Po zrušení poplatkov nepribudlo pacientov

Zrušené dvadsaťkorunáčky viac pacientov do ambulancií všeobecných lekárov nedoviedlo. Údaje zdravotných poisťovní ukazujú len mierne zvýšenie počtu lekárskych ošetrení, niektoré dokonca uvádzajú nižšie počty pacientov. Dvadsať- a päťdesiatkorunové poplatky zrušila Ficova vláda v októbri 2006.

02.12.2008 10:28
Lekár, Doktor, Čakáreň, Pacient, Choroba
Ilustračné foto
debata

Tesne po zrušení poplatkov v zdravotníctve sa na chvíľu počet pacientov zvýšil. Časť lekárov to pripisovala jesennej sezóne, keď stúpa počet chorých, ďalší si nával v ambulanciách vysvetľovali práve zrušenými dvadsaťkorunáčkami. Štatistiky zdravotných poisťovní o počte návštev to však vyvracajú.

„U všeobecných lekárov je rozdiel v návštevnosti štatisticky nevýznamný, bez ohľadu na existenciu či zrušenie poplatkov. Podobne je to aj pri návštevnosti gynekológov,“ uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Apollo Radoslava Miklášová.

„Počet návštev v prepočte na jedného poistenca v roku 2007 medziročne stúpol,“ uviedla hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková. Ako však upozorňuje, na vývoj počtu návštev má vplyv aj štruktúra a chorobnosť poistencov. ,,A tiež platobné mechanizmy a vzťahy poisťovne a lekárov," dodala. Do úvahy tiež treba brať každoročné presuny poistencov medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami.
Praktickí lekári si predtým zarobili na poplatkoch mesačne okolo 10-tisíc korún, špecialisti 4– až 5-tisíc. Kým u praktických lekárov dvadsaťkorunové poplatky dokázali znížiť počet návštev, počet pacientov u špecialistov ostal takmer nezmenený.

Čo však ukazujú údaje, neznížil sa počet návštev pacientov u špecialistov. Pritom bývalý minister zdravotníctva Ivan Valentovič zaviedol povinné výmenné lístky aj preto, aby sa znížil počet zbytočných návštev u odborných lekárov. Počet ošetrení u špecialistov však stúpol. Aj preto ministerstvo zdravotníctva už uvažuje o zrušení lístkov.

„Takmer po roku účinnosti tohto zákona sme oslovili viaceré odborné spoločnosti za účelom získať od nich stanoviská na uvedenú problematiku v súčasnosti a zhodnotiť dosah výmenných lístkov. Aj po časovom odstupe od začatia účinnosti uvedeného zákona zostali stanoviská oslovených rôzne. V súčasnosti analyzujeme tieto odpovede a konečné stanovisko povieme na konci roka, resp. začiatkom budúceho roka,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

debata chyba