Problémy s premnoženými diviakmi rieši celá Európa

Premnožené diviaky sú problémom obcí aj väčších miest. Poľnohospodárom ničia úrodu, záhrady a za potravou zájdu aj na sídliská. Za škody spôsobené raticovou zverou sa u nás ročne vyplatí 140-tisíc eur. Premnožené zvieratá sú problémom v celej Európe, vlani preto v európskych krajinách odlovili státisíce kusov diviačej zveri.

13.01.2012 15:00
diviak, Žilina, sídlisko Hájik Foto:
Diviaky na žilinské sídlisko Hájik chodia už viac ako rok. Vracajú sa za potravou, ktorú nájdu pri odpadkoch, alebo im ju hádzali ľudia.
debata (2)

Na Slovensku sa ročne uloví 40-tisíc diviakov. „Evidujeme mierny nárast lovu,“ uviedol Imrich Šuba zo Slovenskej poľovníckej komory. Tvrdí, že situácia s premnoženými diviakmi u nás nie je ešte taká alarmujúca ako v ostatných štátoch Európy. „Ale vo všeobecnosti je zrejmé, že stavy divej zveri a predovšetkým raticovej zveri na Slovensku stúpajú,“ dodal. Najviac diviakov podľa neho je pri hranici s Českou republikou – v okolí Čadce, v Žiline, Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou, Prievidzi až po Lučenec a Veľký Krtíš na juhu.

Problémy so zničenými poľami a záhradami po nájazdoch diviakov riešili vlani v Železnej Breznici. Napokon sa rozhodli pre elektrické oplotenie asi za 3-tisíc eur, ktorým ohradili približne dve tretiny obce. „Odvtedy sme už také problémy s diviačou zverou nemali. Takže sa nám to osvedčilo, len to treba spoľahlivo urobiť, aj udržiavať, kosiť. Na zimu sme oplotenie dali preč, na jar ho vrátime a ešte dokončíme,“ uviedol starosta Ján Dúbravský.

Problém s diviakmi sa zatiaľ nedarí vyriešiť v Žiline, kde sa už vyše roka objavujú na sídlisku Hájik. Na ľahko dostupnú potravu ich naučilo zopár obyvateľov, ktorí im jablká či rožky hádzali priamo z balkónov. Z atrakcie sa stál problém, keď diviaky stratili plachosť a ich počet sa rozrástol. V lete mesto problémovú lokalitu oplotilo, plot a ani pachové ohradníky však diviaky neodradili. Nasledovalo posledné riešenie – poľovačka, pri ktorej zastrelili tri diviaky. Ostatné sa však po pár dňoch na sídlisko vrátili. „Je to asi štvorčlenné stádo, ktoré sa tu aj po poľovačke stále objavuje. Ak prejdú plot a máme ich pri paneláku a pri vchode, tak to hlásim mestskej polícii,“ potvrdila obyvateľka sídliska Ivana Strelcová.

Zoológ a šéf Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš v súvislosti so žilinským problémom nedávno upozornil, že ľudia by divú zver na sídlisku nemali kŕmiť a blízke okolie je potrebné vyčistiť od krovín, v ktorých sa zdržiava. „Populácia diviaka je v dnešnej dobe veľmi vysoká, čiže tam sa musí ísť systematicky na lov. Tiež by sa malo prihliadať na prirodzených predátorov a v krajine ich ponechávať, ale nie, že sa niekde ukáže vlk a hneď je zastrelený,“ dodal.

Veľké škody po nájazdoch diviakov majú v susednom Česku, kde sa diviaky v blízkosti panelákov priamo v niektorých častiach hlavného mesta objavili asi pred desiatimi rokmi. „Dnes už zotrvávajú v blízkosti ľudí prakticky celý rok a prenikajú stále hlbšie do zástavby, vlani sa napríklad objavili už i v areáli Nemocnice Bulovka,“ približuje Jaroslav Šprongl, predseda Obvodného poľovníckeho spolku Praha 8. Hrozbou nie sú len pre záhrady, parky, ale aj pre voľne pustených psov a predstavujú riziko na cestách. V českom hlavnom meste spustošili napríklad záhradu kórejskej ambasády. Zlé skúsenosti majú najmä v pražskej Troji, kde problém s premnoženými diviakmi riešia poľovačkami.

Nemeckí poľovníci tvrdia, že keby diviaky nelovili, ich stav by sa každý rok zdvojnásobil alebo strojnásobil. Počas vlaňajšej sezóny zastrelili v Nemecku 585-tisíc diviakov, pol milióna ulovili vo Francúzsku, 140-tisíc kusov v Poľsku a 37-tisíc v Rakúsku.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba