Prvú slovenskú družicu pripravujú na cestu do vesmíru

Prvá slovenská družica onedlho odštartuje do vesmíru, aby zachytávala signály z vesmíru. V týchto dňoch ju previezli do Holandska, kde ju spolu s ďalšími podobnými družicami integrujú do vypúšťacieho kontajnera.

družica, Jakub Kapuš
Prvá slovenská družica nie je veľká, ale výsledky jej práce by mohli byť pre vedcov zaujímavé, vraví Jakub Kapuš, šéf Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.
Autor: ,

Kontajner potom dopravia do USA, kde ho namontujú na raketu a približne dva mesiace bude čakať na štart.

Pred odchodom zo Slovenska bola družica v laboratóriu, kde ju kúsok po kúsku kontrolujú technici. „Mali sme veľmi dlhý zoznam toho, čo tesne pred odovzdaním treba skontrolovať. Naši technici v laboratóriu bod po bode kontrolovali všetky senzory, kalibrovali ich, pozerali, či sú správnou silou utiahnuté matky, jednoducho robilo sa finálne čistenie družice. Je toho veľa, nemohli sme nič zanedbať, pretože každá drobnosť môže znamenať, že družica sa neozve, a to by nás veľmi mrzelo,“ povedal Jakub Kapuš, predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, ktorý je lídrom projektu vývoja slovenskej družice. Model družice predstavil minulý týždeň na Trenčianskych robotických dňoch, medzinárodnej súťažnej prehliadke nadšencov robotiky.

Na projekte družice nazvanej skCube spolupracuje okrem tejto organizácie Žilinská univerzita, Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach a približne 20 technologických partnerov, ktorí prispeli buď svojimi technológiami, alebo finančne. Družica je čisto slovenský výrobok, tento tím ju od základu navrhol, naprogramoval, zmontoval, všetky jej komponenty sú vymyslené a vyrobené na Slovensku. Jej cenu ťažko určiť, pretože množstvo prác urobili ľudia zadarmo. Jakub Kapuš odhaduje, že výroba takejto družice by stála približne milión eur, slovenský tím ju dokázal skompletizovať približne za tretinu tejto sumy.

Družica nie je veľká, má tvar kocky s hranou 10 centimetrov a hmotnosť približne jeden kilogram. Po vypustení do vesmíru sa z každej strany vysunú asi 20-centimetrové antény a družica začne vysielať. Okolo Zeme bude lietať rýchlosťou 28¤000 km za hodinu, planétu obletí za 90 minút. Do malej kocky sa musia zmestiť všetky potrebné systémy, napríklad palubný počítač, vysielač, zdroje napájania, senzory. A musí prežiť mimoriadne extrémne podmienky pri štarte rakety, keď vznikajú obrovské vibrácie.

„Je to niečo podobné, ako keby ste hodili mobil do práčky, tú pustíte a mobil to musí prežiť. Vo vesmíre je vákuum, sú tam obrovské výkyvy teplôt, raz plus 100 stupňov, raz mínus 100 stupňov Celzia, okrem toho aj radiácia, a to všetko musí elektronika zvládnuť,“ vraví šéf Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.

Čítajte viac

Okrem iných úloh sa družica zameria na unikátny vedecký experiment. Bude sledovať nepoznané javy vo vysokej atmosfére na veľmi nízkych frekvenciách, od troch do 30 kilohertzov. Vo výške 80 až 100 kilometrov nad zemou sa dejú rôzne javy, napríklad nadoblačné blesky. Ľudia o nich vedia, že tam sú, ale zatiaľ nepoznajú pôvod ich vzniku, predpokladajú, že nejako súvisia s búrkami, ktoré sú pri zemi. A tieto blesky vytvárajú signály na veľmi nízkych frekvenciách. Slovenská družica bude zároveň počúvať aj signály, ktoré na týchto frekvenciách prichádzajú z vesmíru. Na zemi nie sme schopní tieto signály počuť, pretože nám v tom bráni atmosféra, odráža ich.

Okolo zeme by mala skCube krúžiť asi päť rokov, potom vnikne do zemskej atmosféry a zhorí. Kedy presne vyštartuje do vesmíru, nie je zatiaľ známe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Richard Rybníček

Parkovacia politika vzbudila emócie aj v Trenčíne

22.03.2017 16:38

Primátor Richard Rybníček pripúšťa, že novú parkovaciu politiku obyvatelia Trenčína vedeniu mesta zrátajú vo voľbách.

protest proti Dúhovému Pridu v Bratislave, kotlebovci, ľsns, kotleba,

Piešťany neposkytnú kultúrne stredisko kotlebovcom

27.02.2017 15:54, aktualizované: 28.02.2017 10:07

Stretnutie predstaviteľov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, plánované na 7. marca v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Piešťanoch, nebude.

PROTEST: Proti Dúhovému Pridu v Bratislave, ľsns, kotlebovci,

Piešťany odmietajú 'povolebné stretnutie' kotlebovcov v meste

25.02.2017 18:19

Vedenie Piešťan bude hľadať spôsob, ktorým by zabránilo konaniu „povolebného stretnutia“ predstaviteľov politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.