Oftalmológovia vykazovali fiktívne výkony, poisťovňa chce peniaze späť

Dvaja bratislavskí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v odbore oftalmológia neoprávnene fakturovali štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) zdravotné výkony, ktoré poistencom reálne neposkytli. Odhalila to kontrola Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a poisťovne u poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji.

20.06.2011 14:08
oko, vyšetrenie, očný lekár, oftalmológ,... Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Ako uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad Radoslava Miklášová, úrad vzhľadom na závažnosť zistení, ktoré vedú k podozreniu zo spáchania trestného činu, podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

„U jedného poskytovateľa sa kontrolovalo obdobie šiestich mesiacov, pričom bolo zamietnutých 73 výkonov a u druhého poskytovateľa boli kontrolovaní poistenci, u ktorých sa za posledné tri roky vykonali viac ako tri operačné zákroky. Prekontrolovalo sa 200 chorobopisov, čo predstavovalo viac ako 350 zamietnutých výkonov,“ povedala Alena Michalicová z referátu komunikácie VšZP. Poisťovňa bude tieto peniaze žiadať spať. V jednom prípade ide o sumu 83 116 eur a v druhom o 24 551 eur. O ktorých poskytovateľov konkrétne ide, VšZP nechcela konkretizovať vzhľadom na zmluvné podmienky.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v poisťovni vykonal dohľad zameraný na efektívne vynakladanie verejných prostriedkov, pričom sa zaujímal o obdobie január až október 2010. Dohľad sa skončil pred desiatimi dňami a odhalil spomínané neoprávnené fakturovanie. „S oboma poskytovateľmi VšZP k 1. aprílu ukončila zmluvný vzťah v medicínskom odbore oftalmológia a podľa jej vyjadrenia súčasne požaduje aj vrátenie neoprávnene uhradených finančných prostriedkov,“ ozrejmila Miklášová. Doplnila, že úrad v tomto prípade konštatoval nedostatočnú kontrolnú činnosť VšZP.

Poistenci môžu podvody odhaliť

Poistenci sa môžu tomu, aby na nich poskytovatelia písali fiktívne výkony brániť aktívnou kontrolou svojho účtu poistenca. „Podľa zákona má každý poistenec právo požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca,“ povedala Michalicová.

Ten obsahuje informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za poistenca poisťovňa uhradila, obsahuje výšku úhrady lekárovi a údaje o poskytnutých zdravotných výkonoch, liekoch, dietetických potravinách a zdravotníckych pomôckach či údaje o predpísanom poistnom.

„O výpis z účtu poistenca je možné požiadať písomne. V zmysle platnej legislatívy je poplatok za vydanie písomného výpisu z účtu poistenca 0,66 eura. Výpis z účtu poistenca je možné získať aj bezplatne registráciou na internetovom portáli VšZP,“ ozrejmila Michalicová.

Spomedzi takmer 3,5 milióna poistencov najväčšej poisťovne vlani o výpis z účtu požiadalo 13 723 poistencov, pričom záujem o výpis rastie. V období od januára do apríla 2011 zaznamenala VšZP viac ako 7000 žiadostí o výpis z účtu poistenca.

„Vo všeobecnosti platí, že ak poistenec zistí nezrovnalosti vo výpise z účtu, môže sa obrátiť na pobočku poisťovne. Revízni lekári na základe takéhoto podnetu môžu urobiť kontrolu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ pokračovala Michalicová. Vysvetlila, že ak sa potvrdí, že išlo o fiktívne, respektíve neoprávnene vykázanú zdravotnú starostlivosť následne sa finančné prostriedky vymáhajú od poskytovateľa. V prípade závažných porušení sa poisťovňa môže obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

3 debata chyba