Päť rád AP pre cestujúcich lietadlom

V posledných deviatich mesiacoch vykázali mnohých cestujúcich z lietadiel alebo ich zadržali na letisku kvôli nekontrolovateľnému kašľu, vtipom o únosoch, kojeniu dieťaťa, milostnom správaní sa alebo urážaniu personálu lietadla, ktorý im odmietol dať alkohol, uviedla agentúra AP.

04.07.2007 15:52
Letisko M.R.Štefánika Foto: ,
Letisko M.R.Štefánika
debata

Nech už sa postavíte na stranu cestujúcich alebo personálu letiska, ktorý ich prinútil správať sa poriadne, jedna vec je úplne istá. Stačí málo, aby ste sa počas cestovania lietadlom dostali po 11. septembri 2002 do problémov. Tu je päť rád, ako sa bezpečne dostať do cieľa cesty bez pokarhania, zadržania alebo priamo vyhostenia z lietadla.

1. Buďte diskrétni. „Čo by ste si nedovolili v kostole, nerobte ani v lietadle,“ radí Peter Shankman, zakladateľ AirTroductions.com, internetovej stránky pre cestujúcich leteckou dopravou. „Pokiaľ existuje vo vašom živote okamih, kedy na seba nechcete upútať pozornosť, tak je to v lietadle.“

Hovorkyňa Federálneho úradu pre letectvo (FAA) Alison Duquetteová podotkla, že „nikto nesmie obťažovať, zastrašovať alebo ohrozovať člena posádky. Je úplne na hlavnom pilotovi, či nechce niekoho vpustiť na palubu“. Posádka teda určuje, čo považuje za nebezpečné správanie sa.

„Pokiaľ sa cestujúci správa tak, že to uráža ostatných pasažierov, potom si aerolinky osobujú právo zakázať mu vstup do lietadla alebo požiadať, aby bol tento cestujúci vyvedený,“ vyhlásil hovorca Asociácie leteckej dopravy (ATA) David Castelveter.

Urážanie členov posádky alebo opitosť môže spôsobiť problémy. Tie ale môže spôsobiť aj celý rad iných vecí. Prikladá prípad z Kalifornie, kde odsúdili muža, ktorý sa dostal do sporu s leteckým personálom, pretože bol až v príliš intímnom kontakte so svojou priateľkou. Podobný prípad zaznamenali vo Vermonte, keď ženu vykázali z lietadla kvôli kojeniu na palube.

2. Pokiaľ cestujete s malými deťmi, dobre sa pripravte. Upozornite ich, čo môžu počas letu očakávať, dajte im občerstvenie a snažte sa ich zabaviť nejakou hrou. Pokiaľ sa vaše dieťa bude správať neprístojne, môžete byť z lietadla vyhostení. Ilustruje to januárový prípad, v ktorom rodičov vyviedli z lietadla po tom, ako ich batoľa dostalo hysterický záchvat a nepodarilo sa ho pred odletom pripútať.

3. Dôkladne kontrolujte akékoľvek príznaky chorôb, napríklad kašeľ. Vezmite si cukríky a dostatok vody v prípade, že by vám vyschlo v krku (vodu si smiete vziať na palubu, pokiaľ si ju kúpite po absolvovaní kontroly na letisku). „Pokiaľ ste chorí, prikryte si ústa, keď kašlete a otočte sa na stranu, keď kýchate alebo smrkáte,“ radí Joyce Gioiová, ktorá píše pre Herman Trend Alert. Nie je to len otázka slušnosti. V marci vyviedli z lietadla študentku, ktorá sa vracala zo školského výletu na Havaj kvôli záchvatu kašľa. Pre prípadnú evakuáciu chorého cestujúceho si aerolinky platia lekárskych poradcov.

4. Nevtipkujte o terorizme. V brožúre Cestovné tipy na leto amerického Úradu pre bezpečnosť v doprave (TSA) stojí: „Vtipy alebo poznámky o hrozbách cestujúcim alebo lietadlu sa berú vážne.“ Hovorca TSA Christopher White k tomu dodáva: „Je dôležité, aby si ľudia nerobili nevhodné poznámky. Správanie sa, činnosť alebo poznámky, ktoré sa môžu považovať za hrozbu pre lietadlo alebo cestujúcich, sa stretávajú s istým druhom bezpečnostnej odozvy.“

Podobný prípad sa odohral v Malajzii, kde zadržali ženu, ktorá vyhlásila: „Môj syn nemôže uniesť lietadlo, ale ja áno,“ keď posádka stroja odmietla pustiť jej dieťa prehliadnuť si priestor pre pilotov.

5. Naučte sa pravidlá a plánujte všetko dopredu. Na internetovej stránke www.tsa.gov nájdete podrobné informácie o tom, čo je a čo nie je dovolené si vziať na palubu lietadla.  "Keď idem na kontrolu, robím si istý druh myšlienkovej kontroly, aby som sa ubezpečila, že spĺňam podmienky pre vstup do lietadla, tvrdí Gioiová.

„Keď prechádzate kontrolou, správajte sa tak, akoby vás zadržali pre prekročenie rýchlosti. Buďte zdvorilí, odpovedajte na všetky rozumné otázky a myslite len na to, aby ste to mali čím skôr za sebou,“ radí Brett Snyder, ktorý píše články o leteckej preprave pre CrankyFlier.com.

Christopher White dodáva, že ak so sebou máte zakázaný predmet, „môžete ho nechyť na mieste kontroly, zbaviť sa ho alebo ho dať do kontrolovanej batožiny.“

debata chyba