Kandidát SaS pracoval v Lexovej SIS

Kandidát SaS na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, ktorého Richard Sulík predstavil na pondelkovej Koaličnej rade, môže naraziť na nevôľu koaličných partnerov.

05.04.2011 19:12 , aktualizované: 06.04.2011 10:30
Richard Sulík Foto:
Predseda SaS Richard Sulík
debata (44)

V minulosti totiž pracoval v Slovenskej informačnej službe, a to práve v jej najkritickejších rokoch, keď ju za Mečiarovej vlády riadil Ivan Lexa. Výhrady časti koalície Pravde naznačil jeden z vysokopostavených vládnych politikov.

Za šéfa NBÚ navrhla SaS takmer štyridsaťročného Jána Stana. V rokoch 1995 až 1998 bol analytikom SIS. Je absolventom Slovenskej technickej univerzity v odbore kybernetiky a ekonomiky. Pracoval tiež vo viacerých súkromných firmách ako konateľ či obchodný riaditeľ.

Politici vládnych strán sa nechceli ku kandidátovi vyjadrovať. Na Koaličnej rade sa dohodli, že sa k nominácii vrátia na budúci týždeň, keďže väčšina nominanta nepoznala.

Predseda SaS Richard Sulík potvrdil, že Stana navrhli za riaditeľa úradu. Nie je si vedomý toho, že by mali byť voči Stanovi výhrady napríklad preto, že pracoval v Lexovej SIS. „Bol jeden z niekoľko sto zamestnancov,“ podotkol šéf SaS. Na otázku, čo ak by výhrady koaliční partneri predsa len vzniesli, odvetil: „Vypočujeme si ich. Keď budú oprávnené, predložíme ďalšieho kandidáta.“

SaS pôvodne uvažovala nad bývalým príslušníkom Vojenskej spravodajskej služby Miroslavom Pazdziurkom, ktorý neskôr pôsobil aj ako asistent v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Už na budúci pondelok sa stretnú lídri koalície, aby odobrili meno nového kandidáta. Je však možné, že SaS bude musieť predostrieť iné meno. V kuloároch sa spomína, že Sulíkova strana má ešte v zálohe aj ďalších dvoch bývalých príslušníkov vojenskej rozviedky, ktorých by v prípade potreby mohla predstaviť koaličným partnerom. Jedným z nich má byť Vendelín Leitner, ktorý ju riadil za Dzurindovej vlády v rokoch 2000 až 2006.

Nie je vylúčené, že s vlastným kandidátom prídu aj kresťanskí demokrati. O takejto možnosti totiž už pred časom hovorili.

Predseda KDH Ján Figeľ povedal, že si preveria informácie a všetky súvislosti o kandidátovi. „NBÚ je podľa nás jeden špičkový úrad pre bezpečnosť štátu a hlavne niektorých rozhodnutí. Nechceme to podceniť,“ poznamenal Figeľ.

Most – Híd sa tiež nechce vopred vyjadrovať a najskôr sa poradí. „Chceme získať aj ďalšie informácie. Post šéfa NBÚ je dosť dôležitý na to, aby sme sa nepomýlili,“ dodal predseda strany Béla Bugár.

Súčasný riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) František Blanárik sa vzdal funkcie ešte v marci. Tvrdil, že sa odmieta stať nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom je škandalizácia niektorých ľudí vrátane jeho osoby. V roku 2008 sa objavili informácie, že Blanárik spolupracoval s komunistickou vojenskou kontrarozviedkou. Blanárik bol nominantom HZDS.

44 debata chyba