Cameron si sype popol na hlavu, jeho exporadca už sedí vo väzení

Britský premiér David Cameron oznámil vyšetrovanie aféry odpočúvaní, ktorá viedla k nečakanému ukončeniu vydávania bulvárneho nedeľníka News of the World. Počas narýchlo zvolanej tlačovej konferencie tiež podporil zmenu regulácie tlače a prijal zodpovednosť za to, že za svojho mediálneho poradcu si v minulosti vybral bývalého šéfredaktora periodika Andyho Coulsona. Toho vyšetrujú v súvislosti s odpočúvaním a v piatok ho dokonca zatkli.

08.07.2011 12:56 , aktualizované: 14:50
Andy Coulson Foto:
Bývalý šéfredaktor bulvárneho plátku News of the World Andy Coulson
debata

Podľa Camerona sa má vyšetrovanie zamerať na tri okruhy: prečo pôvodné policajné vyšetrovanie aféry zlyhalo, čo sa presne dialo v nedeľníku a aké sú súčasné praktiky britskej tlače.

Cameron zdôraznil, že zlyhal systém regulácie tlače fungujúci na princípe, že sa reguluje sama. Podnety na jednotlivé denníky dnes prešetruje Komisia pre sťažnosti na tlač, ktorej členmi sú zástupcovia médií. Tú by mal podľa Camerona nahradiť systém nezávislý od tlače a aj od vlády, bude sa snažiť dosiahnuť v tomto smere dohodu s opozíciou.

Cameron najal Coulsona ako poradcu po tom, čo ten rezignoval na funkciu šéfredaktora News of the World v roku 2007, keď škandál prepukol po prvýkrát. Coulson tvrdil, že o odpočúvaniach nevedel. Cameron informoval, že mu dal druhú šancu, prijal ho ako hlavného mediálneho poradcu a po vyhratých voľbách vlani v máji z neho spravil riaditeľa komunikácie na Downing Street. Pod tlakom rastúceho škandálu Coulson z tejto funkcie v januári odstúpil. Britský premiér ďalej vyhlásil, že prijíma „plnú zodpovednosť“ za to, že ho prijal. Odmietol sa však za to ospravedlniť, ako ho na to vyzval šéf labouristickej opozície Ed Miliband.

Za koncom novín môže byť snaha ovládnuť televíziu

Aféra je pre Camerona zatiaľ najväčšou politickou kauzou. Všetci britskí premiéri sa v posledných desaťročiach snažili udržiavať čo najlepšie vzťahy s Rupertom Murdochom, ktorý má podľa mnohých názorov prostred­níctvom svojich médií neprimeraný vplyv na britskú politiku. Cameron má ale k Murdochovmu impériu ešte bližšie. Zamestnával Coulsona a priatelí sa s Rebekou Brooksovou, ktorá je jednou z hlavných Murdochových spolupracovníčok a vedie News International združujúcu všetky Murdochove britské médiá. Cameronove spoločenské kontakty s Brooksovou kritizovali najmä pre Murdochovu snahu prevziať zvyšok televízie BSkyB a uzavrieť tak jeden z najlukratív­nejších mediálnych obchodov v poslednom čase.

Cameronov kabinet už predbežne projekt prevzatia televízie schválil, teraz sa zvyšuje tlak na to, aby súhlas prinajmenšom odložil. V komentároch väčšiny piatkových vydaní britských denníkov interpretujú uzavretie bulváru ako Murdochovu snahu zachrániť prevzatie BSkyB, ktorá má obchodne oveľa väčší význam.

Premiér povedal, že rozhodovanie o televízii ešte nejaký čas potrvá. Vedie ho minister kultúry Jeremy Hunt, Cameron totiž odobral právomoci ministrovi obchodu Vinceovi Cableovi, ktorý bol voči Murdochovi nepriateľsky naladený.

Britská tlač interpretuje uzavretie nedeľníka... Foto: Reuters
Rupert Murdoch Britská tlač interpretuje uzavretie nedeľníka News of the World ako obchodný ťah mediálneho magnáta Ruperta Murdocha (na fotografii).

Šéf britskej vlády pripustil, že on, ale aj ďalší politici, privierali nad dôkazmi o škandáloch oči. Nešlo im vraj o slobodu tlače, ale robili tak z „menej ušľachtilého dôvodu“, keď sa snažili médiá pre ich vplyv na voličov dostať na svoju stranu. „Pravdou je, sme v tom všetci spoločne,“ povedal.

Na kauzu doplatili tí, čo s ňou nič nemali

News of the World sú najpredávanejšie noviny v Británii a čitateľov zásobovali už 168 rokov správami o zločinoch či sexuálnych aférach mnohých vplyvných osobností.. V redakcii vyvolala správa o ich uzavretí šok. „Je to najsmutnejší deň mojej profesionálnej kariéry,“ povedal šéfredaktor Colin Myler.

Redaktorov denníka predovšetkým pobúril fakt, že takmer nikto zo súčasnej redakcie nepracoval v novinách v čase škandálov, zatiaľ čo vtedajšia šéfredaktorka Rebeka Brooksová ostáva naďalej šéfkou News International. „Noviny obetovali pre záchranu jednej ženy,“ zhrnul piatkový titulok denníka The Independent pocity mnohých zamestnancov končiaceho periodika. Cameron povedal, že on by rezignáciu Brooksovej prijal.

Škandál sa tiahne v Británii od roku 2005. Vtedy sa ukázalo, že reportér nedeľníka Clive Goodman nechával odpočúvať členov kráľovskej rodiny. Bol za to v roku 2007 odsúdený. O dva roky neskôr denník The Guardian napísal, že odpočúvané boli stovky ďalších celebrít. Napriek týmto odhaleniam sa podarilo vo veľkej miere zamiesť aféru pod koberec. Obrat priniesli tento týždeň informácie, že cieľom odposluchov boli aj pozostalí po obetiach teroristických útokov a rodiny vojakov padlých v Afganistane a v Iraku. Najväčší dopad mala správa, že detektív najatý bulvárnymi novinami odpočúval hlasovú schránku 13-ročnej Milly Dowlerovej po tom, čo ju v roku 2002 uniesli.

Graham Foulkes, ktorého syn David zahynul 7. júla 2005 pri teroristických útokoch v Londýne, označil Murdochovo rozhodnutie uzavrieť News of the World za cynické. „Jediné, čomu Murdoch rozumie, je jazyk peňazí a táto vec ho musela tvrdo zasiahnuť,“ povedal Foulkes, ktorý sa zrejme tiež stal terčom odpočúvania.

debata chyba