Prestane sa v baroch fajčiť? Možno

Zafajčené bary a reštaurácie sa možno stanú minulosťou. Slovensko sa zrejme pridá k štyrom európskym krajinám, kde platí úplný zákaz fajčenia v podnikoch. Zákon však musí prejsť cez ministrov a následne ho ešte musia schváliť aj poslanci. O návrhu novely na ochranu nefajčiarov sa rozhodne budúci rok.

24.11.2007 06:30
Fajčenie cigareta Foto:
Ilustračné foto
debata

Ak by prešiel v navrhovanej podobe, fajčenie v baroch a reštauráciách by prestalo od januára 2009. „Pritvrdiť sme sa rozhodli, pretože prieskumy ukázali, že väčšina ľudí si žiada úplný zákaz fajčenia v podnikoch,“ uviedol vedúci centra kontroly tabaku Úradu verejného zdravotníctva Róbert Ochaba. Na Slovensku je podľa prieskumu 62 percent nefajčiarov.

Oproti pôvodnému návrhu Úrad verejného zdravotníctva pritvrdil. Pôvodne si reštaurácie väčšie ako 50 štvorcových metrov mohli vybrať, či zakážu fajčenie úplne, alebo stavebne oddelia časť pre fajčiarov. Oddelený priestor pre fajčiarov však mal byť menší ako pre nefajčiarov. V prevádzkach menších ako 50 štvorcových metrov, čo je rozloha menšieho dvojizbového bytu, mal o fajčení či nefajčení rozhodovať prevádzkovateľ.

Poslankyňa Mária Sabolová (KDH) si však nemyslí, že by prísnejší návrh zákona na ochranu nefajčiarov prešiel cez Národnú radu. „Nie sme ešte natoľko ochrancovia svojho zdravia, aby prešiel úplný zákaz fajčenia v podnikoch. Myslím, že sa to skončí kompromisom,“ uviedla.

Naopak, ministerstvo zdravotníctva si myslí, že zákon má šancu prejsť aj v prísnejšom návrhu. „Je plne v súlade s tendenciami boja proti fajčeniu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková.

Zákon tiež určuje, kto má kontrolovať dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach hromadnej dopravy. „Okrem obcí to budú aj policajti z Policajného zboru, ktorí môžu udeliť v blokovom konaní pokutu do výšky tisíc korún,“ dodal Ochaba.

Právnické osoby a podnikateľov, ktorí budú porušovať zákaz fajčenia na verejných miestach, môže pokutovať Slovenská obchodná inšpekcia alebo orgán verejného zdravotníctva. „Výška pokuty je od 10– do 100-tisíc korún,“ dodal Ochaba. Pokutu od 5– do 50-tisíc hrozí fyzickej osobe – podnikateľovi, ak predá tabakové výrobky osobe mladšej ako 18 rokov.

Podľa hlavného hygienika Ivana Rovného je cieľom znížiť ponuku aj dopyt po tabaku najmä u detí. „Stúpa totiž počet mladých fajčiarov. Svoju prvú cigaretu si zapáli čoraz viac jedenásť až trinásťročných detí,“ dodal Rovný. Na škatuľkách cigariet by sa tiež mali objaviť varujúce obrázky, ktoré ukazujú dôsledky fajčenia.

debata chyba