Ochrana prírody sa vymkla spod kontroly

Rozklad, demontáž, najhorší rok od rozdelenia federácie, fiasko. Ochrancovia prírody hľadajú čo najsilnejšie výrazy, aké kedy použili na prácu ministerstva životného prostredia. Ministerstvo vedené nominantom SNS Jaroslavom Izákom vlani povyhadzovalo zamestnancov zo Štátnej ochrany prírody, ktorí boli kritickí k lesníkom a developérom, chce vystrieľať polovicu medveďov, vyhodilo odborníkov a nahradilo ich bývalými pracovníkmi ministerstva obrany.

04.01.2008 09:43
Protest, ochranári Foto:
Ilustračné foto
debata

„Za všetko hovorí príklad, že ministerstvo v Bruseli bojovalo, aby krajina mala vyššie kvóty emisií, aby mohla viac znečisťovať ovzdušie. Svetový unikát. V iných krajinách to majú na starosti ministerstvá hospodárstva, na Slovensku je priekopníkom boja za čo najvyššie znečistenie ministerstvo životného prostredia,“ hovorí vedec a ochranár profesor Mikuláš Huba.

Podľa Juraja Smatanu z Ekofóra sa po zmene vlády ministerstvo vymklo spod kontroly, ovládli ho „politickí výsadkári ťažobných spoločností a developérov“. Huba si tiež myslí, že ministerstvo namiesto ochrany prírody začalo vychádzať v ústrety investorom.

Zamestnancom, ktorí ostali v štátnej ochrane prírody, sa nadriadení snažia zavrieť ústa. Vyše 180 zamestnancov vlani podpísalo otvorený list, v ktorom upozorňujú, že pod politickým tlakom im menia odborné stanoviská. Keď si zamestnankyňa inšpektorátu životného prostredia nechcela nechať zmeniť stanovisko v prípade vyšetrovania kauzy Tichá a Kôprová dolina, prípad jej vzali a neskôr sa jej zbavili.

Hovorca ministerstva životného prostredia na otázky Pravdy odmieta reagovať. Nahneval ho článok o sprchovacom kúte, ktorý si dal urobiť minister pri kancelárii. „Ale to je ich stratégia, nereagujú, vyhýbajú sa diskusii s oponentmi,“ hovorí Smatana.

Slovensku hrozia súdne spory s Európskou komisiou zavinené aj ministerstvom životného prostredia. Súvisia s ťažbou v chránenej Tichej a Kôprovej doline a s územiami NATURA.

Bývalého ministra Lászlóa Miklósa najviac mrzí nový zákon o ochrane prírody, ktorý umožňuje ťažiť lesníkom drevo kdekoľvek. „Je v ňom veta, že ak lesníci majú ťažbu v lesnom hospodárskom pláne, nemusia žiadať úrady životného prostredia o výnimky. To sa môže zvrhnúť a mať neskutočné dôsledky,“ myslí si.

Huba si pri súčasnej vláde nemyslí, že ochrana prírody sa zlepší. „Stačí používať vlastné zmysly, aby človek zistil, čo sa deje. Keď vidíte v národnej prírodnej rezervácii tabuľku, na ktorej sú napísané zákazy od trhania kvietkov až po chytanie motýľov, a za tabuľkou harvestory likvidujú porast, čo si o tom má normálny človek myslieť?“

debata chyba