Polomŕtve zdravotníctvo dostane od vlády sľubovanú injekciu

Zdravotníkom vláda konečne splní, čo dva roky sľubovala. Nemocnice s miliardovými dlhmi dostanú zo štátnej kasy viac peňazí. Namiesto zlepšenia starostlivosti o pacienta však peniaze pôjdu najmä na oddlženie.

15.10.2008 02:26
Injekcia Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Koalícia oznámila dohodu o štátnom rozpočte na predvolebný rok. Za svojich poistencov dá štát do zdravotných poisťovní namiesto 4,5 percenta až päť percent z priemernej mzdy, čím naleje do zdravotníctva o päť miliárd korún (170 miliónov eur) viac ako v tomto roku.

Pôvodne sa kabinet Roberta Fica (Smer) zaviazal platiť za štátnych zamestnancov päťpercentné odvody už od roku 2007, čo sa však nestalo. Aj preto prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula hovorí o Pyrrhovom víťazstve.

Podľa Dragulu, ak by štát zaplatil skôr, dlh v zdravotníctve mohol byť nižší. „Každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti robí stratu. Časť výkonov im nik nezaplatí. Dúfam, že peniaze pôjdu predovšetkým na starostlivosť o pacientov,“ dodal Dragula.

Prezident Asociácie fakultných nemocníc Slovenska Jaroslav Šajty tvrdí, že zariadenia použijú miliardy najmä na zaplatenie starých faktúr. „V prvom rade pôjdu peniaze na zbavenie sa starých dlhov a vyrovnaný rozpočet nemocníc. Aby netvorili nové dlhy,“ povedal Šajty. Koncom minulého roka sa vyšplhal dlh v zdravotníctve na osem miliárd korún (270 miliónov eur), z toho šesť miliárd (200 miliónov eur) vyrobili fakultné nemocnice.

Dragula poznamenal, že na splácanie dlžôb by tieto financie síce ísť nemali, pripustil však, že nemocnice to tak robia už roky. Splácajú staré dlhy z toho, čo dostanú z poisťovní. Inak by im totiž podniky vypli elektrinu, telefóny, plyn či vodu.

Ministerstvo zdravotníctva získa zo štátnej kasy 39,3 miliardy (1,3 miliardy eur) korún. Kým v zdravotníctve Fico s oneskorením dodržal záväzok o päťpercentných odvodoch, plnenie vládnych sľubov v školstve je stále v nedohľadne.

Plat učiteľa stúpne na 780 eur
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala dávať do školstva päť percent z výkonu ekonomiky, čo byv nasledujúcom roku bolo viac ako sto miliárd (3,3 miliardy eur). Ministerstvo školstva pritom môže rátať so 65 miliardami korún (2,16 miliardy eur) z rozpočtu. Koaličné strany sa pritom ešte dohodli, že ministrovi Jánovi Mikolajovi (SNS) pridajú oproti pôvodnému návrhu dve miliardy.

„Najviac z toho pôjde na platy učiteľov, 800 miliónov korún (26,56 milióna eur) na vedu,“ spresnil Mikolaj. Učiteľské mzdy tak na budúci rok porastú celkom o 10,5 percenta. V súčasnosti je priemerný učiteľský zárobok 21 203 korún (738 eur), v roku 2008 by mal stúpnuť na zhruba 23 500 korún (780 eur).

Nedostatkom peňazí však budú naďalej trpieť vysoké školy, tvrdia ich zástupcovia. „To, čo pridali, je málo. Pridať 800 miliónov na výskum, keď chýba niekoľko miliárd?,“ uviedol predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško. Podľa odhadov Slovenskej rektorskej konferencie len vo vysokom školstve chýba 4,5 miliardy (158 miliónov eur) až 6 miliárd korún (200 miliónov eur). „A to nielen na výskumné projekty, ale aj opravu budov a ďalšie veci,“ dodal Smieško.

Minister Mikolaj tvrdí, že vláda sa blíži k cieľu, pokiaľ ide o financovanie škôl. K balíku, ktorý ide na školstvo, totiž ráta iné zdroje, aj eurofondy. Smieško však poznamenal, že Bratislavský kraj ako jeden z najbohatších regiónov Európy, nemôže tieto prostriedky využívať. Pritom práve tu je zhromaždené vysoké školstvo.

O návrhu štátneho rozpočtu bude dnes rokovať vláda. Na decembrovej schôdzi ho zrejme schváli parlament. „Rozpočet by mal prejsť veľmi hladko,“ vyhlásil premiér Fico s tým, že medzi koaličnými stranami o ňom už nie sú žiadne spory.

debata chyba