Poradkyňa premiérky zarába na ministerstve financií

Po kauze okolo budovy daňového úradu v Košiciach sa v rezorte financií ministra Ivana Mikloša (SDKÚ) objavujú ďalšie sporné zmluvy, podpísané bez riadnej verejnej súťaže. Bývalá vedúca služobného úradu ministerstva financií Jana Červenáková podpísala za súčasnej vlády tri zmluvy na konzultácie v oblasti verejného obstarávania pre firmu CFCU za takmer 74-tisíc eur.

03.05.2011 06:00 , aktualizované: 12:01
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (11)

Spolumajiteľkou CFCU je Tatiana Behrová, ktorá sa s Červenákovou pozná z čias druhej Dzurindovej vlády, keď obe pôsobili na ministerstve financií. Behrová je teraz aj externou poradkyňou premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ). Podobné zákazky ako pre ministerstvo financií má Behrovej spoločnosť aj na ďalších úradoch.

Všetky tri zmluvy, ktoré s CFCU ministerstvo financií uzavrelo, mali hodnotu do 30-tisíc eur a nemusela na ne byť vyhlásená verejná súťaž. Posledná z nich znela na 29 999 eur a tak iba o euro splnila limit na zákazku s nízkou hodnotou.

Podozrenia, že by podpisovaním zákaziek, na ktoré nie je potrebná súťaž, mohlo dôjsť k mrhaniu verejných financií, Červenáková odmieta. „V súčasnosti Úrad pre verejné obstarávanie kontroluje úplne všetko. Pokiaľ by bolo urobené čokoľvek, čo je v rozpore so zákonom, úrad by to vrátil späť. Ja som však obstarávanie vecne nikdy nevykonávala,“ povedala Červenáková.

S Tatianou Behrovou sa však osobne pozná. Behrová je externou poradkyňou premiérky Ivety Radičovej práve pre otázky verejného obstarávania. Keďže nie je interným zamestnancom vlády, nemá žiadne obmedzenia pri súkromnom podnikaní. „Konzultačné činnosti sa robili aj za bývalej, aj za súčasnej vlády. Rovnako aj napríklad pre Najvyšší kontrolný úrad či Úrad pre verejné obstarávanie,“ bráni sa Behrová.

Podľa nej si ministerstvo vyberalo medzi viacerými firmami. Behrová sa domnieva, že na základe ponúkanej hodinovej sadzby vyhrala jej firma CFCU. Napríklad pri prvej zmluve, ktorá nadobudla účinnosť vlani v októbri, nebol podľa Behrovej ani vyčerpaný celý limit 15-tisíc eur. Firma si mala zaúčtovať približne 10-tisíc. Za služby sa platilo podľa požiadaviek ministerstva, teda podľa počtu vykonaných konzultácií. Hodinová sadzba za konzultácie pre ministerstvo bola podľa nej nastavená nižšie ako pre súkromný sektor. Okrem rezortu financií firma robí poradenstvo aj pre iné ministerstvá.

S Červenákovou bola Behrová aj na stretnutí k spornej zmluve so spoločnosťou IBM, podpísanej ešte za bývalej vlády pre projekty zlučovania colných a daňových úradov UNITAS. Tam malo dochádzať k sporom medzi odvolaným šéfom daniarov Miroslavom Mikulčíkom a bývalou vedúcou služobného úradu. „Bola som na jednom stretnutí nie priamo k zmluve, ale k druhému dodatku zmluve ako jeden zo siedmich ľudí,“ potvrdila Behrová.

Zmluvu s IBM Červenáková označila za dôvod, prečo požiadala o odchod z ministerstva financií. Mikloš však tvrdí, že Červenáková stratila jeho dôveru, napríklad aj pre zmluvy s Hewlett Packard. Okrem týchto zmlúv sa majú preverovať všetky právne úkony, ktoré Červenáková od svojho nástupu do funkcie urobila.

Červenákovú v rezorte financií nahradila Ingrid Šulajová, bývalá Mikulčíková poradkyňa. Ako poradca zas k Miklošovi nastupuje sám Mikulčík. Obaja v minulosti pracovali pre firmu CSC, jedného z dodávateľov IBM pri projekte UNITAS.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba