Pri Taliansku havarovala luxusná výletná loď, zahynuli traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli a záchranári pátrajú po ďalších obetiach po tom, čo v noci na sobotu havarovala talianska výletná loď s viac než 4 000 ľuďmi na palube. Do dramatickej záchrannej akcie boli zapojené člny, lode i vrtuľníky. Luxusná loď Costa Concordia narazila na plytčinu pri ostrove Giglio pri talianskom pobreží v čase, keď pasažieri večerali. Dvestodeväťdesiat metrov dlhé plavidlo následne nabralo vodu a začalo sa nakláňať.

14.01.2012 08:14 , aktualizované: 19:10
Luxusná loď Costa Concordia Foto: ,
Dvestodeväťdesiat metrov dlhá luxusná loď Costa Concordia nabralo vodu a začala sa nakláňať.
debata (1)

„Nastala veľká panika, stoly sa prevrátili, poháre lietali všade navôkol a my sme utekali na palubu, kde sme si obliekli záchranné vesty,“ opísala televízii Sky Italia situáciu pasažierka Maria Parmegianová Alfonsiová.

Svedok Luciano Castro médiám telefonicky povedal, že „cestujúci práve večerali, keď zhasli svetlá, ozvala sa rana a rachotanie a príbory popadali na zem“. Keď znovu rozsvietili, bolo vraj cestujúcim oznámené, že sa pokazil generátor na výrobu elektriny a že na jeho oprave sa pracuje. Cestujúci si ale všimli, že loď sa nakláňa na stranu, načo im posádka rozdala záchranné vesty a povedala, nech sa zoradia pred lávkami k záchranným člnom.

Šéf pobrežnej stráže Luciano Nicastro a policajný predstaviteľ Giuseppe Lunardi uviedli, že potvrdené boli tri obete, hoci talianske médiá skôr informovali o šiestich. Pátranie po ďalších možných mŕtvych však naďalej pokračuje, pretože niektorí ľudia po náraze zo strachu poskákali do vody.

Po havárii je 69 osôb stále nezvestných. Informovali o tom miestne úrady, podľa ktorých však nezvestní môžu byť niekde na ostrove Giglio blízko miesta nešťastia. Na palube bolo podľa prevádzkovateľov lode 4 234 pasažierov a členov posádky, nájsť sa podarilo 4 165.

„Rozdiel je 69 ľudí, ktorých hľadáme na ostrove od domu k domu,“ uviedli miestni predstavitelia. Počet zranených sa pohybuje v závislosti od zdroja od 14 do 40. Starosta ostrova nariadil hotelom, ktoré sú v zime väčšinou zatvorené, ako aj školám a športovým zariadeniam, aby prijali stroskotancov. Ľudia, ktorí ušli z potápajúcej sa lode prakticky bez akýchkoľvek osobných vecí, našli útočisko tiež u miestnych obyvateľov či v kostole.

Väčšinu ľudí sa podarilo evakuovať na ostrov Giglio, odkiaľ ich previezli na pevninu. Medzi cestujúcimi bolo podľa agentúry AFP takmer tisíc talianskych turistov, viac ako 500 Nemcov a 460 Francúzov. Loďou ale cestovali ľudia z celého sveta.

Loď podľa prevádzkovateľa, spoločnosti Costa Crociere, vyplávala zo severotalianskeho mesta Savona a plánovala zastávky v mestách Civitavecchia, v Palerme, Cagliari, na Malorke, v Barcelone a v Marseille. Problémy sa objavili krátko po vyplávaní z prístavu Civitavecchia neďaleko Ríma.

Agentúra ANSA uviedla, že loď mala v talianskych vodách problémy už v roku 2008, keď v sicílskom Palerme vo veternom počasí narazila do prístavných dokov. Plavidlo bolo poškodené, nikomu sa ale vraj nič nestalo.

Luxusná loď Costa Concordia narazila na...
Dvestodeväťdesiat metrov dlhá luxusná loď Costa...
+1Dvestodeväťdesiat metrov dlhá luxusná loď Costa...
1 debata chyba