Pacienti pôjdu za nemocnicami

Nemocnice čaká zmena, bude v nich zrejme menej oddelení. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič si myslí, že by si mali v rámci regiónu rozdeliť prácu.

26.07.2006 23:00
debata

Nemocnice sa už nebudú teda snažiť robiť všetky výkony. Pacientom sa tak môže stať, že za najbližším ortopédom či očným lekárom budú cestovať do vzdialenejšie­ho mesta.

Podľa informácií Pravdy sa na ministerstve pripraví novela zákona, ktorá umožní ministrovi zasiahnuť do siete nemocníc. Súčasný zákon totiž neumožňuje štátu, aby zasahoval do siete zdravotníckych zariadení, ktoré patria vyšším územným celkom, čo je väčšina nemocníc. „Novela zákona by mala umožniť, aby sa na tvorbe siete zdravotníckych zariadení podieľal okrem vyššieho územného celku opäť aj štát, aj profesiové organizácie,“ povedal Pravde zdroj, ktorý si neželá byť menovaný.

Nemocnice s pripravovaným krokom ministra súhlasia. „My to len podporíme,“ vyhlásil prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Zatiaľ sa však nevie, ktoré nemocnice sa budú redukovať. Ministerstvo už začalo s analýzou, po nej sa rozhodne o osude jednotlivých zdravotníckych zariadení.

„Je predčasné hovoriť o tom, ktorých zariadení sa to dotkne, pretože nie je skončená spomínaná analýza a istý čas určite potrvá, kým bude hotová. Proces reštrukturalizácie je dlhodobý proces,“ povedala hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková. Odmietla tiež zverejniť, podľa akých kritérií sa minister rozhodne. „Minister má svoje vlastné kritériá, na základe ktorých tím odborníkov vykonáva hodnotenie,“ dodala. Pritom tesne pred voľbami zverejnil hodnotenie zdravotníckych zariadení aj bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac.

„Všetko bude v programovom vyhlásení. Objaví sa tam, že budeme chcieť reštrukturalizovať sieť zdravotníckych zariadení a budeme pri tom úzko spolupracovať s vyššími územnými celkami,“ uviedol minister zdravotníctva. Na otázku, či to bude znamenať aj rušenie nemocníc či oddelení, odpovedal vyhýbavo. „Minimálne máme ambíciu, aby si každé zdravotnícke zariadenie našlo svoje miesto na tom trhu, teda v sieti,“ povedal.

Už vo štvrtok sa majú predstavitelia nemocníc stretnúť s ministrom, rokovať budú o viacerých bodoch. „V prvom rade o kompenzácii zrušenia 20– a 50-korunových poplatkov a taktiež o zvýšení percenta odvodu za poistencov štátu,“ uviedol Petko.

Od ministra budú tiež žiadať, aby na určitý čas uzavrel verejnú minimálnu sieť a prehodnotil ju. „Taktiež by sme chceli spravodlivejšie financovanie lôžkových zariadení, predovšetkým v prípade kapitálových výdavkov, ktoré najmenej posledné dva roky vôbec neexistovali,“ povedal Petko. Peniaze z kapitálovej časti dostávali nemocnice na nákup prístrojov.

Zmeny čakajú aj fakultné nemocnice, niektoré zrejme o tento štatút prídu. Aj v nich sa vykonáva analýza. Ich riaditelia mali v utorok desať minút na to, aby u ministra obhájili tú svoju. „Po vykonaní dôkladnej analýzy situácie v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach bude prehodnotený počet fakultných nemocníc tak, aby bola zdravotnícka starostlivosť poskytovaná kvalitne a zároveň aj efektívne,“ uviedla Balázsiková.

debata chyba