Poslanci porušili Trnkove práva, tajnú voľbu si čoskoro zopakujú

Voľba generálneho prokurátora sa bude opakovať. Rozhodol o tom senát Ústavného súdu pod vedením Petra Brňáka. Ústavné práva bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pri dvoch kolách tajnej voľby nového generálneho prokurátora boli porušené postupom poslancov Národnej rady SR. Ústavný súd tak vrátil vec parlamentu na ďalšie konanie.

20.04.2011 10:46 , aktualizované: 15:33
Dobroslav Trnka Foto:
Spokojný Dobroslav Trnka po vynesení rozsudku odpovedá na otázky novinárov.
debata (120)

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý sa o tento post uchádzal opätovne v závere minulého roka, napadol sťažnosťou na ústavnom súde výsledky predchádzajúcich dvoch kôl volieb a namietal, že postupom poslancov pri tajnom hlasovaní boli porušené jeho ústavné práva. Zároveň žiadal, aby Ústavný súd vyhlásil voľby za neplatné a rozhodol, aby Národná rada SR tajnú voľbu generálneho prokurátora vykonala znova.

Ústavný súd v odô­vodnení uvádza, že parlament extrémne a teda ústavnoprávne neudržateľným spôsobom zasiahol do ústavného princípu tajného hlasovania a to tým, že ho počas volieb v decembri 2010 nedostatočne zabezpečil a negarantoval jeho ústavne komfortný priebeh.

Ústavnoprávna zodpovednosť par­lamentu v okolnostiach danej veci nespočíva v priamom zasahovaní do priebehu tajného hlasovania, ale v nedodržaní jej pozitívnej povinnosti zabezpečiť a garantovať priebeh tajného hlasovania ústavne komfortným spôsobom, uvádza sa v zdôvodnení. Predseda senátu Ústavného súdu Peter Brňák zdôraznil, že dodržiavanie princípu tajného hlasovania, teda skutočnosti, že nikto nemôže zistiť, ako jednotliví hlasujúci hlasovali, je povinnosťou, nie právom.

Národná rada SR je povinná uhradiť Dobroslavovi Trnkovi aj trovy konania. Dobroslav Trnka po skončení pojednávania uviedol, že so záujmom si vypočul rozhodnutie ústavného súdu, no viac sa k nemu nechcel vyjadrovať s tým, že ho musí dostať v písomnej podobe a prečítať si ho. „Tu nejde o to, či som ja spokojný, ale o princíp tajnej voľby, ktorý sa týka nielen mňa,“ povedal Trnka. Doložil, že podľa jeho názoru sa majú konať nové tajné voľby z dvojice kandidátov – Dobroslav Trnka, Jozef Čentéš.

V prospech Trnku prišli svedčiť opoziční poslanci

Na pojednávanie, ktoré sa konalo 14. apríla, ústavný súd predvolal svedčiť vyše dvadsaťdva poslancov, väčšina z nich využila svoje právo a odmietla svedčiť. Svedčiť v prospech Trnku prišli len poslanci opozície, pričom viacerí boli overovateľmi a dohliadali na priebeh volieb. Potvrdili, že niektorí poslanci z vládnej koalície si pri voľbe vzájomne kontrolovali volebné lístky a ako ktorý hlasoval, fotografovali si ich či vynášali zo sály.

Advokát Marek Benedik, ktorý Trnku zastupuje, tvrdí, že poslanci jednoznačne porušili princíp tajnej voľby. Národnú radu SR pred ústavným súdom zastupoval Pavol Hrušovský. Tvrdil, že fotografovanie volebných lístkov nie je dôvodom na spochybnenie princípu tajných volieb a že parlament dodržal všetky zákonné podmienky, organizačne aj technicky zabezpečil podmienky na tajné voľby. Podľa Hrušovského individuálne konanie poslancov sa v tomto prípade nedá považovať za nezákonné.

Predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík na margo rozhodnutia ústavného súdu vyhlásil, že ak rozhodol, že sa má tajná voľba zopakovať, tak sa voľba zopakuje. Viac k tomu povie po tom, čo verdikt súdu bude doručený, pretože ho ešte nevidel.

Slota očakáva, že Sulík urýchlene vypíše novú voľbu

Rozhodnutie ústavného súdu o opakovaní voľby generálneho prokurátora stavia podľa lídra národniarov Jána Slotu pred predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Sulíka (SaS) jednoznačnú úlohu. „Očakávam od pána Sulíka, že v najkratšom čase vypíše tajnú voľbu generálneho prokurátora. Ani mu nič iné neostáva, ak si ctí ústavu,“ reagoval Slota.

„Chcem zdôrazniť za Slovenskú národnú stranu, aj za seba, že sme jednoznačne tvrdili, že konanie koalície je protiústavné,“ dodal predseda SNS na margo voľby generálneho prokurátora, pri ktorej si koaliční poslanci rôznymi spôsobmi overovali, kto z nich ako hlasoval. Kým nerozhodol ÚS, bolo podľa Slotu možné v právnej rovine s názorom SNS polemizovať. „Som veľmi rád, že sa naša pravda ukázala byť aj pravdou ústavnou,“ uzavrel predseda SNS.

Tajná voľba generálneho prokurátora sa po náleze Ústavného súdu SR v prípade sťažnosti bývalého generálneho prokurátora bude opakovať, vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Dôvodom je snaha, aby nemohlo dôjsť k spochybňova­niu voľby.

„Budeme plne rešpektovať nález a rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý však priamo nekonštatuje, či opakovať alebo neopakovať celú procedúru,“ povedala Radičová.

120 debata chyba