Policajt, ktorý pri Slatine zabil matku s dieťaťom, išiel v protismere

Policajné auto, ktoré v júni pri Zvolenskej Slatine zobralo život žene s dieťaťom, zasahovalo meter do protismerného pruhu. Hovorí o tom znalecký posudok, ktorý Pravda získala. Pri nehode spred štyroch mesiacov zahynula šoférka protiidúceho auta 33-ročná Alexandra Gancová a jej 9-ročný syn Andrej. Vyšetrovanie prípadu pokračuje, polícia o zisteniach mlčí.

22.10.2008 07:33 , aktualizované: 09:36
Dopravná nehoda, havária Foto:
Ilustračné foto
debata

Tragická nehoda sa stala 23. júna 2008 o pol deviatej dopoludnia mimo obce. Vodička VW Polo išla v smere od Zvolenskej Slatiny na Zvolen. V ľavotočivej zákrute sa míňala s kolónou vozidiel, ktoré sprevádzali prevoz peňazí Národnej banky Slovenska. Posledné vozidlo kolóny do nej vrazilo.

Príčinou havárie je podľa posudku z technického hľadiska jazda vodiča policajnej octavie, ktorá bola súčasťou kolóny a ocitla sa za deliacou čiarou. „V čase zrážky bola poloha policajného vozidla v protismere asi jeden meter,“ uvádza v dokumente súdny znalec Igor Harach.

V okamihu prvého kontaktu áut mohla mať policajná octavia rýchlosť okolo 80 kilometrov za hodinu. Vodička podľa expertízy spomaľovala, pri zrážke mohla ísť zhruba 26-kilometrovou rýchlosťou. Auto Alexandry Gancovej bolo v okamihu zrážky vo svojom jazdnom pruhu vzdialené od stredovej čiary približne pol metra. Ak by sa podľa znalca pohybovala viac vpravo, ku kolíznej situácii by nemuselo dôjsť. Či šoférka mala možnosť lepšie sa vyhnúť kolóne, zostáva otázkou právneho posúdenia, uvádza znalec.

Policajné auto bolo súčasťou špeciálneho sprievodu. Kolóna bola vybavená svetelnou a zvukovou výstražnou signalizáciou, čo podľa znalca treba „posudzovať ako otázku právnu, nie technickú“. V takom prípade totiž predpisy prikazujú ostatným šoférom uhnúť kolóne z cesty.

Podľa znalca vzniknutá situácia a vzdialenosť vozidiel už neumožňovala ani jednému z vodičov manéver, ktorý by zrážke zabránil. Vylúčil tiež, že by sa pod nehodu podpísal zlý technický stav vozidiel či brzdnej sústavy.

Či posudok povedie k obvineniu policajného šoféra, zatiaľ nie je známe. Polícia sa od začiatku k prípadu nevyjadruje. Vyšetrovanie v súčasnosti vedie inšpekcia ministerstva vnútra. „Je začaté trestné stíhanie pre usmrtenie. Obvinenie voči konkrétnej osobe nebolo vznesené,“ uviedla Silvia Miháliková z komunikačného odboru ministerstva. Aké budú ďalšie kroky vo vyšetrovaní, rozhodne vyšetrovateľ po preštudovaní znaleckého posudku. „Závery by mali byť známe v priebehu niekoľkých dní,“ doplnila Miháliková.

Otec nebohej vodičky Alexander Bartoš o výsledkoch znaleckého posudku pochybuje. „Stále mám pocit, že je tam podvod v skutočnej rýchlosti policajného auta. Ak by išiel osemdesiatkou, moja dcéra a vnuk by neboli doslova zmasakrovaní,“ povedal. Trvá preto na rekonštrukcii, ktorú polícia odmieta.

Infografika

Rodina žiada spravodlivé vyšetrenie nehody

Každý deň chodia manželia Bartošovci za svojou dcérou a vnúčikom na zvolenský cintorín. A každý deň sa už štyri dlhé mesiace pýtajú, prečo sa to muselo stať práve im. „Pre mňa sa skončilo všetko. Neviem ďalej existovať. Za pár minút nám zničili celú našu rodinu,“ vyznal sa Alexander Bartoš, otec nebohej Alexandry.

Okrem veľkej bolesti cíti aj krivdu. Po dcére zostal 12-ročný syn Marek. Striedavo žije u otca a starých rodičov. „Chlapec je a zostane poznačený na celý život. Veď zostal úplne sám. Mama a brat Andrejko mu veľmi chýbajú. Stále sa pýta, prečo tu už nie sú,“ vysvetľuje pán Bartoš, ktorý nechápe, prečo sa o nehodách celebrít píše v novinách každý deň. „Tu sa zmarili dva ľudské životy a o takýchto udalostiach mlčia všetci aj polícia. Veď to nie je normálne,“ dodal.

Z celého vyšetrovania nehody je znechutený. „Od začiatku je neobjektívne. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa to policajti snažia ututlať. Myslia si, že keď prevážali veľa peňazí, môžu na cestách zabíjať hlava-nehlava,“ povedal muž, ktorému sa smrťou dvoch blízkych ľudí zrútil svet. Je to preňho neuveriteľné už aj preto, že ich dcéra žila s policajtom. „Viem, že život im už nevrátim, ale chcem, aby sa to vyšetrilo ako treba. Spravodlivo. Bez zahmlievania a otáznikov,“ dodal Bartoš.

Odo dňa tragédie sa zaujíma, aké kroky polícia v prípade urobila. Napísal aj prezidentovi, aby ho informoval o postupe vyšetrovania. Myslí si, že svetlo do prípadu by vniesla rekonštrukcia nehody. „Povedali mi, že ju nepokladajú za nevyhnutnú a že stojí veľa peňazí. A životy môjho vnuka a dcéry sa dajú vyčísliť?“ pýta sa starý otec, ktorý verí, že sa dočká spravodlivosti.

debata chyba