Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku zostáva vo funkcii

Akademický senát Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) svojím uznesením odvolal rektora univerzity. Rektor Tadeusz Zasępa nastúpil do úradu rektora v roku 2008, keď sa začalo jeho prvé funkčné obdobie.

Za jeho odvolanie 18. decembra 2013 hlasovalo 15 z 18 prítomných senátorov. Dvaja boli proti a jeden sa zdržal, informovala predsedníčka senátu Ľudmila Krajčíriková. Rektor však zatiaľ svoju funkciu opustiť nemusí, s návrhom akademického senátu na odvolanie rektora totiž musí súhlasiť veľký kancelár Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorým je košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober. Ten s ním však nesúhlasil.

„Skutočnými dôvodmi, prečo Akademický senát KU schválil 18. decembra 2013 návrh na odvolanie rektora, je podľa nášho názoru to, že rektor dlhodobo upozorňoval na závažné pochybenia ekonomického charakteru na Pedagogickej fakulte KU, čo potvrdila vnútorná kontrola, s ktorej závermi sa stotožnil aj nezávislý audítor,“ informoval hovorca KU Vladimír Buzna. Tieto aktivity podľa neho niektorí členovia senátu prijali s nevôľou.

Predsedníčka Akademického senátu Ľudmila Krajčíriková, ktorá je zároveň predsedníčka Akademického senátu Pedagogickej fakulty KU hovorí, že nahromadených problémov medzi senátormi a rektorom bolo na univerzite viac. „Začalo sa to v apríli tohto roku, keď rektor KU jednorazovo a na hodinu prepustil troch čelných predstaviteľov univerzity, a to vtedajšieho predsedu Akademického senátu KU, predsedu Akademického senátu pedagogickej fakulty a tajomníčku,“ uviedla.

Keď sa ho pýtali na dôvody, rektor im podľa Krajčírikovej nechcel odpovedať a vravel, že ide o utajené informácie, hovoril však o ekonomických pochybeniach. Rektor napokon podľa nej podal 10 trestných oznámení na neznámeho páchateľa. „Viac ako pol roka viac ako 100 ľudí z KU chodilo na vypočúvania,“ hovorí Krajčíriková.

Vyšetrovanie trvalo podľa jej slov do septembra či októbra. Krajčíriková požiadala o výsledky na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Dostala som oficiálne výsledky, ktoré všetkých 10 trestných oznámení na neznámeho páchateľa bolo uzavretých, že skutočný skutok sa nestal, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie,“ povedala. Podľa jej slov sa chceli preto s rektorom stretnúť a hľadať riešenia aj v súvislosti s prepustenými ľuďmi. „Rektor trval na tom, že preňho sú podstatné výsledky vnútornej kontroly a súkromnej audítorskej služby. Pre nás boli podstatné výsledky oficiálnych štátnych vyšetrovacích orgánov,“ doplnila.

Spory medzi senátormi a rektorom sú však aj ďalšie, dopĺňa predsedníčka senátu. Za celý rok sa podľa nej nedokázali dohodnúť na rozpočte KU pre rok 2013, napriek tomu, že je už koniec roka. Rektor tiež neraz nesúhlasne podľa Krajčírikovej prijíma uznesenia senátu. „Je tu veľký rozpor medzi postavením Akademického senátu a aj vo vzťahu k rektorovi,“ uzavrela. Keďže uznesenie senátu o odvolaní rektora vetoval veľký kancelár, senát sa s ním chce stretnúť a vysvetliť mu dôvody na odvolanie. Obrátili sa aj na predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského.

Súvisiace články:

hepatitída, žltačka

V obci Polomka neďaleko Brezna zaregistrovali nové ohnisko žltačky

24.03.2017 15:46

Ochorenie na akútnu vírusovú hepatitídu u dospelého muža z obce Polomka hlási za okres Brezno Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica.

Ivo Nesrovnal,

Mesto nevydáva povolenie na nové bilbordy, tvrdí Nesrovnal

24.03.2017 15:03

Bratislava podľa primátora Iva Nesrovnala pokračuje s odstraňovaním nelegálnej reklamy, budúci týždeň chcú odstrániť približne tridsať reklám z parkov.

kaslice, vihorlat, môzeum, karpatská kraslica

Karpatská kraslica si podmanila návštevníkov Vihorlatského múzea

24.03.2017 15:00

Kultúrne bohatstvo regiónu. Aj takto na východe Slovenska hovoria o kraslici, ktorú považujú nielen za symbol jari, ale aj plodnosti, prosperity a Veľkej noci.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.