OSN: V Sýrii je čoraz viac zahraničných žoldnierov

Moslimský štvordňový sviatok Íd al-Adhá, sviatok rituálneho obetovania zvierat pripadajúci na koniec októbra, by mohol poslúžiť ako priestor na prímerie v Sýrii. O návrhu osobitného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Lachdara Brahímího vážne uvažuje Damask aj vzbúrenci bojujúci už 19 mesiacov proti vláde prezidenta Bašára Asada. Povstalci však žiadajú, aby prímerie vyhlásila ako prvá vládna moc v Damasku.

18.10.2012 08:47
Sýria Foto:
Boje v Sýrii stále neustávajú.
debata (8)

„Aby bola akákoľvek iniciatíva úspešná, musia na to byť dve strany. O zastavenie násilia sa musia pričiniť povstalci, ale aj ich podporovatelia,“ reagoval na iniciatívu Džihád Makdisí, hovorca sýrskeho ministerstva zahraničia.

Aj keď sa o tom veľa neinformuje, práve podporovatelia vzbúrencov, konkrétne zahraniční žoldnieri bojujúci na ich strane, čoraz viac znepokojujú svetovú verejnosť.

„V Sýrii rastie počet cudzích elementov vrátane džihádistov,“ vyhlásil v stredu Paulo Pinheiro, šéf Nezávislej komisie OSN pre Sýriu. Podľa brazílskeho odborníka v oblasti ľudských práv, niektorí z týchto "elementov” sa pripájajú k ozbrojeným protivládnym skupinám a usilujú sa vplývať na nich ideologicky. Iní zase konajú samostatne. Komisia zostavila aj obnovený zoznam predpokladaných vojenských zločincov v Sýrii pre Medzinárodný trestný súd. Aktéri zoznamu sú však zatiaľ utajení.

„Počet zahraničných žoldnierov bojujúcich v Sýrii na strane povstalcov, ktorých sú dnes už stovky, zo dňa na deň rastie. Predstavujú veľké nebezpečenstvo. Môžu totiž ešte viac prehĺbiť konflikt,“ upozornil Pinheiro. Zároveň potvrdil, že títo ľudia „nebojujú za slobodu a demokraciu, ale majú vlastné záujmy“.

Damask už dlho obviňuje teroristické skupiny podporované Západom zo šírenia násilia v krajine. V tejto súvislosti Lachdar Brahímí už dávnejšie informoval, že podľa Damasku je v krajine dokonca niekoľko tisíc žoldnierov zo zahraničia.

V stredu malo začať v Londýne vypočúvanie Šadžúla Islama (26), ktorého nedávno zatkli na londýnskom letisku Heathrow po prílete z Egypta. Je podozrivý z únosu britského novinára v Sýrii. Fotoreportéra Johna Kentliho a jeho holandského kolegu Jeroena Erlemansa uniesli islamisti na severe Sýrie a týždeň ich držali v zajatí.

Veľavravným je najnovšie vyjadrenie Scotland Yardu, podľa ktorého „zatknutie Šadžúla Islama je súčasťou vyšetrovania prípadov vycestovania britských občanov do Sýrie s cieľom podporovať teroristické aktivity“.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba