Peniaze pre školy tiekli do Žiliny

Minister školstva Ján Mikolaj má pre kraj, kde žije, zrejme rovnakú slabosť ako premiér Robert Fico pre rodné mesto. Kým premiér dotáciu na futbalové ihrisko nasmeroval do rodných Topoľčian, minister poslal do žilinskej župy viac ako tretinu peňazí určených na opravu škôl po celom Slovensku. Ministerstvo školstva mohlo vlani na havarijné situácie v školách rozdeliť takmer 349 miliónov korún, vyše 138 miliónov dostal Žilinský kraj.

28.01.2008 07:25
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj.
debata

Na porovnanie, najväčší, Prešovský kraj získal o polovicu nižší príspevok. Najmenej pridelil minister trnavskej župe, len niečo vyše 13 miliónov korún.

Žilinčan Mikolaj delenie prostriedkov zo štátnej kasy vysvetľuje zlým stavom základných a stredných škôl vo svojom kraji. „Osobne si myslím, že odtiaľ prišlo najviac urgentných žiadostí, kde chcel hygienik zatvoriť školu a že tie školy boli doteraz viac zanedbávané,“ povedal. Ako príklad uviedol bilingválne gymnázium v Čadci, ktoré malo niekoľko rokov rozostavaný internát a bolo ho treba dostavať.

Asi 26-tisícová Čadca so zastupiteľstvom blízkym vláde bola pri získavaní peňazí na opravy základných škôl ešte o čosi úspešnejšia ako Žilina, v ktorej teraz šéfuje Ivan Harman z SDKÚ.

V Žiline, ktorá má takmer 90-tisíc obyvateľov, žiadali podľa zastupiteľstva vlani len v druhom polroku o príspevok na havárie v siedmich základných školách. Tie spravuje mesto, kde v primátorskom kresle vystriedal Harman po mnohých rokoch predsedu SNS Jána Slotu. „Vyhovené nám bolo iba v jedinom prípade. Na riešenie havárie v Budatíne nám ministerstvo poslalo 1,5 milióna korún,“ povedala Ingrid Dolníková z Mestského úradu v Žiline.

V Čadci, kde je primátorom Jozef Vražel (HZDS) a v zastupiteľstve sedí podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, získali podľa mesta dokopy asi 4,5 milióna. Za ne opravili strechy troch škôl.

Podľa exministra školstva Martina Fronca (KDH) sú mnohé školské budovy v Žilinskom kraji naozaj zanedbané. „V rovnakej situácii však boli aj v Banskobystrickom či Prešovskom kraji, východ Slovenska na tom bol možno najhoršie,“ uviedol. Podľa Fronca sú školy na tom relatívne dobre v bratislavskej či trnavskej župe.

Podľa zoznamov škôl, ktoré potrebovali rekonštrukciu, žiadosti prichádzali zo všetkých kútov Slovenska. Emília Beblavá z Transparency International si myslí, že nie je správne, ak prostriedky smerujú najmä do obcí, ktoré ovláda koalícia, ale ani to, keď členovia vlády uprednostňujú svoje bydlisko. „Zaváňa to osobným a straníckym klientelizmom,“ dodala.

Takýto postup ministrov nedávno nepriamo odobril predseda vlády Robert Fico. „Niekto sa ma pýtal, či som dal dotáciu na futbalové ihrisko 1,2 milióna do Topoľčian, kde som sa narodil. A prečo by som nemal dať? A just!“ vyhlásil.

Najlepšie obstáli v Žilinskom kraji aj stredné školy. Tie spravuje Žilinský samosprávny kraj, ktorému predsedá Juraj Blanár z koaličného Smeru. Stredná priemyselná škola v Žiline, kde nedávno Mikolaj spolu s Blanárom slávnostne otvárali zrekonštruovanú telocvičňu, má pritom blízko nielen k ministerstvu, ale aj k županovi. Ten spolurozhoduje o tom, ktorá škola bude mať novú fasádu.

Na žilinskej priemyslovke, ktorá dostala už minulý rok na opravu palubovky pol druha milióna, je riaditeľom poradca ministra Jozef Ďuriník. Vo vedení školy je manželka vedúceho úradu na ministerstve školstva Františka Schlossera. Navyše Blanár na nej študoval. Župan na tom nevidí nič zlé. „Myslíte si, že pán Blanár je absolventom všetkých škôl, kde sme získali dotácie?“ reagoval jeho hovorca Peter Kubica.

debata chyba