28,3%
SMER-SD
49
12,1%
SaS
21
11,0%
8,6%
SNS
15
8,0%
ĽS NS
14
6,6%
6,5%
5,6%
#SIEŤ
10
4,9%
KDH
4,0%
0,8%
0,7%
TIP
0,7%
SZS
0,6%
KSS
0,3%
0,3%
0,2%
SMS
0,1%
PD
0,1%
0,1%
0,1%
Zdroj údajov: Štatistický úrad SR (spočítaných okrskov: 99.98%), prepočet mandátov Pravda.sk

Pellegrini prevzal zápisnicu o konaní parlamentných volieb

Zápisnicu o voľbách do Národnej rady (NR) SR prevzal v pondelok predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer). V sídle národnej rady mu ju odovzdali predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány, zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová a predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.

peter pellegrini, pellegrini, parlamentné voľby 2016
„Osobne, priznám sa, očakával som, že do Národnej rady Slovenskej republiky bude zvolených menej strán,“ povedal pred médiami Peter Pellegrini.
Autor: ,

Predseda parlamentu počas odovzdávania zápisnice o výsledku volieb vyjadril želanie, že napriek vysokému počtu strán, ktorým sa podarilo dostať do NR SR, sa podarí čo najskôr zostaviť vládu s podporou silnej a stabilnej poslaneckej väčšiny.

„V tejto chvíli, na základe rozhodnutia ľudu je na ďalších, na tých, ktorých si ľudia vybrali, aby zabezpečili pokojné, riadne fungovanie krajiny, aby zabezpečili vládu, ktorá dokáže previesť krajinu cez doby úskalia, ktoré má pred sebou,“ konštatoval počas odovzdávania zápisnice Eduard Bárány.

„Osobne, priznám sa, očakával som, že do Národnej rady Slovenskej republiky bude zvolených menej strán. Na druhej strane, ale musíme rešpektovať výsledok volieb. Toto množstvo politických strán prináša do parlamentu pestrosť názorov, pestrosť návrhov možných riešení jednotlivých problémov,“ povedal počas aktu odovzdania volebnej zápisnice pred médiami Peter Pellegrini.

Predseda parlamentu upozornil, že z vlastnej skúsenosti vie, že „toto množstvo strán bude prinášať aj určitú komplikáciu počas hľadania možných riešení a konsenzu v Národnej rade Slovenskej republiky“.

V skutočnosti sa podľa Pellegriniho dostali do NR SR zástupcovia 11 politických strán, pretože na kandidačných listinách ôsmich strán sú aj zástupcovia ďalších troch politických strán.

„Naozaj, v parlamente budeme mať veľkú pestrosť názorov, veľkú pestrosť politických strán. Preto by som si veľmi želal, aby sa aj vzhľadom, alebo napriek tejto relatívne komplikovanej situácii, podarilo čo najskôr zostaviť vládu, ktorá bude mať odborné kapacity na to, aby dokázala našu krajinu viesť nasledujúce štyri roky, aby mala odbornú kapacitu na to, aby zvládla výzvy, pred ktorými bude Slovenská republika v najbližších mesiacoch a rokoch stáť, vládu, ktorá bude mať za chrbtom silný a stabilný poslanecký klub alebo poslaneckú väčšinu. Pretože bez stabilnej väčšiny v parlamente sa, žiaľ, dlhodobo vládnuť nebude dať,“ dodal po akte odovzdania volebnej zápisnice Peter Pellegrini.

Pogratuloval všetkým 150 zvoleným poslancom parlamentu, všetkým, ktorí sa podieľali na zabezpečení sobotňajších volieb do NR SR a aj občanom SR, ktorí 5. marca využili svoje právo a zúčastnili sa na voľbách.

Podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Bárány, „voľby sú hodinou pravdy a dúfajme, že aj sviatkom demokracie. Krajina, ktorá má korektné, riadne voľby, má už tým aj základ demokracie. Viem, že samotné voľby nestačia k tomu, aby sme mohli o niektorom štáte povedať, že je skutočne demokratický, že je skutočne právnym štátom. Ak ale máme riadne a korektné voľby, asi by sme ťažko obhájili opačné tvrdenie“.

Slovenská republika „je krajinou, ktorá si možno ani neuvedomuje význam toho, že má pravidelné, riadne a nespochybniteľné voľby. Toto boli od roku 1989 už deviate parlamentné voľby, a myslím, že žiadne z nich nebolo možné rozumne spochybniť. To je obrovská hodnota, na ktorej možno stavať. To je obrovská hodnota, ktorú si niekedy ani neuvedomujeme, čo všetko nám poskytuje,“ povedal počas slávnostného odovzdávania zápisnice o výsledkoch volieb do NR SR Eduard Bárány.

Ako dodal, „z volieb vzniká základ legitimity celého politického systému. Z volieb vzniká to, že politik môže prijímať rozhodnutia“. "Vyhlásili sme oficiálne, definitívne výsledky parlamentných volieb v SR. V tejto chvíli, na základe rozhodnutia ľudu je na ďalších, na tých, ktorých si ľudia vybrali, aby zabezpečili pokojné, riadne fungovanie krajiny, aby zabezpečili vládu, ktorá dokáže previesť krajinu cez doby, úskalia, ktoré má pred sebou.“

Poslanci zvolení pred štyrmi rokmi dňom volieb, teda 5. marca, prídu o poslanecký mandát, zároveň sa voľbami skončí pôsobenie aktuálnej šiestej Národnej rady SR. Parlament a poslanci v zložení, o akom rozhodli občania 5. marca, odštartuje svoju činnosť na ustanovujúcej schôdzi, ktorú musí podľa Ústavy SR zvolať prezident do 30 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov volieb. Po ustanovujúcej schôdzi podáva demisiu vláda, čo je predpokladom menovania nového kabinetu.

Súvisiace články:

virtualne-volby-2016-620x465

Virtuálne voľby na Pravda.sk: Smer, SaS, ĽSNS...

07.03.2016 15:44

Virtuálne voľby na Pravda.sk vyhral Smer. Vyše 12-tisíc čitateľov už v pondelok 29. februára naznačilo, čo volebná sobota potvrdila - nižší výsledok Smeru, úspech SaS či ĽSNS.

volby 20106, Kollar Boris

Kollár si vie Sulíka predstaviť ako slovenského premiéra

07.03.2016 14:24

Richarda Sulíka si viem predstaviť ako nového slovenského premiéra, tvrdí Boris Kollár, predseda parlamentnej strany SME RODINA – Boris Kollár.

Pavol Frešo, SKDU, volby 2016

Umieračik pre SDKÚ, šok pre KDH

07.03.2016 14:00

Dve politické strany, ktoré doteraz patrili doslova k parlamentnému inventáru, sa po sobotňajších voľbách budú z parlamentu porúčať.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.

Zoznam poslancov NRSR