Obyvatelia Považskej Bystrice chcú odškodné za diaľnicu

Po spojazdnení diaľničného úseku ponad Považskú Bystricu miestni občianski aktivisti požadujú odškodnenie pre ľudí, čo bývajú v jeho blízkosti. Ich šance na úspech sú však slabé.

10.06.2010 09:00
Považská Bystrica, kanalizácia, dom, Pavol... Foto:
V týchto miestach vedie kanalizácia, tá pri výstavbe popraskala. Aj komín na dome nám takmer spadol, musíme to opravovať, hovorí o následkoch výstavby diaľnice Pavol Pastorek z Považskej Bystrice, ktorý býva pod diaľničnou estakádou.
debata (3)

"Keď sme pri stavbe diaľnice oznamovali nároky najviac postihnutých ľudí, okamžite zaznievalo – diaľnicu treba, neblokujte to. Teraz diaľnica funguje, tak je čas pozrieť sa na tých pár desiatok ľudí, ktorí ňou trpia a spravodlivo ich odškodniť.

Cena ich majetkov klesla na zlomok pôvodnej hodnoty, ich domy sú nepredajné," odôvodňuje nároky Juraj Smatana z občianskeho združenia Diaľnica a ľudia.
"Neodškodnili ma nijako, nedali mi ani 5 halierov. A pritom tu sa nedalo bývať, už rok bývam v náhradnom byte v meste, to mi platia.

Chcem sa vrátiť, ale neviem kedy, nikto ma nevyzval, nikto sa ma na nič nepýta," hovorí 82-ročná Vlasta Kalašová, ktorá má rodinný dom pod diaľničnou estakádou.
Diaľnica zhoršila životné podmienky aj 86-ročnej Heleny Rosinovej. Vraví, že estakáda jej ubrala slnečného svetla, v izbe má oveľa chladnejšie a tmavšie, na poschodí jej pri výstavbe praskol strop.

Podľa Marcela Jánošíka, hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti, zákon nedáva veľa možností, ako ľudí odškodniť. Vykúpia a zbúrajú iba tie domy, ktoré stoja na trase diaľnice. Niektorí majitelia žiadajú, aby asanovali aj ich príbytky, pretože nechcú bývať v blízkosti diaľnice. „No to nemôžeme urobiť. Neexistuje zákon, ktorý by nám umožňoval týchto ľudí nejakým spôsobom finančne odškodniť alebo asanovať ich domy,“ povedal Jánošík. 

Viacerým obyvateľom diaľničná spoločnosť vymenila staré okná za plastové, ktoré viac tlmia hluk. Teraz, po spustení premávky na diaľnici, ešte experti merajú vplyvy na životné prostredie a porovnajú ich s výsledkami pred stavbou.
"Máme možnosti, ako riešiť zvýšenú hlučnosť, aj keď ich nie je veľa.

Môžu sa upraviť protihlukové steny, prípadne by sa pristúpilo k ďalšej výmene okien, možný je aj špeciálny povrch vozovky, ktorý tlmí hlučnosť," dodal Jánošík.
Pavol Pastorek, predseda petičného výboru ľudí postihnutých výstavbou diaľnice v Považskej Bystrici, hovorí, že obyvatelia majú rôzne predstavy o odškodnom, niektorí chcú peniaze, iní nové byty. „Chceme sa so štátom dohodnúť, ak nie, sme pripravení obrátiť sa aj na európske inštitúcie,“ zdôraznil Pastorek.

3 debata chyba