Orbán dostal diplomatické zaucho

O perlu svojho polroku na čele Európskej únie prišla Budapešť už minulý mesiac, teraz jej však vzali aj argument, ktorým sa stratu snažila bagatelizovať. V Maďarsku vyvolalo veľký rozruch oznámenie, že šéf Bieleho domu sa koncom mája vo Varšave stretne s prezidentmi strednej a východnej Európy. V rovnakom termíne totiž Maďari chceli pôvodne hostiť summit Európskej únie s krajinami Východného partnerstva. Pre údajne nabitý kalendár štátnikov ho však z "logistických dôvodov" museli prepustiť Varšave, ktorá po nich v druhom polroku preberie predsedníctvo v únii.

24.03.2011 12:08
Orbán, Merkelová Foto:
Maďarský premiér Viktor Orbán s lídrami Grécka, Nemecka a Česka a šéfom Európskej komisie. Maďarsko, ktoré predsedá EÚ, muselo ustúpiť Poľsku pri organizovaní špičkovo obsadeného stretnutia štátnikov.
debata (34)

„K nám do Gödöllő lídri EÚ a Východného partnerstva nemôžu prísť, ale do Varšavy v rovnakom čase áno, ba čo viac, s účasťou prezidenta Obamu,“ glosuje diplomatické zaucho vo svojom blogu expremiér Ferenc Gyurcsány. „Za to, čo sa s nami deje, sa pomaly môžeme prepadnúť od hanby,“ dodáva. Bývalý líder socialistov tvrdí, že z premiéra Viktora Orbána sa stal vydedenec Európy. Gyurcsány to dokumentuje aj tým, že ho ako predstaviteľa predsedajúcej krajiny únie minulý víkend Francúzi „zabudli“ pozvať na krízovú schôdzku o Líbyi, hoci do Paríža prišlo aj viacero iných premiérov európskych krajín, ktorí sa do vojenskej operácie odmietajú zapojiť.

Na summit v Gödöllő, mestečku neďaleko Budapešti, sa Orbánova vláda chystala ako na najprestížnejšiu udalosť maďarského predsedníctva v EÚ. Napriek finančnej tiesni venovala obrovské sumy na vynovenie miestneho Grassalchovichovho paláca, kde sa schôdzka s účasťou vyše tridsiatich prezidentov a premiérov mala uskutočniť.

Rátalo sa aj s tým, že do Gödöllő zavíta šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová, hoci ju denník Washington Post od toho odrádzal, aby tak nepodporila „populistickú a mocibažnú vládu, ktorá buduje autoritársky režim“. Po tom, čo Orbán presadil kontroverzný mediálny zákon, sa aj v európskych diplomatických kruhoch ozývali hlasy spochybňujúce, či je správne ponechať mu hostiteľstvo summitu a zvyšovať tak jeho prestíž.

Vo februári napokon prišla studená sprcha: Budapešť bola nútená oznámiť, že pre kolíziu termínu s inými významnými medzinárodnými podujatiami, summit usporiada na jeseň Varšava. Orbánova vláda zmenu nedramatizovala. Sklamanie Maďarov sa snažila zmierniť tým, že premiér Orbán bude spolupredsedajúcim varšavského summitu a na schôdzke sa budú podávať maďarské vína…

Faktom je, že medzinárodný diplomatický kalendár je koncom mája mimoriadne hustý. Schôdzka v Gödöllő mala byť vtesnaná do jedného týždňa medzi oslavy päťdesiatin OECD a summity G8 a G20, ktoré sa uskutočnia vo Francúzsku. Zdôvodnenie odkladu preto znelo pomerne presvedčivo. Keď však v utorok Washington oficiálne potvrdil Obamovu varšavskú schôdzku s európskymi prezidentmi, maďarská opozícia získala ďalší dôkaz o postupujúcej medzinárodnej izolácii Orbánovej vlády.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba