Nič nie je isté, všetci sú napätí

Kto tu bude vládnuť ďalšie štyri roky? Napätie sa do poslednej chvíle stupňuje, odhady výsledkov sa menia a z týchto volieb sa stáva jeden z najväčších politických rébusov. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus by síce Robert Fico jasne vyhral, ale pravica by mohla získať až 78 kresiel v Národnej rade a vytvoriť tak parlamentnú väčšinu.

11.06.2010 06:01
parlament, NR SR Foto:
Aké bude zloženie parlamentu nasledujúce štyri roky? Niekoľko hodín pred voľbami ešte nič nie je jasné.
debata (22)

Váhavé sú aj predpovede analytikov, ktorých oslovila Pravda. Len deň predtým, ako o všetkom rozhodnú voliči, sú ich predpovede dosť odlišné. Jediné, na čom sa zhodnú, je, že najviac hlasov získa Smer. Všetko ostatné je lotéria.

Politológ Michal Horský vidí po voľbách tri možné scenáre. „Možnosť, že bude ďalej vládnuť súčasná koalícia, tipujem na 50 až 60 percent. Pravdepodobnosť, že ju nahradí opozícia, je zhruba 40 percent. No a potom je tu asi 10-percentná šanca, že sa vytvorí "dúhová“ koalícia pravicových a ľavicových strán," odhadol. Všetko bude závisieť od toho, ktoré zo strán na hranici zvoliteľnosti v sobotu prepadnú, alebo sa dostanú do parlamentu. „Smer bude mať okolo 30 percent, takže zoberie asi tretinu voličov, no nie je isté, či napokon neskončí v opozícii tak, ako v roku 1998 Mečiarovo HZDS,“ naznačil Horský.

Podľa politológa Slovenskej akadémie vied Juraja Marušiaka môžu ešte volebnými kartami zamiešať posledné škandály Smeru. Na rozdiel od Horského však predpokladá len dve povolebné možnosti – pokračovanie terajšej vládnej koalície, alebo vytvorenie pravicovej. „Nejaká ľavicovo-pravicová vláda sa mi po všetkých tých vyhláseniach opozičných strán zdá málo pravdepodobná. Znamenala by koniec ich dôveryhodnosti, keďže spoluprácu so Smerom kategoricky odmietli,“ vysvetlil Marušiak. Ako však dodal, vedel by si takú zmiešanú koalíciu predstaviť neskôr, možno po pol roku. „Mohla by vzniknúť, keby krajine hrozili predčasné voľby,“ spresnil.

Niektorí politológovia zašli pri predpovediach ešte ďalej. „Myslím si, že opozícia má šancu, aby s trochou šťastia obstála a mohla zostavovať vládu,“ povedal Miroslav Kusý. Smer podľa neho síce voľby vyhrá, ale nevytvorí vládu. „Bude to podobné ako nedávno v Českej republike, alebo kedysi s HZDS,“ porovnal. Práve hnutie Vladimíra Mečiara má podľa Kusého najmenšie predpoklady, že prekročí päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu, kým SMK sa tam zrejme dostane.

Naopak, politológ Tomáš Koziak z Prešovskej univerzity tvrdí, že Robert Fico bude nielen víťazom volieb, ale aj premiérom budúcej vlády. Domnieva sa však, že SNS už jeho koaličným partnerom nebude, pretože odchádzajúcej vláde najviac škodili práve kauzy národniarov. Ak sa do parlamentu dostane HZDS, Fico podľa Koziaka zostaví vládu s Mečiarom a niektorou z pravicových strán. „Smer by medzi nimi určite našiel koaličného partnera,“ usúdil Koziak. Ako však upozornil, v tom prípade by Fico musel koaličným stranám ponúknuť zrejme lepšie podmienky ako pred štyrmi rokmi. „Rezorty si rozdelia rovnomernejšie a, povedzme, že spravodlivejšie,“ doplnil politológ.

Analytici pripomínajú, že predvídať výsledky volieb nebolo asi nikdy také ťažké ako dnes. Prieskumy verejnej mienky si totiž často protirečia. „Nie sú veľmi dôveryhodné. Je príliš mnoho neznámych a veľa politických strán sa nachádza na prahu zvoliteľnosti,“ objasnil Marušiak.

Dôkazom je aj čerstvý prieskum agentúry Focus, ktorá ho minulý týždeň robila na vzorke 1 006 respondentov. Podľa nich by preferencie Smeru klesli na 29,5 percenta, no voľby by vyhral. Druhá by skončila strana Sloboda a solidarita Richarda Sulíka (12,4 percenta), ktorá by tesne predbehla SDKÚ-DS (12,1 percenta). Štvrté by bolo KDH (9,2 percenta), piata SNS (7,7 percenta) a šiesty Most-Híd Bélu Bugára (6,5 percenta). Do parlamentu by sa dostala aj SMK (5,2 percenta) a ĽS-HZDS (5 percent).

22 debata chyba