Rodinku sokolov z panelákového balkóna vidí celý svet

Párik sokola myšiara sa zahniezdil v kvetináči na balkóne panelákového bytu na sídlisku Rozkvet v Považskej Bystrici. Vyliahli sa tu štyri mláďatá, o ktoré sa teraz s neuveriteľným úsilím starajú obaja rodičia. Majiteľ bytu si tento pohľad nenechal len pre seba, spoločne s ochrancami prírody na balkón namontoval webkameru a dianie v hniezde tak môže pozorovať v priamom prenose hocikto na svete.

07.06.2012 13:00
Jaroslav Ševčík, sokol Foto:
Jaroslav Ševčík má hniezdo sokolov kúsok od pracovného stola, ale pozoruje ho radšej cez počítač, aby zvieratá nerušil.
debata (14)

„Sokol myšiar sa zahniezdi aj na balkóne paneláka, ak má v okolí dostatok potravy. Ale nie je to bežné, v rámci Slovenska je možno päť takých prípadov. Je to akoby ste mali safari na balkóne,“ vraví ornitológ Miroslav Saniga.

Prenosovú techniku umiestnili ochranári do bytu Jaroslava Ševčíka. Sokolia rodinka hniezdi na balkóne jeho syna, ktorý býva o podlažie vyššie, na najvyššom poschodí paneláka. Priamy prenos diania v hniezde cez internet sledujú napríklad aj francúzski ornitológovia. „Všimol som si, že predvčerom túto stránku pozeral aj niekto z Kambodže, šíri sa to po celom svete,“ vraví zoológ Martin Kostra z Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy, na ktorej webovej stránke je možné nájsť link na kameru.

„Tieto dravce v prirodzených podmienkach hniezdia na bralách. Paneláky na sídliskách im vlastne nahrádzajú vysoké skaly. Z tohto balkóna majú pekný výhľad na celú krajinu ako v prírode,“ vraví Jaroslav Ševčík, vyštudovaný lesný inžinier.

Hniezdo je vo válovčeku z umelej hmoty, ktorý je zavesený na zábradlí balkóna. Pôvodne bol určený na ozdobné kvety. Samička nakládla do hniezda 6 vajíčok, vyliahli sa z nich štyri mláďatá. Samček neustále lieta nad okolitými lúkami a poľami, loví myši a hraboše, čo je hlavná potrava tohto dravca. Korisť donesie do hniezda, odovzdá samičke, a tá ju rozdelí potomstvu. Občas aj ona odletí na lov, vtedy samček sedí na anténe na protiľahlom paneláku a stráži hniezdo. Odháňa najmä vrany a straky, ktoré by mohli mláďatá usmrtiť.

Samička sokola myšiara počas dažďa obetavo chráni mláďatá aj celý deň. Pretože ešte nie sú operené, bez matkinej starostlivosti by sa mohli podchladiť a uhynúť. V horúcich dňoch zase ich zase tieni krídlami. Ševčík cudzieho človeka na balkón nepustí, aj on tam chodí len zriedka, aby zvieratá nestresoval.

Podľa Sanigu je sokol myšiar plachý vták, ktorý zvyčajne hniezdi na skalách ďaleko od ľudí. Ale pretože mu ľudia stále ukrajujú z prirodzeného prostredia, vyrastá mestská populácia týchto dravcov. Nájdu si miesto na hniezdenie hoci aj na sídlisku, ak je v blízkosti plocha, kde môžu loviť. A ak sa už sokol zahniezdi na balkóne, ľudia by ho v žiadnom prípade nemali kŕmiť.

„Sú to dravce, ktoré si samy nájdu vhodnú potravu. Hlodavcov, hlavne myší a hrabošov, je v tomto roku veľmi veľa, ľudia môžu byť radi, že tam sokola majú. Zima a vlastne celý rok bol priaznivý na rozmnožovanie myší,“ dodal Miroslav Saniga.

14 debata chyba