Politológ: Väčšiu šancu na vládu má Smer

Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda vyzval na koniec vzájomného zápasu medzi pravicovými stranami. Politológ László Öllös tvrdí, že momentálne sa robí všetko preto, aby sa odklonila pozornosť verejnosti od veľkých škandálov.

08.02.2012 12:00
Fico, Tomanová Foto:
Šéf Smeru Robert Fico s bývalou ministerkou práce Vierou Tomanovou
debata (82)

Kto má väčšiu šancu na vládu, Smer alebo pravica?
Po tom, čo sa stalo s Matovičovou kandidátkou, myslím si, že Smer.

Je reálne, že by pravicovej vláde pomohol pri schvaľovaní európskych tém Smer alebo by tu opäť hrozili predčasné voľby?
V západných demokraciách sú hlavné zahraničnopolitické priority otázkou politického konsenzu. V týchto otázkach vlády a opozície väčšinou nevedú akýsi boj o preferencie. Keď sa u nás pozrieme na to, čo sa dialo pri eurovale, Lisabonskej zmluve, myslím si, že správanie strán do veľkej miery záviselo od toho, aké mocenské výhody videli v jednotlivých alternatívach.

Ak by aj Smer dosiahol väčšinu vo voľbách, existuje zmysluplný motív, aby niektorá z pravicových strán s ním vytvorila vládu?
To závisí od ponuky Smeru a aké preferencie majú jednotlivé strany. Inak pomenovanie pravicové strany je veľmi paušálne. Nemyslím si, že všetky strany, ktoré tvorili terajšiu vládu, boli pravicové.

Dá sa porozumieť vznešeným ideám, že strana pôjde do koalície v záujme Slovenska, a nie pre lukratívne posty a špecifickým programovým otázkam, ktoré môžu tej-ktorej strane pomôcť?
Záujmy krajiny reprezentujú jednotlivé strany vtedy, keď reprezentujú verejný záujem. Ten je spätý s hodnotovou orientáciou strany. Keď nejaká strana všeobecnejšiu hodnotovú orientáciu ako len individuálne záujmy svojich členov nemá, tak verejný záujem zastupuje len náhodne.

Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda vyzýva na koniec boja v pravici. Možno očakávať zvrat v kampani a bude to teraz boj Smer verzus pravica?
Momentálne sa robí všetko preto, aby sa odklonila pozornosť verejnosti od veľkých škandálov, ktoré ich postihli.

82 debata chyba