centra.
debata

Zákon z vlaňajšieho decembra mestám zakázal vyberať parkovné. Bratislava, Žilina, Martin, Banská Bystrica a ďalšie mestá majú vlastné parkovacie firmy, ktoré parkovné vyberať môžu. Lenže Trnava a Košice si firmy nezaložili a vyberajú stále rovnako. V Senici či Prešove radšej parkovné vyberať prestali, aby neporušovali zákon. Hovorca prešovskej radnice Michal Kaliňák vysvetľuje, že mesto radšej počká, či novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách nebude riešiť aj parkovanie.

Problém je v tom, že ak mesto vyberá tzv. daň za parkovanie, vodič má najskôr dostať platobný výmer a do 15 dní má zaplatiť daň. To je v prípade parkovného v centre miest nemožné. V Trnave musí vodič najskôr vhodiť do mestského automatu 30 korún, dostane lístok a môže si ísť na mestský úrad po výmer. Hovorkyňa trnavského daňového riaditeľstva potvrdzuje, že parkovné z automatu je protizákonné a podľa nej by sa tým mal zaoberať prokurátor.

V Košiciach to už prokurátor urobil. „Rozhodnutie o nezákonnosti vyberania parkovného v Košiciach sme poslali na radnicu 27. marca. Do 30 dní musia odpovedať. Nik nespochybňuje, že parkovné sa môže vyberať, treba to však robiť v súlade so zákonom,“ hovorí Milan Filičko z košickej prokuratúry. Hovorkyňa košického magistrátu Jana Geročová predpokladá, že parkovným sa bude zaoberať aj mestské zastupiteľstvo. Keď mesto odmietne zmeniť systém parkovného, prokurátor sa obráti na súd.

Košickí vodiči platia za parkovné mestu aj ďalej. Ak nezaplatia, policajti ich môžu oznámiť a mesto môže poslať vodičovi daňový výmer na 360 korún za celý deň parkovania. Pre mesto je to však administratívne náročné.

V Trnave mestská polícia kontroluje platenie vlažne. Keď zo zákona vypadla možnosť vyberať daň za parkovanie, radnica ho nahradila prenájmom parkovacích miest. Vodiči zistili, že za nezaplatenie nájomného nemôžu dostať pokutu, tak poslanci rozhodli o vyberaní dane za vjazd a zotrvanie v historickej časti mesta.

„Nejde o peniaze, jediným zámerom mesta je, aby ľudia v centre mesta parkovali čo najmenej. Nedokážeme nafúknuť miesta určené na parkovanie,“ tvrdí hovorca mesta Pavol Tomašovič. Novo zavedená daň 30 korún za deň však nikoho nenúti z centra mesta odísť. „Nič viac nám zákon nedovoľuje,“ priznáva hovorca. Podľa neho by v prípade rozhodnutia prokurátora o nezákonnosti mesto začalo vyberať parkovné prostredníctvom vlastnej firmy. Tomu sa však Trnava doteraz bránila z obavy, aby prevádzka firmy nestála viac, ako by vybrala na parkovnom.

Podpredseda Slovenskej parkovacej asociácie Milan Taška tušil, že niektoré mestá parkovanie nezvládnu. „Robili sme aj odborný seminár, ale zástupcovia niektorých miest neprišli. V každom meste je systém odlišný, až postupne zistíme, v ktorých ďalších sú ešte problémy,“ hovorí.

debata chyba