Problém s nečestne získanými titulmi má vyriešiť nový zákon

Odobratie nečestne získaných vysokoškolských diplomov nemusí byť také ľahké, ako si budúca vláda predstavuje. Zákon, ktorý chce navrhnúť, bude totiž riešiť skôr ďalšie prípady ako tie, čo sa už stali. Problém bude aj s dokazovaním, keďže vinní nemusia byť iba absolventi so spornými titulmi, ale aj vysoké školy či pedagógovia.

07.07.2010 08:25
Trenčianska univerzita Foto: ,
Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka by mohlo byť otáznych až 900 absolventov, ktorí štúdium skončili za kratší čas, ako je jeho predpísaná dĺžka.
debata (5)

Koalícia sa pri riešení inšpirovala českým návrhom zákona, ktorý nasledoval po škandále na Západočeskej univerzite v Plzni. „Podstata je v tom, že keď má ktokoľvek podozrenie na taký podvod, môže podať podnet na školu. Jej riaditeľ vymenuje komisiu, ktorá podnet preskúma, a keď sa podozrenie potvrdí, riaditeľ môže absolventovi titul odobrať,“ opísal odborník na školstvo Miroslav Beblavý (SDKÚ). Ako dodal, toto sa vzťahuje najmä na prípady, keď podvádza študent a škola sa chce „očistiť“. Preto by bolo treba ešte navrhnúť riešenie takej situácie, keď škola nekoná, lebo na potrestaní študenta nemá záujem.

O potrebe zmeniť zákon hovorí aj Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Upozornila však, že ak je udeľovanie neoprávnene nadobudnutých titulov chybou systému, nie je správne potrestať iba študentov, ale aj vysokú školu, ktorá to umožnila. „Je to podobné ako pri úplatkoch. Aj tam nie je vinný len ten, kto ich dáva, ale aj ten, kto berie,“ porovnala.

Vedenie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, ktorá mala v minulosti vážne problémy s nelegálne udeľovanými diplomami, je pri posudzovaní nového zákona opatrné. „Kameňom úrazu je dokazovanie,“ objasnila tajomníčka fakulty sociálno-ekonomických vzťahov Ľubica Harakaľová. „Bolo by ťažké preukázať, či to študent spravil úmyselne, alebo ho do omylu uviedla škola či učiteľ.“

Na Trenčianskej univerzite by pritom mohlo byť otáznych až 900 absolventov, ktorí štúdium skončili za kratšie obdobie, ako je jeho predpísaná dĺžka. „Nedá sa však povedať, že všetci študovali nečestne. Prevažnú väčšinu z nich tvorili študenti celoživotného vzdelávania, ktorí ani nemuseli vedieť, že neštudujú v súlade so zákonom,“ vysvetlila Harakaľová. Jasných prípadov, keď absolventi tituly získali nekalým spôsobom, nie je podľa nej ani desať.

Harakaľová má obavy, že keby bývalým študentom začali sporné diplomy odoberať, obrátia sa na súd, ktorý by trval roky. „Môže sa stať, že tých súdnych sporov bude dvesto či tristo, a my nebudeme robiť nič iné, iba sa súdiť. A myslím si, že by všetci títo absolventi ten spor vyhrali,“ povedala tajomníčka.

Beblavý je presvedčený, že sa súdnych sporov netreba báť. „Nemožno ich vylúčiť, ale nemyslím si, že by sa teraz išli súdiť tisíce bývalých študentov. Keby škola pár prípadov vyhrala, žaloby by prestali,“ vyhlásil.
Dá sa však konať, aj keď zákon chýba. Dokázalo to vedenie Západočeskej univerzity v Plzni. Prípady rieši v rámci správneho poriadku.

„Rektor vymenoval komisiu, ktorá preverovala podozrivé štúdium. V asi 20 prípadoch odporučila dôkladnejšiu kontrolu a prípadné začatie správneho konania, ktoré by viedlo k odňatiu vysokoškolského diplomu,“ povedal Pravde prodekan univerzity Petr Bezouška. Ráta s tým, že to môže trvať mesiace i roky.

5 debata chyba