Nové strany majú vo voľbách malé šance

Môže v predčasných voľbách uspieť strana, ktorá má len päť mesiacov na to, aby vznikla a prerazila do parlamentu? Podľa analytikov sú šance takýchto subjektov minimálne.

18.10.2011 13:30
slovenský parlament, budova Foto:
Ilustračné foto
debata

Nemajú dosť času na to, aby založili fungujúce stranícke štruktúry, vybudovali si členskú základňu a popritom ešte viedli kampaň a zviditeľnili svoj program. Preto je veľmi nepravdepodobné, že by sa do parlamentu dostala strana bývalej členky SNS Anny Belousovovej či Obyčajní ľudia Igora Matoviča.

Odborníci sa zhodujú, že vypísanie predčasných volieb vznikajúcim stranám poškodilo. „Nemajú toľko času na prezentáciu, ako pôvodne predpokladali,“ tvrdí sociológ Pavel Haulík. Aj podľa politológa Tomáša Koziaka je päť mesiacov príliš málo na naštartovanie politickej strany.

„Nepredpokladám, že by tieto strany vo voľbách prekročili päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu,“ odhadol.

Belousovová má pritom oproti Matovičovi náskok. Stranu Národ a spravodlivosť si dala zaregistrovať ešte pred rozpadom vlády 7. októbra, keď odovzdala hárky s vyše 17-tisíc podpismi podporovateľov. Matovič založenie novej strany síce ohlásil už v decembri minulého roka, zatiaľ však stále zbiera podpisy. O registráciu strany s názvom Obyčajní ľudia chce požiadať až nasledujúci týždeň. Napriek tomu má podľa analytikov voči Belousovovej výhodu.

„Matovič je dostatočne známy. Rozhodujúce bude, či ho ľudia vnímajú ako recesistu, alebo ako človeka, ktorý vie robiť aj pravicovú konzervatívnu politiku. Ak pre voličov nebude len recesista, mal by ešte šancu,“ hovorí analytik Ján Baránek.

Koziak pripomína, že Matovič dokázal prekvapiť už vlani, keď sa mu vo voľbách podarilo „prekrúžkovať“ z nezvoliteľného 150. miesta na kandidátke SaS do Národnej rady. Podľa analytikov by priaznivcov mohol získať medzi nerozhodnutými, ale aj rozhorčenými voličmi pravice, ktorých sklamal rozpad vlády.

Nedostatok času však Matovičovi zrejme neumožní vybudovať stranu tak, ako plánoval. Na kandidátku chcel totiž postaviť nestraníkov, ktorých mal vybrať v primárnych voľbách. To už teraz pravdepodobne nestihne. „Vznikla úplne nová situácia,“ pripustil Matovič.

** **

Belousovová je na rozdiel od neho podľa analytikov už opozeraná. ,,Neviem si predstaviť, čím by ohúrila. Voličov sa bude snažiť prebrať SNS, ale tých chce aj Smer. Belousovová pritom nemá programovú odlišnosť od SNS, nemá sa čím špecifikovať," zhodnotil politológ Miroslav Kusý. Nádej, že sa Belousovovej strana dostane do parlamentu, je podľa odborníkov nízka. „Je možné, že sa so SNS vzájomne vyfaulujú,“ naznačil Baránek.

Analytici sa zhodujú aj v tom, že OKS už zazvonil umieračik. ,,Sú príliš samostatní a tvrdohlaví. Ako súčasť Mostu-Híd ukázali, akú vedia robiť paseku. Boli s nimi problémy a ešte sa aj rozštiepili," zhrnul Kusý. Most-Híd sa zatiaľ nevyjadril, či by OKS opäť ponúkol miesta poslancov.

„Nemôžeme vyhlásiť, že by sme s nimi už nikdy nespolupracovali. S OKS budeme o ich odlišných postojoch ešte rokovať,“ uviedla podpredsedníčka Mostu-Híd Edita Pfundtner.

Analytici však predpokladajú, že OKS si už na kandidátku netrúfne zobrať žiadna strana. Ak by šla OKS do volieb samostatne, nemá nádej na úspech.

debata chyba