Odbory si pochvaľujú novelu Zákonníka práce

Podľa prieskumu, ktorý v novembri uskutočnil medzi svojimi členmi Odborový zväz KOVO v Prešovskom a Košickom kraji, novela Zákonníka práce (ZP) platná od 1. septembra nespôsobila obávaný kolaps v radoch zamestnávateľských organizácií. Nepotvrdili sa obavy zamestnávateľov, že prijatím tejto novely sa zhorší podnikateľské prostredie na Slovensku, firmy z tohto dôvodu neprepúšťali svojich zamestnancov.

26.11.2007 19:07
Práca, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Informoval o tom člen predsedníctva Rady OZ KOVO Jozef Balica. Odborári robili prieskum medzi svojimi predákmi v 46 podnikoch a organizáciách, ktorí reprezentujú 20-tisíc pracovníkov. Balica súčasne pripustil, že to ešte neznamená, že všade sa novelizovaný ZP dodržiava. Podľa jeho zistení, tam, kde nie je odborová organizácia, sa najviac porušuje ZP.

Prieskum tiež ukázal, že pracovný trh sa mení aj na východe Slovenska, kde bola donedávna ešte vysoká nezamestnanosť. Ovplyvnil ho hlavne masívny odchod ľudí za prácou do cudziny. V súčasnosti na trhu práce chýbajú obrábači kovov, frézari, zvárači a tiež pracovníci v službách. Konkrétne Tatravagónka Poprad by hneď prijala okolo 200 ľudí do profesií  tzv. čierneho remesla.

Podľa Balicu dôvod migrácie za prácou ovplyvňujú hlavne tri kritériá. Na prvom mieste je to nízka mzda, ktorá je v rámci krajín V4 najnižšia, hoci Slovensko zaznamenáva najväčší ekonomický rast. Ďalším kritériom je veľmi silné pracovné tempo a psychická a fyzická zaťaženosť pracovníkov. Odchod za prácou môžu ovplyvniť aj zlé pracovné podmienky, dominuje tu hygiena a bezpečnosť pri práci. Na túto tému chcú odborári zintenzívniť dialóg vo verejnosti. Najaktuálnejšou je výška mzdy aj v súvislosti s prechodom na euro.

Balica v budúcnosti nevylučuje ani verejné protestné akcie na námestiach, ak by sa mzdové a pracovné podmienky u nás nezlepšovali. Dnes takáto nátlaková forma ešte nie je aktuálna, ale podľa Balicu „éra lacnej pracovnej sily by sa mala už na Slovensku konečne skončiť“.

debata chyba