Poslancov vráti späť úsporný balíček a šéf RTVS

Poslanci musia uprostred leta prerušiť dovolenky. Už v utorok sa začne schôdza parlamentu, na ktorej sa budú schvaľovať viaceré zákony z úsporného balíčka a poslanci majú voliť aj nového generálneho riaditeľa RTVS.

23.07.2012 14:00
parlament, poslanci, nr sr Foto:
Ilustračné foto
debata (7)

Doteraz nebývalo zvykom, s výnimkou nástupu bývalej vlády Ivety Radičovej, aby poslanci v takomto termíne rokovali. Zvyčajne skončili v prvej polovici júla a do parlamentu vkročili až na konci augusta, keď sa začalo rokovanie výborov. Politici tvrdia, že napriek vrcholu dovolenkovej sezóny bude parlament uznášaniaschopný. Schôdza by mala trvať asi dva týždne. Kritickým dňom sú už tradične piatky. Vtedy sa málokedy hlasuje a snemovňa zíva prázdnotou. Väčšinou prídu len poslanci, ktorí predkladajú zákony, alebo sú spravodajcami k predkladaným návrhom.

Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník za letným termínom vidí politické dôvody a snahu odviesť pozornosť od vládnych zákonov. „Smer potrebuje v čase, keď sa ľudia venujú iným otázkam a politiku vnímajú minimálne, čo najrýchlejšie poschvaľovať zákony, ktoré zdvíhajú dane, odvody, vyťahujú z peňaženiek peniaze tak, aby si to ľudia čo najmenej všimli a čo najdlhšie zostali v ilúzii, že sa ich to nebude týkať, a potom, keď to zbadajú, už bude neskoro sa brániť,“ tvrdí Kaník.

Podpredseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž označil Kaníkovu argumentáciu za nezmysel a účelové tvrdenie. „Je potrebné prijať zákony z balíčka úsporných opatrení plus ďalšie zákony,“ povedal. Podľa Číža opozícia nemala zásadné výhrady k vládnym návrhom, „nekritizujú žiadny predkladaný zákon“. Podotkol, že bude na poslancoch Smeru, aby boli v parlamente, zatiaľ čo výbory signalizovali neprítomnosť opozície. Naopak, podpredseda KDH Pavol Abrhan povedal, že s účasťou na výboroch problém nebol. Dodal však, že nebolo v takomto termíne zvykom zvolávať schôdzu.

Definitívne schválenie čaká na zákony z úsporného balíčka. Ide napríklad o novelu zákona o DPH, ktorá má umožniť dôslednejší boj s daňovými únikmi. Príjem do štátneho rozpočtu má posilniť vládna novela o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach či novela o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

Kľúčovou bude voľba nového šéfa RTVS po odvolaní Miloslavy Zemkovej. Z okruhu kandidátov sú favoritmi niekdajší šéf rádia Expres a televízie Markíza Václav Mika a bývalý riaditeľ Slovenského rozhlasu a súčasný šéf agentúry TASR Jaroslav Rezník.

Poslanci aj zo samotného Smeru nehovoria zhodne, koho podporia. Číž odporúča počkať na vypočutie kandidátov. Poslanec KDH Abrhan si myslí, že to bude Mika. „Pýtal som sa pána ministra kultúry, či už sa dohodli na pánovi Mikovi, a on mi neodpovedal,“ poznamenal Abrhan.

Bez väčších problémov by mala prebehnúť voľba šéfa NKÚ. Opozícia sa dohodla na nominantovi SaS Kamilovi Krnáčovi. Podľa Číža bude Smer rešpektovať, že tento post patrí opozícii. Už taký jednoznačný nebol pri voľbe podpredsedu NKÚ. Poslanec Obyčajných ľudí Mikuláš Huba navrhol právnika Milana Galandu. „To je zložitejšie, budeme o tom hovoriť v klube,“ naznačil Číž s tým, že zastáva názor, že je možné pripustiť aj politické zneužitie úradu a podpredsedom „by mal byť niekto od nás“.

Plamenná debata sa môže rozhorieť pri návrhu o sviatkoch. Vládnemu zámeru konkuruje návrh Obyčajných ľudí. Skupina okolo Igora Matoviča chce presunúť na piatok vybrané štátne sviatky a dni pracovného pokoja, ktoré pripadnú na utorok, stredu alebo štvrtok. Tento systém by sa netýkal cirkevných sviatkov.

Poslanci tvrdia, že ich úprava by si nevyžadovala rušenie cirkevných sviatkov, prispela by k rozvoju domáceho cestovného ruchu a mala by pozitívny vplyv na ekonomiku. Konkrétny dosah však nevedia presne vyčísliť.

Vládna väčšina mieni zrušiť dva sviatky, 1. septembra Deň Ústavy SR a 15. septembra slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. Vláda zvažuje presunúť tento sviatok na nedeľu. 15. september je však priamo uvedený v základnej zmluve SR s Vatikánom. „Alebo prijmeme riešenie ako v Portugalsku. Tam uzatvorili dohodu medzi štátom a Vatikánom o dodatku k Vatikánskej zmluve, na základe ktorého sa päť rokov nebude v konkrétny deň uplatňovať štátny sviatok. Potom sa k tejto problematike vrátia a podľa ekonomického vývoja povedia, či ďalej áno, alebo nie,“ povedal Pravde premiér Robert Fico. Podľa neho právne najčistejším riešením by bola dohoda s Vatikánom na dodatku k zmluve za priamej asistencie Konferencie biskupov Slovenska.

Definitívnu bodku dajú poslanci za zrušením ich vlastnej trestnoprávnej imunity. K návrhu nemá nikto výhrady. Od septembra tak bude možné začať trestné stíhanie poslancov aj bez súhlasu parlamentu. Ten však bude nevyhnutný, ak by mal ísť poslanec do väzby.

Čo čaká na poslancov

  • Voľba šéfa RTVS. Najvážnejšími kandidátmi sú Václav Mika a Jaroslav Rezník.
  • Voľba predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Kandidátom na šéfa je Kamil Krnáč, nominant SaS.
  • Správa o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila.
  • Zmena zákona o sociálnom poistení. Penzie ľudí s vyššími platmi a ľudí s nižšími platmi sa budú vyrovnávať, príspevky do druhého dôchodkového piliera klesnú na 4 percentá plus 2 percentá dobrovoľný príspevok.
  • Novela zákona o DPH má pomôcť v boji proti daňovým podvodom.
  • Zvýšenie spotrebnej dane na cigarety.
  • Zlúčenie vojenských spravodajských služieb do jednej.
  • Banky by mali umožniť splatiť predčasne aj časť hypotekárneho úveru bez poplatku, navrhuje to poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
  • Obyčajní ľudia žiadajú presunúť niektoré sviatky zo stredu týždňa na piatok.
  • Na získanie vodičského oprávnenia bude potrebné mať ukončený minimálne deviaty ročník základnej školy, navrhuje poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová.
  • Uzákoniť povinnosť odstrániť stavbu bez stavebného povolenia na cudzom pozemku a bez písomného súhlasu majiteľa. Návrh poslancov SDKÚ má hlavne zamedziť nekontrolovanému šíreniu rómskych osád.
  • Cyklistom by sa malo povoliť 0,5 promile alkoholu v krvi. Pre mužov to znamená možnosť dať si dve desaťstupňové pivá.
7 debata chyba