Poslancom a ministrom sa zvýši plat o stovky eur

Poslancom a ministrom sa na budúci rok zvýšia platy najmenej o 350 eur. Vládna koalícia nesplnila svoj sľub, že v zlej ekonomickej situácii sa platy ústavných činiteľov zmrazia. V situácii, keď bežní ľudia môžu na zvyšovanie platov zabudnúť si, naopak, vďaka vlani prijatému návrhu SaS polepšia.

07.11.2011 20:00 , aktualizované: 08.11.2011 12:10
politici, parlament Foto:
Hoci vládna koalícia hovorila o zmrazení platov poslancov a ministrov, sľub nesplnila.
debata (113)

O koľko presne, zatiaľ jasné nie je, ak sa však politici nerozhodnú pre zmrazenie svojich platov, ich príjem sa určite zvýši o stovky eur. Okrem lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča to vychádza aj z prepočtu KDH. Zatiaľ čo Matovič hovorí o raste platov ústavných činiteľov o 18,8 percenta, čo by znamenalo pre každého poslanca o 600 eur viac, prepočet KDH hovorí o zvýšení o 366 eur mesačne. Teraz poslanci dostávajú mzdu 1 961 eur a k tomu nezdanené paušálne náhrady 1 385 až 1 615 eur podľa bydliska.

Premiérka Iveta Radičová v lete pri rokovaní o rozpočte uviedla, že budú hľadať spôsob, ako platy politikov zmraziť. Odvtedy sa však koalícia k téme nevrátila.

„My sme navrhovali novelu zákona v jednej vete – že platy ústavných činiteľov budú o desať percent nižšie. Vyhral však koncept pána Sulíka, podporovaný pánom Miklošom, že platy sa budú počítať podľa jedného zložitého vzorca. Vtedy boli všetci múdri a nadávali na nás z KDH,“ komentoval situáciu poslanec KDH Anton Marcinčin. Hovorí, že s ďalším „systémovým riešením“ by teraz mali prísť strany SaS, SDKÚ a Most, ktoré v roku 2010 zmenu presadili.

SaS potrebu zmeniť zákon o platových pomeroch ústavných činiteľov nevidí. Tvrdí, že zákon je spravodlivý, lepší ako zmrazenie platov, ktoré platilo od roku 2008 do roku 2011. „My sme vtedy odmrazili platy. Terajší plat je trojnásobok priemernej mzdy mínus percento v závislosti od deficitu. Zrážka kvôli deficitu bude menšia, lebo deficit je menší, čo sa mi zdá korektný prístup. Ale nezdá sa mi, že to bude rast až o 18,8 percenta,“ vysvetľuje predseda SaS Richard Sulík.

Jeho podpredseda, šéf finančného výboru Jozef Kollár, platy ústavných činiteľov za vysoké nepovažuje. Tvrdí, že je to len páčivá téma pre verejnosť. „Tvrdím, že sa dostanete na hranicu, pod ktorou nebude dopyt po takejto práci. Mladý človek sa radšej zamestná v IT firme a bude mať trikrát taký plat ako poslanec. Toto nepodceňujme.“

Podpredseda Smeru Peter Kažimír očakáva, že debata pred prijatím rozpočtu sa dotkne aj témy platov. „Toto budú veľmi horúce peniaze pre všetkých ústavných činiteľov. Ja si myslím, že by bolo úplne na mieste zmrazenie platov.“

Takéto riešenie považuje za najpoctivejšie aj sociologička Zuzana Kusá. Zvyšovanie miezd podľa objektívne sa tváriacich rafinovaných vzorcov podľa nej pobúri najmä pracovníkov vo verejnom sektore. „Tých, ktorí sú nedocenení, ako sú učitelia, sestry či lekári.“

© Autorské práva vyhradené

113 debata chyba