MVK: SDKÚ aj SNS by sa nedostali do parlamentu, Smer má väčšinu

Súčasná najsilnejšia vládna strana SDKÚ by sa podľa prieskumu agentúry MVK nedostala do parlamentu. Strane Mikuláša Dzurindu by dalo svoj hlas len 4,3 percenta voličov. Mimo by ostala aj SNS, za ktorú by hlasovalo 3,6 percenta voličov.

17.02.2012 11:48 , aktualizované: 15:16
Národná rada, NRSR, parlament Foto:
Ilustračné foto
debata (344)

Kresba karikaturistu Danglára z 8.2.2012.

Najsilnejšou stranou ostáva podľa prieskumu Smer, ktorý by volilo 40,6 percenta oslovených. Nasleduje KDH (12,7 percenta), OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (sedem percent), SaS (6,1 percenta) a ako posledná by brány parlamentu prekročila strana Most-Híd (5,9 percenta).

Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami zistenými v tomto prieskume, strana Smer by získala 84 mandátov a mohla by vládnuť sama. KDH by malo 26 kresiel, hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti by v parlamente zastupovalo 15 poslancov, voličov strany SaS by reprezentovalo 13 zákonodarcov a strana Most-Híd by v Národnej rade disponovala 12 hlasmi.

Voličomer: 26 otázok, ktoré čakajú len na vás

Mimo zákonodarného zboru by okrem SDKÚ a SNS ostali aj SMK (4,7 percenta) a 99 percent – občiansky hlas (3,4 percenta). Zvyšných 17 politických strán, ktoré kandidujú v predčasných voľbách, by si rozdelilo 11,7 percenta voličských hlasov, pričom žiadna z nich by neprekročila dvojpercentné kvórum.

[* img=„http://ch­art.apis.google­.com/chart?chs=460×34­5&cht=bvs&chds=0,45­.0&chxt=y,x&chxr=0,0,45­.0,10&chm=Nf2%,767676,0,–1,12&chbh=a&c­hd=t:40.6,12.7,7,6­.1,5.9,4.7,4.3,3­.6,3.4&chco=ED20­2A|F4E094|32582D|A6CE39|­EC7225|00A13A|00418F|4A4­6FF|B10D28&chxl=1:|Smer|­KDH|OL-NO|SaS|MOST|SMK|SDKU|S­NS|99%25&chtt=Pri­eskum%20agent%C3%BA­ry%20MVK?t=1“ | popisok=„Graf – predvolebný prieskum“ | sirka=„460“ | vyska=„345“ *]

Agentúra MVK uskutočnila prieskum v dňoch 7. až 12. februára na vzorke 1128 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel.

Na otázku „Uvažovali ste už o tom, či sa zúčastníte predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 10. marca 2012?“ vyjadrilo 41 percent účastníkov výskumu jednoznačné rozhodnutie prísť k volebným urnám, pričom ďalšia tretina respondentov s účasťou váha.

Na základe modelu, ktorý vychádza z porovnania prieskumných údajov a reálnej účasti pri minulých voľbách, MVK odhaduje, že celková účasť sa bude pohybovať v intervale 46 až 52 percent.

Baránek: SDKÚ by pomohlo odstúpenie lídra Dzurindu

Výsledok prieskumu MVK svedčí o tom, že SDKÚ je momentálne vážne ohrozená a skutočne je na hrane zvoliteľnosti­. Povedal to analytik Ján Baránek, ktorý si myslí, že strane by pomohlo odstúpenie lídra Mikuláša Dzurindu.

„Pomohlo by im to, a to do tej miery, že by to bol signál voličom,“ myslí si Baránek. Podľa neho totiž viacerí voliči, ktorí sa dnes už nehlásia k SDKÚ, ešte nie sú napevno rozhodnutí a tento signál by im pri rozhodovaní mohol pomôcť. „Existuje skupina voličov, ktorá možno čaká na takýto signál a potom bude opäť SDKÚ voliť. Čakajú na signál toho, že tá strana má sebareflexiu a pud sebazáchovy,“ vysvetlil Baránek.

Politológ Miroslav Řádek si nemyslí, že SDKÚ vypadne z parlamentu. Prieskum síce podľa neho zachytáva neustály pokles preferencií strany, no realita bude iná. „Myslím si, že preferencie SDKÚ budú vyššie a nakoniec strana bude parlamentnou stranou,“ povedal. Řádek si na rozdiel od Baránka nemyslí, že SDKÚ by pomohlo odstúpenie Mikuláša Dzurindu. „Sú tri týždne pred voľbami a na zmenu je objektívne neskoro. Mohol by to byť síce signál, ale neviem, či by to podnietilo voličov voliť SDKÚ,“ poznamenal.

SDKÚ podľa Mesežníkova nezostane mimo NR SR

Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že SDKÚ skončí po marcových voľbách mimo parlamentu. Ako uviedol, posledné prieskumy verejnej mienky, ktoré boli zverejnené tento týždeň, skôr naznačujú trend znižovania podpory voličov, ich váhanie a zneistenie. Takýto trend zaznamenáva politológ posledné tri týždne. „Súvisí to s kauzou Gorila, časť voličov je zneistená. SDKÚ však nehrozí vypadnutie z parlamentu, aj keď je to nepriaznivá situácia,“ konštatoval.

Podľa Mesežnikova je na strane, ako využije tri týždne do volieb, aby voličov presvedčila. „Samozrejme, že publikovanie takýchto preferencií voličov zneisťuje, ale myslím, že SDKÚ má pevné jadro, ktoré bude stačiť na prechod do parlamentu, len je to trochu málo, pretože táto strana má na viac,“ zdôraznil. Podľa neho by SDKÚ mala prijať dôležité rozhodnutia. „Strana by mala efektívne komunikovať s verejnosťou a vyhrotiť konflikty, ktoré jej aj v minulosti pomohli. SDKÚ má svojich nepriateľov, ako je Smer a má rivalov, ktorí sú zároveň spojencami,“ upozornil. Pre voličov SDKÚ podľa Mesežnikova prichádza do úvahy hlasovanie za iné pravicové strany. „SDKÚ by sa teda mala agresívne vymedziť voči Smeru a poukázať na to, čo dokáže robiť lepšie ako jej rivali,“ dodal.

Otázny je podľa Mesežnikova postup pri prezentácii lídrov. „Objavujú sa dramatické názory o odstúpení predstaviteľov z kandidátky. Niektorí vravia, že to môže pomôcť, iní, že to prehĺbi zlú situáciu. Je to na rozhodnutí strany. Podľa mňa je dosť neskoro na dramatické kroky a je otázne, či voličom dodajú istotu, alebo prehĺbia skepticizmus,“ uviedol.

SDKÚ sa podľa Mesežnikova stala obeťou svojho nezrozumiteľného a nejasného postoja ku kauze Gorila. „Paradoxne SDKÚ robila posledných 18 mesiacov všetko preto, aby k takým kauzám ako je Gorila nedochádzalo a teraz dopláca na túto kauzu, ktorá prekrýva všetko, čo v oblasti boja proti korupcii strana urobila,“ dodal.

344 debata chyba