Papandreu odchádza, štát sa vyhne peklu

Grécky premiér Jorgos Papandreu sa na večernej mimoriadnej schôdze s prezidentom Karlosom Papuliasom a šéfom opozície Antonisom Samarasom dohodol na prechodnej vláde. Papanreu zopakoval, že nový kabinet nepovedie. Ďalšie rokovanie zvolal prezident na pondelok, lídri strán budú rokovať o novom premiérovi.

06.11.2011 21:31 , aktualizované: 22:50
Jorgos Papandreu Foto:
Grécky premiér Jorgos Papandreu
debata (15)

Zároveň sa očakáva, že po jeho demisii bude opozícia náchylná podporiť záchranný balík od eurozóny. Papandreu taktiež vyjde v ústrety viacerým vládnucim socialistom, ktorí začali volať po vzniku dočasnej vlády národného zmierenia.

„Musíme sa dnes dohodnúť, pretože zajtra nás čaká peklo,“ upozornil včera popoludní nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ vládnucich socialistov. Členské štáty eurozóny totiž očakávajú od Grécka rýchle ubezpečenie, že súhlasí s finančnou pomocou a jej podmienkami, na ktorých sa dohodlo nedávno na summite EÚ. Ide o ďalší úver v objeme 130 miliárd eur a prísľub odpustiť štátu polovicu dlhov.

Ultimátum komisára
O stanovisku Atén má dnes informovať v Bruseli minister financií Evangelos Venizelos. „Budeme od neho čakať presvedčivú správu,“ zdôraznil európsky komisár pre menové záležitosti Olli Rehn. Znamená to, že má priniesť záväzok od hlavných politických strán, že v parlamente podporia to, na čom sa Grécko dohodlo s úniou na summite koncom októbra. Rehn tak fakticky dal Aténam ultimátum 24 hodín, aby sa pokúsili obnoviť svoju dôveryhodnosť.

Grécko pritom už vie, že má nôž na krku. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová mu pred niekoľkými dňami spoločne odkázali, že nedostane od eurozóny ani jeden cent, ak nepristúpi na najnovšiu dohodu o finančnej pomoci.
Pre Grékov to bude znamenať, že za odvrátenie bankrotu zaplatia pokračujúcim uťahovaním opaskov. Zvyšovať sa majú dane, zníženie sa dotkne platov aj dôchodkov.
Tlak z Bruselu

Pod chystanú demisiu Papandrea sa zjavne podpísali nielen domáce nálady, ale aj hlasy z EÚ. ,,Vyzvali sme na zostavenie vlády národnej jednoty. Zostávame presvedčení, že je to spôsob, ako si Grécko môže obnoviť dôveru a plniť záväzky," poznamenal komisár Rehn.

Upozornil, že počas uplynulého týždňa Grécko otriaslo dôverou partnerov v eurozóne a vydalo sa na cestu, z ktorej by mohlo opustiť jednotnú menu. „Teraz sa však zdá, že krajina ustúpila od priepasti,“ dodal Rehn v narážke na Papandreovu spiatočku, ktorý zavrhol referendum, ak opozícia podporí finančnú dohodu o zahraničnej pomoci.

Postoj opozície

Antonis Samaras, predák opozičnej strany Nová demokracia, opakoval, že je ochotný zmeniť názor v okamihu, ako Papandreu oznámi svoju demisiu. „Som pripravený pomôcť v prípade, že premiér odstúpi. Potom sa veci rozbehnú,“ ubezpečil. Papandrea označil za politika, ktorý je nebezpečný pre Grécko.

Nepovedal však jasne, či sa jeho strana zapojí do koalície národnej jednoty. Očakáva sa, že ju budú tvoriť politici a nezávislí odborníci. Ako o budúcom premiérovi sa špekuluje o ministrovi Venizelosovi a o bývalom viceprezidentovi Európskej centrálnej banky Lukasovi Papadimosovi.

Zrejme však Nová demokracia pošle svojich ľudí do novej vlády. Naznačuje to snaha gréckeho prezidenta Karolosa Papuliasa, ktorý sa stretol so Samarasom a naliehal naňho, aby konzervatívna opozícia našla spoločnú reč so socialistami. ,,Táto neistota, ktorá mučí grécky ľud, sa musí skončiť. Musíme nájsť riešenie," zdôraznila hlava štátu.

Na dobrej ceste?

Vzhľadom na dialóg socialistov s opozíciou bol v nedeľu večer optimisticky naladený hovorca vlády Angelos Tolkas. „Verím, že sa nachádzame blízko k dosiahnutiu zhody,“ poznamenal.

V tej chvíli však nebolo jasné, ako sa vyjednávači Papandrea a Samarasa vyrovnajú s myšlienkou vypísania predčasných volieb. Líder socialistov tvrdil, že by nastala nebezpečná krátkodobá nestabilita, čo by uškodilo krajine v očiach eurozóny. Vodca opozície to, naopak, považuje ideálne riešenie krízy.

15 debata chyba