Prečo šialení strelci vyčíňajú v USA, a nie napríklad v Česku?

Švajčiarski záložníci majú svoje zbrane doma, v Česku je laxný zákon o zbraniach a Izraelčania chodia ozbrojení aj do kaviarní. Tak prečo dochádza k útokom šialených strelcov vždy len v USA ako teraz v Newtowne, pýta sa vo svojom komentári nemecký denník Die Welt.

18.12.2012 11:34 , aktualizované: 12:32
Newtown Foto:
Po masakre v Newtowne rodiny pochovávajú svoje deti a v USA sa znovu rozhorela debata o tom, či nie je nevyhnutné obmedziť dostupnosť zbraní.
debata (28)

Prostriedok, ako zabrániť opakovaniu podobných masakrov, jeho autor nevidí v sprísnení amerických zbrojných zákonov, ale primárne v zlepšení starostlivosti o psychicky chorých jedincov, ktorí tieto útoky mávajú na svedomí.

Pozrite sa na Švajčiarsko, Izrael a Česko

V súvislosti s debatou o držbe zbraní v USA komentátor pripomína situáciu vo Švajčiarsku, kde muži majú po skončení vojenskej služby doma do svojich 30, respektíve 34 rokov vojenskú automatickú pušku a ešte pred piatimi rokmi k nej dostávali aj muníciu. Návrh na odovzdanie týchto zbraní do skladísk Švajčiari v minulom referende zamietli.

Podobné je to podľa novín s všeobecnou prítomnosťou zbraní aj v Izraeli. „Mladé vojačky a vojaci musia svoje zbrane nosiť vždy pri sebe; ak by na ne nedávali dobrý pozor, boli by prísne potrestaní. Nie je nič neobvyklé vidieť, ako sa v kaviarni posadí niekoľko ľudí, bokom odložia svoje pušky a objednajú si kávu,“ opisuje nemecký denník.

„Veľmi laxné zákony o zbraniach majú štáty, o ktorých by sa to na prvý pohľad nepovedalo, napríklad Česká republika alebo severské krajiny, kde je lov súčasťou národnej kultúry. Aj Kanada, severný sused USA, je všetko iné len nie zóna bez zbraní,“ menuje Die Welt ďalšie príklady.

„Prečo teda v týchto štátoch každých pár mesiacov nevypovedajú nervy nejakému šialencovi a v krvi sa nekúpu malé deti alebo návštevníci kina? Alebo položme tú otázku opačne, prečo sa to stále znovu deje práve v Spojených štátoch?“ pýta sa denník.

Hlavný rozdiel je v zdravotnom poistení

"Pravdepodobne ten hlavný rozdiel medzi USA a ďalšími krajinami s po zuby ozbrojenými občanmi je v tom, že v Amerike neexistuje všeobecné zdravotné poistenie. A neexistuje ani sociálna kontrola, ktorá je s ním spojená. Vo Washingtone, New Yorku a Los Angeles sa psychotici potulujú po uliciach ako bezdomovci, kým v Zürichu, Ženeve a Tel Avive sa o nich starajú v nemocniciach, "píše Die Welt.

Práve v nedostatočnej kontrole a starostlivosti o psychicky chorých Američanov vidí komentátor jadro problému sa šialenými strelcami v USA. "Keď sú presvedčení, že škola je satanské miesto, kde kedysi boli zneužívaní alebo šikanovaní, a musia popraviť učiteľa a guľkami oslobodiť deti od pozemského utrpenia, tak nikto často roky nevie, aké fantázie sa im odohrávajú v hlave. A keď im temné hlasy našepkávajú , že sa musia prezliecť za zlosyna z filmu o Batmanovi a strieľať okolo seba pred premietacím plátnom, narazia na záznamník v miestnej nemocnici, "odkázal autor na augustový masaker v coloradskom kine, ktorého páchateľ sa pred činom pokúsil spojiť s psychiatričkou.

Američanom preto komentátor odporúča, aby sa v prvom rade zamysleli nad tým, ako zlepšiť psychiatrickú pomoc, než začnú vymýšľať, ako obmedziť obrovské množstvo zbraní medzi ľuďmi.

Viac Američanov je za tvrdšiu reguláciu držby zbraní

Počet Američanov, ktorí súhlasia s tvrdšou reguláciou držby zbraní, po masakre na základnej škole v Connecticute prudko stúpol. Za prísnejšiu reguláciu sa teraz podľa prieskumu spoločnosti Ipsos pre agentúru Reuters vyslovilo 50 percent, zatiaľ čo pred mnohonásobnou vraždou malých detí to bolo 42 percent.

Stúpol tiež počet ľudí podporujúcich preverovanie minulosti záujemcov o zbrane pred možnosťou ich kúpy o sedem percentuálnych bodov, a to zo 77 percent na 84 percent. Z 54 na 60 percent vzrástol počet osôb dožadujúcich aj obmedzenie predaja automatických zbraní.

Podľa Reuters americký Kongres nezasiahol do zákonov o osobných zbraniach od roku 1994 a zákaz poloautomatických zbraní, z ktorých jednu použil v piatok aj mladý vrah proti školským deťom, vypršal v roku 2004.

Americký prezident Barack Obama po piatkovej tragédii naznačil, že chce kontrolu zbrojných arzenálov a obmedzenia ozbrojených útokov povýšiť na prioritu svojho druhého prezidentského mandátu

(ČTK)

28 debata chyba