Polícia strháva plagáty Karadžiča a Mladiča

Plagáty, vyjadrujúce podporu bývalým politickým a vojenským vodcom bosnianskych Srbov, Radovanovi Karadžičovi a Ratkovi Mladičovi, sa objavili v mestách Višegrad a Zvornik na východe Bosny. Po tom, čo miestni obyvatelia upozornili na plagáty, ich začala polícia strhávať.

24.07.2008 15:53 , aktualizované: 16:37
Karadžičovo zatknutie, Radovan Karadžič Foto:
Radovan Karadžič pôsobil pod menom Dragan Dabič ako lekár alternatívnej medicíny.
debata

Na niektorých plagátoch boli fotografie Karadžiča a nápisy, ako napríklad: „Všetci sme Karadžičovia“ alebo „Prezident, sme s tebou“. Na plagátoch s podobizňou Mladiča, ktorému sa stále darí utekať pred spravodlivosťou, bolo napísané: „Generál, nezradíme ťa“ a „Všetci ťa podporujeme“. Na plagátoch, kde sú obaja zločinci zachytení spoločne, je nápis „Hrdinovia“.

Karadžiča a Mladiča obvinil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) pred trinástimi rokmi za ich úlohu v medzietnickom konflikte, ktorý pustošil Bosnu v rokoch 1992 až 1995. Medzinárodná justícia ich viní predovšetkým z toho, že spoločne naplánovali zavraždenie takmer 8000 bosnianskych moslimov v júli 1995 vo východobosnianskej Srebrenici. Udalosť označujú za najväčší masaker v Európe od druhej svetovej vojny.

Karadžiča chytili v Belehrade po trinástich rokoch strávených na úteku. V súčasnosti je vo väzbe v srbskom hlavnom meste. V najbližších dňoch by ho mali previezť do Haagu pred súd, i keď sa jeho právnik snaží extradíciu oddialiť. Karadžič chce využívať služby právnikov, ale pred tribunálom sa hodlá obhajovať sám. Podobne, ako jeho veľký vzor, niekdajší prezident Slobodan Miloševič. Aj jeho súdili v Haagu, no rozsudok nad ním nemohol byť vynesený, pretože Miloševič vo väzení zomrel.

Srbsko pátra, kto pomohol Karadžičovi s falošnou identitou

Srbské úrady pátrajú po tom, kto pomohol bývalému vodcovi bosnianskych Srbov Radovanovi Karadžičovi získať falošnú identitu, ktorá mu pomohla trinásť rokov unikať pred zatknutím a vydaním medzinárodnému tribunálu OSN, ktorý ho obvinil z genocídy.

Hovorca srbského štátneho zastupiteľstva pre vojnové zločiny Bruno Vekarič vyhlásil, že ľudí, ktorí Karadžičovi pomáhali, nájdu a obžalujú. Vyšetrovatelia sa vraj teraz snažia zistiť skutočnú totožnosť Dragana Dabiča, muža, ktorého meno Karadžtič na úteku pred spravodlivosťou používal.

Podľa srbských predstaviteľ Dabič zomrel v roku 1993 v Sarajeve. Podľa médií to bol srbský bojovník, ktorý padol vo vojne v rokoch 1992 až 1995. V Sarajeve sa však hovorí o tom, že Dabič bol civilista, ktorého Karadžičove jednotky zabili, keď za vojny obkľúčili bosniansku metropolu. Nezrovnalosti okolo mena vyplývajú z toho, že v Sarajeve žilo v inkriminovanej dobe niekoľko Dabičov.

Bruno Vekarič však všetky špekulácie odmieta. „V Sarajeve je sedem Draganov Dabičov, mŕtvych alebo živých,“ povedal hovorca. Podľa jeho slov Karadžič získal falošné dokumenty v čase, keď bol ešte pri moci režim bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča.

Falošné osobné doklady na meno Dragan Dabič Karadžičovi vydali v Rume, v meste ležiacom severne od Belehradu a stalo sa tak zrejme za pomoci miestneho známeho veliteľa polovojenských oddielov Slobodana Meliča. Ten stojí pred súdom v Haadu pre vyvraždenie asi 8-tisíc bosnianskych moslimov, ktorí majú v Srebrenici na svedomí Karadžičove jednotky.

Podľa Vekariča tí, ktorí pomohli Karadžičovi, by mohli vyšetrovateľa priviesť na stopu ďalších vojnových zločincov na úteku, hlavne veliteľa armády bosnianskych Srbov Ratka Mladiča. „Je potrebné celú haagsku story uzavrieť,“ zdôraznil Vekarič s odvolaním sa na medzinárodný tribunál OSN, ktorý tak Karadžiča, ako aj Mladiča obvinil z genocídy a zločinov proti ľudskosti. „Nech už Karadžičovi pomáhal ktokoľvek, spáchal trestný čin a on to vie,“ povedal Vekarič.

debata chyba