Definitívne potvrdené, zdrojom črevnej nákazy sú zeleninové klíčky

Nemecko definitívne potvrdilo zdroj črevnej nákazy, ktorá si od mája v krajine vyžiadala najmenej 31 obetí. Sú ním zeleninové klíčky z biofarmy v dolnosaskom Bienenbüttele. Vzorky pochádzajú z výhonkov, ktoré odobrali z odpadového koša infikovanej rodiny neďako Bonnu na západe Nemecka.

10.06.2011 10:15 , aktualizované: 17:19
brokolicové výhonky
Nemecké úrady varujú pred konzumáciou surových zeleninových klíčkov a výhonkov z obavy pred črevnou nákazou.
debata (10)

Oznámil to minister pre ochranu spotrebiteľov západnej spolkovej krajiny Severného Porýnia-Vestfálska Johanner Remmel. Rastlinné klíčky infikované agresívnou baktériou sa našli v otvorenom balení v popolnici rodiny, ktorej štyria členovia sa nakazili v polovici mája, z toho traja dokázateľne po konzumácii výhonkov, uviedol Remmel.

Klíčky vraj podľa doterajších poznatkov pochádzajú z podniku v Bienenbütteli, ktorý leží asi 70 kilometrov od Hamburgu. Práve táto farma sa ocitla v ohnisku podozrenia už minulý víkend a tento piatok predpoludním nemecký Inštitút Roberta Kocha oznámil, že je s vysokou pravdepodobnosťou zdrojom nákazy.

„Ľudia, ktorí konzumovali klíčky, boli deväťkrát viac postihnutí krvavou hnačkou ako tí, ktorí ich nejedli,“ spresnil riaditeľ Kochovho inštitútu Reinhard  Burger.

Zdroj infekcie možno vyschol

Burger považuje za možné, že zdroj infekcie EHEC možno už vyschol. Isté to však zatiaľ nie je. Možno si však predstaviť, že postihnuté potraviny boli v kontakte s baktériami po určitú dobu, a vtedy sa rozšírili.

Nemecké orgány zároveň rušia varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a šalátov, vydané v súvislosti so smrtiacou črevnou epidémiou EHEC.

Riaditeľ spolkového ústavu  hodnotenia rizík (BfR) Andreas Hensel na tlačovej konferencii povedal: „Predovšetkým surové klíčky by ľudia nemali konzumovať.“ 

Neoficiálne správy o podozrivých klíčkoch a výhonkoch sa objavili už v piatok ráno. Stále viac indícií vraj naznačuje súvislosť medzi baktériou EHEC a nemenovaným pestovateľom klíč­kov a výhonkov v Dolnom Sasku.

Okrem Nemecka sa ochorenie rozšírilo do viac než desiatky európskych krajín a do Severnej Ameriky a zasiahlo tam viac ako stovku osôb. Ako prvé sa v podozrení ocitli uhorky dovezené zo Španielska, testy to však vyvrátili. Po nich padlo podozrenie na zeleninové a strukovinové klíčky z biofarmy v dolnosaskom Bienenbütteli.

Obvinenie španielskych uhoriek zo šírenia nákazy, ktoré prakticky spôso­bilo zastavenie ich predaja v Európskej únii a nakoniec sa ukázalo ako nepodložené, môže mať predsa len svoju právnu dohru. Námestník španielskej ministerky zahraničia pre EÚ Diego López Garrido síce vo štvrtok v Berlíne oznámil, že Španielsko nebude za aféru požadovať odškodnenie od Nemecka ako štátu, to však neznamená, že španielske súkromné ​​združenia nemôžu žalovať konkrétne nemecké orgány.

Právna kancelária Lindenpartners, zastupujúca združenie španielskych zeleninárov a ovocinárov Frunet, podala na hamburskom správnom súde podnet k nariadeniu, aby im hamburské správne orgány umožnili nahliadnuť do dokumentácie výnosov týkajúcej sa nákazy EHEC. Mesto so štatútom spolkovej krajiny to totiž zatiaľ odmietalo, napísala DPA. To by mohlo znamenať prípravu žaloby a žiadosti o od­škodnenie, pretože práve hamburské orgány vydali varovanie pred konzumáciou španielskych uhoriek ako možného zdroja nákazy.

10 debata chyba